http://buy-game.ir

Shadow of the Tomb Raider دارای یک سکانس پایانی جانبی است

0


Shadow of the Tomb Raider دارای یک سکانس پایانی جانبی است

آخرین نسخه از سه گانه‌ی بازسازی شده سری Tomb Raider با نام Shadow of the Tomb Raider به تازگی عرضه شده است و سر انجام در این نسخه خواهیم نگاه که لارا چگونه از یک ماجراجوی بی‌تجربه به مهاجم مقبره تبدیل شده است. حال به نظر می‌رسد Shadow of the Tomb Raider دارای یک سکانس پایانی جانبی است که ارتباط بسیاری با نسخه‌های کلاسیک این سری دارد. سکانسی که البته اسکوئر انیکس سریعا با انتشار به‌روز‌رسانی اقدام به جذف آن از گیم کرده است.

 از آن‌جایی که بخش داستانی گیم Shadow of the Tomb Raider طولانی نیست، بسیاری از گیم‌بازان که نسخه‌های فیزیکی این گیم را تهیه کرده‌اند بدون دریافت به‌روز‌رسان روز اول گیم به تجربه‌ی آن پرداخته و بخش داستانی گیم را در مدت کوتاهی به اتمام رسانده‌اند. حال این دسته از گیم‌بازان ادعا می‌کنند که گیم دارای یک سکانس پایانی جانبی است که پس از پایان بخش داستانی گیم و بعد از بررسی عوامل تولید (Credits) نمایش داده می شود. در این سکانس کُلت‌های معروف لارا به همراه نامه‌ای باز نشده از طرف Natla ( شخصیت منفی نسخه‌های کلاسیک) مشاهده می‌شود که ما را سریعاً به یاد نسخه‌های کلاسیک این سری میاندازد. اگرچه به‌روز‌رسان روز اول این سکانس را از گیم حذف می‌کند اما تا به حال تعداد کثیری از کاربران از وجود سکانس پایانی جانبی در گیم گزارش داده‌اند. واکنش شرکت اسکوئر انیکس نسبت به این موضوع نیز در نوع خود بسیار جالب است. این شرکت ادعا می‌کند که سکانس یاد شده هیچ ارتباطی با نسخه‌های کلاسیک این سری ندارد و جضور آن در گیم تنها یک اشتباه سَهوی است:

در طول توسعه‌ی گیم Shadow of the Tomb Raider پایان‌های مختلفی برای گیم طراحی شد که سکانس جذف شده نیز یکی از همان سکانس‌هایی بود که ما آن را برای گیم در نظر داشتیم اما در نهایت سکانس دیگری را انتخاب کردیم. اما با این وجود این قسمت به اشتباه در گیم قرار گرفت. به‌روز‌رسان روز اول این مشکل و بسیاری از مشکلات دیگر را برطرف ساخته و ما نیز به کاربران خود توصیه می‌کنیم این به‌روز‌رسان را دریافت کرده تا بهترین و به‌روز‌ترین تجربه را از گیم Shadow of the Tomb Raider داشته باشند.

گیم Shadow of the Tomb Raider هم اکنون برای کنسول‌های پلی‌استیشن ۴، اکس باکس وان و پلتفرم رایانه‌های شخصی در دسترس است.

تریلری از گیم‌پلی Farming Simulator 19 منتشر شد

0


تریلری از گیم‌پلی Farming Simulator 19 منتشر شد

به تازگی استودیو فوکوس هوم اینتراکتیو (Focus Home Interactive) تریلری از گیم‌پلی گیم Farming Simulator 19 منتشر کرده است که در آن شاهد نمایش مراحل مختلف کاشت و برداشت محصولات هستیم.

در این تریلر مراحل مختلف کاشت پنبه با استفاده از جنگاهترین تجهیزات کشاورزی به تصویر کشیده شده است. می‌توانید در قسمت زیر به مشاهده تریلر منتشر شده بپردازید.

دریافت ویدئو با کیفیت ۴۸۰p | دریافت ویدئو با کیفیت ۷۲۰p | دریافت ویدئو با کیفیت ۱۰۸۰p

Farming Simulator 19 جاه‌‌طلبانه‌ترین عنوان از این سری شبیه‌ساز کشاورزی است که بنابر گفته سازندگان، تجربه‌ای عمیق و منحصر به فرد از یک عنوان شبیه‌ساز را برای گیم‌بازان به ارمغان خواهد آورد. گفته می‌شود که این نسخه شبیه‌سازی بسیار دقیق است که گزینه‌های بسیاری برای مدیریت بخش‌های مختلف در دسترس گیم‎‌‌بازان قرار خواهد داد.

در زمان عرضه Farming Simulator 19 گیم‌بازان به دو نقشه عظیم در اروپا و آمریکا و بیش از ۳۰۰ وسیله نقلیه منحصر دسترسی خواهند داشت.

گیم Farming Simulator 19 در تاریخ سه‌شنبه ۲۹ آبان ماه ۱۳۹۷ (۲۰ نوامبر ۲۰۱۸ میلادی) برای کنسول‌های پلی‌استیشن ۴، ایکس‌باکس وان و پلتفرم رایانه‌های شخصی منتشر خواهد شد.

دو تریلر جنگاه از گیم Judge Eyes با محوریت مینی‌گیم‌ها منتشر شد

0


دو تریلر جنگاه از گیم Judge Eyes با محوریت مینی‌گیم‌ها منتشر شد

طبق جنگاهترین نیوز دنیای گیم‌های ویدئویی، اخیرا دو ویدئوی جنگاه از گیم Judge Eyes منتشر شده که جزئیات دو مینی‌گیم مهیج موجود در گیم را به تصویر می‌کشد.

مدت زمان زیادی از بررسی رسمی گیم Judge Eyes نمی‌گذرد، عنوانی که یکی از گیم‌های انحصاری کنسول پلی‌استیشن ۴ به شمار می‌رود و حال حاضر توسط شرکت سگا (Sega) در حال توسعه است. گیم Judge Eyes شباهت‌های زیادی به مجموعه مشهور و محبوب Yakuza دارد و حتی عوامل سازنده این سری، وظیفه ساخت گیم مذکور را به عهده گرفته‌اند. به طور دقیق‌تر، تمامی اتفاقات و رویدادهای داستان گیم در همان دنیای سری گیم Yakuza روایت می‌شود و از سویی گیم‌پلی گیم دچار تغییراتی شده است.

ایده ساخت این گیم از سه یا چهار سال قبل در ذهن سازندگان بوده اما تا حالا موفق به ساخت گیم نشده بودند. سازندگان موتور گیم‌سازی Dragon Engine را برای ساخت این گیم انتخاب کرده‌اند که قبلا گیم Yakuza 6 با آن ساخته شده بود. در این گیم، شما بیشتر با جنبه‌های کارآگاهی گیم آشنا خواهید شد و از لحاظ محتوای گیم‌پلی تفاوت‌های زیادی با سری یاکوزا وجود خواهد داشت. شما در نقش یک وکیل با نام تاکایوکی قرار می‌گیرید که در واقع یک فرد قانون‌مند است و در بسیاری از مواقع، شاهد مبارزات و درگیری‌های پی در پی نخواهید بود. در اصل با توجه به شغلی که دارید، باید دیالوگ‌های مناسب را انتخاب کرده و با استفاده از هوش و منطق خود، داستان گیم را پیش ببرید. طبق گفته سازندگان این شخصیت از تمامی شخصیت‌های سری گیم یاکوزا بیشتر دیالوگ دارد و به نظر می‌رسد که شاهد گفت و گو‌ های پی در پی هستیم.

در چند روز گذشته، ما شاهد انتشار اطلاعات فراوانی از این گیم بودیم و حالا هم با دو تریلر جنگاه از مینی‌گیم‌های گیم رو به رو هستیم. در واقع این تریلرهای تازه گیم Judge Eyes، توسط خبرنگاران شرکت ژاپنی Dengeki منتشر شده است که البته رسمی بوده و توانسته‌اند طی یک همکاری، به گیم دسترسی داشته باشند.

طبق گفته سازندگان، مینی گیم‌های زیادی در طول گیم وجود خواهد داشت که در بسیاری از مواقع با آن‌ها مواجه خواهید شد. یکی از این مینی گیم‌ها، مینی‌گیم Drone Race بوده که باید کنترل هواپیماهای بدون سرنشین را بر عهده بگیرید و یک تجربه کاملا جنگاه را حس کنید. همچنین هواپیماهای دیگری در این گیم وجود خواهند داشت که پیروزی در مسابقه دادن با آن‌ها، امتیاز خوبی به دنبال دارد.

مینی‌گیم بعدی VR board نام دارد که در جریان گیم‌پلی آن، می‌بایست یک عینک واقعیت مجازی را از طریق شخصیت اصلی گیم به چشم زده و به دنبال برخی آیتم‌های موجود در محیط گیم بروید. در نهایت می‌توانید به امتیاز زیادی دسترسی پیدا کنید.

دو تریلر جنگاه گیم Judge Eyes با محوریت مینی‌گیم‌ها:

دانلود ویدئو با کیفیت ۳۶۰ | دانلود ویدئو با کیفیت ۴۸۰ | دانلود ویدئو با کیفیت ۷۲۰

دانلود ویدئو با کیفیت ۳۶۰ | دانلود ویدئو با کیفیت ۴۸۰ | دانلود ویدئو با کیفیت ۱۰۸۰

گیم Judge Eyes در تاریخ ۲۲ آذر ماه سال ۱۳۹۷ (۱۲ دسمبر سال ۲۰۱۸) برای کنسول پلی‌استیشن ۴ به طور انحصاری در کشور ژاپن عرضه خواهد شد. همچنین نسخه‌ی غربی این گیم در سال ۲۰۱۹ به دست کاربران خواهد رسید.

پیشنهاد می‌شود برای آشنایی کلی با تمامی جزئیات، داستان، گیم‌پلی، شخصیت‌ها، دیالوگ‌ها و … به اینجا مراجعه کنید.

TGS 2018 | تریلر گیم‌پلی جنگاهی از گیم Devil May Cry 5 منتشر شد

0


TGS 2018 | تریلر گیم‌پلی جنگاهی از گیم Devil May Cry 5 منتشر شد

در طی چند روزه‌ی اخیر اطلاعات بسیاری از جمله سیستم مورد نیاز و احتمال وجود بخش چند نفره از گیم مورد انتظار Devil May Cry 5 منتشر شده است. شما می‌‌توانید این نیوز را به ترتیب در اینجا و اینجا مشاهده کنید. اکنون تریلری جنگاه از این گیم منتشر شده است که در ادامه می‌توانید آن را تماشا کنید. 

امروز در طی نمایش زنده‌ای در توکیو گیم شو (TGS 2018) شرکت کپکام (Capcom) ویدئویی جنگاه از گیم‌پلی گیم Devil May Cry 5 منتشر کرد. در این تریلر شاهد شخصیت‌های دانته، تریش (Trish) و وی (V) هستیم (البته حتما متوجه شده‌اید که شخصیت V با چیزی که در گیم Cyberpunk 2077 نگاهیم فرق دارد). همچنین در ادامه‌ی ویدئو شاهد مبارزه‌ی دانته با یکی از غول‌های گیم (Boss) هستیم. شما می‌توانید تریلر منتشر شده را در قسمت زیر مشاهده کنید.

دانلود ویدئو با کیفیت ۳۶۰P | دانلود ویدئو با کیفیت ۴۸۰P | دانلود ویدئو با کیفیت ۷۲۰P

گیم Devil May Cry 5 در تاریخ جمعه ۱۷ اسفند سال ۹۷ (۸ مارچ ۲۰۱۸ میلادی) برای پلی‌استیشن ۴، ایکس‌باکس وان و رایانه‌های شخصی عرضه خواهد شد. همچنین شما می‌توانید دیگر نیوز مربوط به این عنوان را در اینجا مشاهده کنید.

سیستم مورد نیاز گیم World War 3 مشخص شد

0


سیستم مورد نیاز گیم World War 3 مشخص شد

به تازگی استودیو فارم ۵۱ (Farm 51) با به‌روزرسانی صفحه رسمی عنوان World War 3 در استیم (Steam)، از سیستم مورد نیاز برای اجرای گیم رونمایی کرد.

با توجه به اطلاعات منتشر شده در این صفحه، کاربران پلتفرم رایانه‌های شخصی به حداقل پردازنده‌ Intel Core i5-2500K، هشت گیگابایت رم و کارت گرافیک NVIDIA GeForce GTX 770 و یا AMD Radeon HD 7870 برای اجرای World War 3 نیاز خواهند داشت.

علاه بر این، برای اجرای گیم در بالاترین سطح گرافیکی ممکن به Intel Core i7 4790k، شانزده گیگابایت رم و کارت گرافیک NVIDIA GeForce GTX 970 یا AMD Radeon R9 290 نیاز است. همچنین برای نصب World War 3 به حداقل ۳۵ گیگابایت فضای خالی نیاز خواهد بود.

گیم World War 3 به وسیله موتور گیم‌سازی آنریل انجین ۴ (Unreal Engine 4) در دست توسعه است. متاسفانه هنوز اطلاعتی از رزولوشن و نرخ فریم گیم برروی هر دو حالت حداقل سیستم و سیستم پیشنهادی در دسترس نیست اما انتظار می‌رود که گیم با رزولوشن ۱۰۸۰p و نرخ فریم ۶۰ برروی تنظیمات گرافیکی High و یا Ultra اجرا شود. می‌توانید جزئیات کامل سیستم مورد نیاز برای اجرای World War 3 را در قسمت زیر مشاهده کنید.

حداقل سیستم مورد نیاز:

 • سیستم عامل: نسخه ۶۴ بیتی ویندوز ۷، ویندوز ۸٫۱ و ویندوز ۱۰
 • پردازنده: Intel Core i5-2500K یا بالاتر
 • حافظه رم: ۸ گیگابایت
 • کارت گرافیک: Geforce GTX 770 / AMD Radeon HD 7870 یا بالاتر
 • دایرکت‌ایکس: نسخه ۱۱
 • فضای خالی مورد نیاز: ۳۵ گیگابایت

سیستم پیشنهادی:

 • سیستم عامل: نسخه ۶۴ بیتی ویندوز ۷، ویندوز ۸٫۱ و ویندوز ۱۰
 • پردازنده: Intel Core i7 4790k یا بالاتر
 • حافظه رم: ۱۶ گیگابایت
 • کارت گرافیک:Geforce GTX 970 / AMD Radeon R9 290 یا بالاتر
 • دایرکت‌ایکس: نسخه ۱۲
 • فضای خالی مورد نیاز: ۳۵ گیگابایت

گیم World War 3 در تاریخ جمعه ۲۷ مهر ماه ۱۳۹۷ (۱۹ اکتبر ۲۰۱۸ میلادی) در حالت دسترسی زودهنگام از طریق استیم (Steam) در دسترس کاربران پلتفرم رایانه‌های شخصی قرار خواهد گرفت.

تاریخ آغاز فصل ششم Fortnite اعلام شد

0


تاریخ آغاز فصل ششم Fortnite اعلام شد

به تازگی شرکت اپیک گیمز (Epic Games) از طریق توئیتر، تاریخ آغاز فصل ششم عنوان بتل رویال و محبوب Fortnite را رسماً اعلام کرده است. این‌طور که به نظر می‌رسد، زمان زیادی باقی نمانده است.

اگر از طرفداران عنوان Fortnite باشید، حتماً می‌دانید که در هر فصل، شرکت اپیک گیمز به پشتیبانی از گیم ادامه داده و برند داستان‌گویی منحصر به فرد خود را ارائه می‌دهد. با تغییر هر فصل، علاوه بر این‌که موارد جنگاهی به این عنوان اضافه می‌شوند، نقشه‌ی گیم نیز تغییر می‌کند. همان‌طور که می‌دانید، در حال حاضر در فصل پنجم قرار داریم؛ اما چیزی به آغاز فصل بعد باقی نمانده است.

طبق توئیت شرکت اپیک گیمز، فصل ششم Fortnite در تاریخ پنج شبنه ۵ مهر ماه ۱۳۹۷ (۲۷ سپتامبر ۲۰۱۸ میلادی) آغاز خواهد شد. البته این موضوع در نوع خود جالب است؛ چرا که تایمر درون گیم نشان می‌دهد که فصل ششم قرار بوده است تا در روز دوشنبه آغاز شود؛ این نشان می‌دهد که این فصل تاخیر داشته است.

با این‌حال قبل از آغاز فصل جنگاه، تعطیلات هفته‌ی جاری زمان خوبی برای گیم‌بازان Fortnite محسوب می‌شود. در طی این هفته و تا تاریخ دوشنبه ۲ مهر (۲۴ سپتامبر) – ساعت ۸ صبح به وقت محلی – شما ۴۰۰ درصد تجربه بیشتر برای مسابقات کسب خواهید کرد.

همچنین به تازگی مشخص شد که در ماه آگست، Fortnite یکی از بهترین دوران خود را تجربه کرده است؛ این گیم توانست تا به ۸۰ میلیون گیم‌باز دست پیدا کند. اطلاعات بیشتر را از این‌جا مشاهده کنید.

رسماً تائید شد: استودیوی Telltale Games به پایان راه خود رسید

0


رسماً تائید شد: استودیوی Telltale Games به پایان راه خود رسید

سازنده تاکنون برروی سری گیم‌های موفقی نظیر The Walking Dead، سری The Wolf Among Us، سری Tales from the Borderlands و… کار کرده است؛ با این حال، خبر بدی برایتان داریم چراکه سران این استودیو به صورت رسمی شایعات این چند وقته را تائید کرده‌اند و ابراز داشتند که این استودیو به پایان راه خود رسیده است و به زودی تعطیل خواهد شد.

اوایل امروز، شاهد انتشار گزارش‌هایی مبنی بر اخراج بیشتر اعضای استودیوی تل‌تیل گیمز بودیم و به تازگی این استودیو با انشار بیانیه‌ای رسماً این اطلاعات را تائید و اعلام کرد که به دلیل موانع مهمی که عمدتاً مالی هستند و پیش آمدن چالش‌هایی غیرقابل تحمل، به کار خود پایان خواهد داد.

تل‌تیل گیمز بیان داشته که از امروز بیشتر اعضای این استودیو اخراج شده و تنها بخشی از آن‌ها که به صورت تقریبی ۲۵ کارمند هستند، برای انجام تعهدات این استودیو برای مدتی مشغول به کار خواهند بود. به احتمال زیاد، این عده برای اتمام ساخت پروژه The Walking Dead: The Final Season مشغول خواهند بود و پس از آن، نام تل‌تیل گیمز، به تاریخ خواهد پیوست.

پیت هاولی (Pete Hawley)، مدیرعامل فعلی این استودیو با انتشار بیانیه‌ای ابراز داشت که اتخاد چنین تصمیمی برای آن‌ها واقعاً سخت بوده چراکه این استودیو در اندیشه‌ آغاز دوره جنگاهی از فعالیت‌های حرفه‌ای خود بوده است. او ابراز داشت که آن‌ها در یک سال گذشته تمام تلاش خود برای جلوگیری از این مهم را به کار بسته و در مقاطعی به تعدیل نیرو روی آورده‌اند؛ با این حال، مشکلات مالی گریبانگیر تل‌تیل گیمز دوست داشتنی شده و باید کار آن‌ها را تمام شده بدانیم.

اگرچه شاهد انتشار نیوزی مبنی بر تعطیلی این استودیو هستیم، اما هاولی به این نکته اشاره کرد که آن‌ها، امسال بهترین محتوای خود را عرضه کرده‌اند که با بازخورد مثبت منتقدان و گیم‌بازان نیز روبرو شده است. او ابراز امیدواری کرد که اعضای این استودیو به تیم‌های مطرح دیگر بپیوندند و زندگی کاری خود را از سر بگیرند.

همچنین تل‌تیل گیمز ابراز داشت که آن‌ها در همین هفته، اطلاعیه دیگری منتشر خواهند کرد و درباره آینده پروژه‌های این استودیو توضیحات بیشتری ارائه خواهند داد.

استودیوی Techland: عنوان Dying Light 2 یک گیم زامبی محور نیست

0


استودیوی Techland: عنوان Dying Light 2 یک گیم زامبی محور نیست

طراح ارشد عنوان Dying Light 2 در مصاحبه‌ی اخیر خود درباره‌ی مکانیک‌های گیم و اهمیت داستان در این عنوان صحبت کرده است.

عنوان Dying Light 2 در جریان مراسم E3 امسال بررسی شد. در تریلر منتشر شده در این رویداد، استودیوی Techland تمام تمرکز خود را برروی بخش داستانی ، انتخاب‌های گیم‌بازان و عواقب آن‌ها گذاشته بود. به نظر می‌رسد این عنوان که در بخش داستان توسط نویسنده‌ی معروف Chris Avellone رهبری می‌شود، تمامی المان‌های موفق نسخه‌ی قبلی را حفظ کرده است و تلاش دارد این سری را تا حد ممکن گسترش دهد.

بحث روایت داستان در نسخه‌ی جنگاه این سری به حدی برای استودیوی Techland اهمیت دارد که این استودیو به عنوان Dying Light 2 به عنوان یک گیم زامبی محور نگاه نمی‌کند. این استودیو باور دارد که این عنوان یک گیم داستان محور است که انتخاب‌های گیم‌بازان و تصمیمات آن‌ها مهم‌ترین نقش را در پیشرفت گیم دارد.

طراح ارشد گیم، آقای تیمون اسمکتالا در مصاحبه‌ی اخیر خود گفته است:

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این گیم نحوه‌ی روایت داستان و تاثیر انتخاب‌ها و عواقب آن‌ها در آن است. شما در روند گیم با تصمیمات دشواری در بخش گیم‌پلی و داستان روبه‌رو می‌شوید و جهان گیم حول انتخاب‌های شما شکل می‌گیرد. ما داستان گیم را به شکلی کاملا غیرخطی روایت کرده‌ایم.

من فکر نمی‌کنم این عنوان دیگر یک گیم زامبی محور باشد. ما پس از توسعه‌ و طراحی این ایده را در گیم پیاده کرده‌ایم که روز متعلق به زنده‌ها و شب در اختیار زامبی‌ها است. به همین دلیل شما در طول روز به اندازه‌ی شب‌ها با زامبی‌ها روبه‌رو نخواهید شد. زامبی‌ها در طول روز در ساختمان‌ها و مکان‌های تاریک مخفی می‌شوند.

این ایده به ما اجازه داده است بخشی از شهر را به شکلی طراحی کنیم که انسان‌ها در آن زندگی می‌کنند. شما می‌توانید با آن‌ها همکاری کنید و ناظر نحوه‌ی زندگی آن‌ها در این شرایط باشید. همانطور که می‌دانید شرایط بسیاری سختی بر دنیا حاکم است. تکنولوژی به طور کامل از بین رفته است. تمدن‌ها و شهرها از بین رفته‌اند. ما (در نسخه‌ی اول گیم) به ندرت شاهد حضور و تقابل با انسان‌های دیگر بودیم. پس روز در اختیار انسان‌ها و شب در اختیار زامبی‌ها خواهد بود و این سیستم شرایط را برای گیم‌پلی جالب گیم فراهم  کرده است.

عنوان Dying Light 2 در زمانی نامشخص در سال ۲۰۱۹ پلتفرم‌های پلی‌استیشن ۴، ایکس‌باکس وان و رایانه‌های شخصی عرضه خواهد شد.

محتوای الحاقی Call of Duty: Black Ops 4 در انحصار زمانی پلی‌استیشن ۴ خواهند بود

0


محتوای الحاقی Call of Duty: Black Ops 4 در انحصار زمانی پلی‌استیشن ۴ خواهند بود

کمتر از یک ماه دیگر شاهد عرضه گیم Call of Duty: Black Ops 4 خواهیم بود. حال به تازگی اطلاعاتی از سوی استودیو تری‌آرک (Treyarch) منتشر شده است که نشان می‌دهد تمام محتوای الحاقی گیم در انحصار زمانی کنسول پلی‌استیشن ۴ خواهند بود.

محتوای الحاقی گیم Call of Duty: Black Ops 4 به مدت هفت روز در انحصار کنسول پلی‌استیشن ۴ خواهند بود و پس از آن برروی کنسول ایکس‌باکس وان و پلتفرم رایانه‌های شخصی عرضه می‌شوند. این موضوع نتیجه امضای قرار داد میان شرکت سونی (Sony) و اکتیویژن (Activision) است که به موجب آن تمام محتوای گیم هفت روز زودتر برروی کنسول پلی‌استیشن ۴ در دسترس خواهند بود.

این مشارکت از زمان عرضه Call of Duty: Infinite Warfare آغاز شده است و احتمالا باز هم در نسخه‌‌های بعدی این سری شاهد آن خواهیم بود. تری‌آرک با انتشار بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد که تمام محتوای Black Ops 4 از جمله شخصیت‌های جنگاه بخش چندنفره، نقشه‌ها، رویداد‌های فصلی و دیگر بخش‌ها به مدت هفت روز در انحصار کنسول شرکت سونی خواهند بود.

تمام محتوای پس از عرضه دنیای Black Ops هفت روز زودتر برروی کنسول پلی‌استیشن ۴ عرضه خواهند شد. محتوای یاد شده شامل شخصیت‌های جنگاه، نقشه‌ها و همچنین رویداد‌های فصلی می‌شوند. بعد از هفت روز، این محتوای قابل گیم برروی دیگر پلتفرم‌ها در دسترس خواهند بود.

موضوع بسیار عجیب انحصاری بودن رویداد‌های فصلی است که به طور طبیعی نباید شاهد این موضوع باشیم اما متاسفانه سیاست‌های اعمال شده باعث به وجود آمدن این شرایط نابرابر شده است. بنابراین صرف نظر از اینکه شما کدام نسخه از Black Ops 4 و یا محتوای آن را پیش خرید کرده‌اید، در زمان عرضه گیم هفت روز زودتر به تمام بخش‌ها برروی کنسول پلی‌استیشن ۴ دسترسی خواهید داشت.

علاوه بر این، تری‌آرک باندل‌های مختلفی از Black Ops 4 را برای کنسول پلی‌استیشن ۴ منتشر خواهد کرد و گزینه‌های مختلفی برای تجربه‌ای لذت بخش از گیم را پیش روی طرفداران قرار خواهد داد.

گیم Call of Duty: Black Ops 4 در تاریخ جمعه ۲۰ مهر ماه ۱۳۹۷ (۱۲ اکتبر ۲۰۱۸ میلادی) برای کنسول‌های پلی‌استیشن ۴، ایکس‌باکس وان و پلتفرم رایانه‌های شخصی در دسترس قرار خواهد گرفت. اگر مایل به دریافت اطلاعات بیشتری از این عنوان هستید می‌توانید پیش نمایش گیم که توسط مصطفی زاهدی به رشته‌ی تحریر درآمده است را در این نشانی از دنیای گیم مطالعه کنید. همچنین می‌توانید برای پیگیری سایر نیوز مربوط به گیم به این قسمت مراجعه کنید.

سایه لارا کرافت… | نقد و بررسی گیم Shadow of the Tomb Raider

0


سایه لارا کرافت… | نقد و بررسی گیم Shadow of the Tomb Raider

فرنچایز Tomb Raider در این چند سال اخیر توانسته با نمایش فوق‌العاده‌اش بیش از پیش بین گیم‌بازان طرفدار جمع کند. اولین باری که نام Tomb Raider به گوشمان خورد سال ۱۹۹۶ بود که گیم‌ای با همین نام توسط Eidos Interactive منتشر شد. این گیم که توسعه یافته توسط Core Design بود موفق شد تبدیل به ششمین گیم پرفروش تاریخ پلی استیشن شود. البته طرفداران سینما لارا کرافت و Tomb Raider را بیشتر با انجلینا جولی و فیلم‌هایش در سال‌های ۲۰۰۱ و ۲۰۰۳ می‌شناسند. به هر جهت، هدف از این مقدمه این بود که به شما بگوییم Tomb Raider قدمت زیادی داشته و عمر آن به حدودا ۲ دهه می‌رسد. پس از انتشار گیم TR در سال ۱۹۹۶، باز هم شاهد انتشار عناوینی با همین اسم و پسوندهای مختلف بودیم که اکثرا هم موفق ظاهر شده‌اند منتهی از آن‌جایی که نمی‌خواهیم بیش از این به صحبت راجع به تاریخ بپردازیم، مطالعه درباره تاریخچه این مجموعه را به خودتان می‌سپاریم.

اما Tomb Raider‌ای که ما این روزها آن‌را می‌شناسیم یا بهتر بگویم، این روزها در موردش صحبت می‌شود مجموعه‌ایست که توسط  Crystal Dynamicsو Eidos Montreal توسعه یافته و Sqare Enix آن را منتشر می‌کند. سال ۲۰۱۳ عنوان Tomb Raider برای کنسول نسل هفتمی و هشتمی و رایانه‌های شخصی منتشر شد و توانست با بازخوردهای فوق‌العاده‌ای رو به رو شود. اتمسفر بی‌نظیر گیم به همراه شخصیت‌پردازی فوق‌العاده و داستانی جذاب و روایتی کم‌نقص از TR یک عنوان پرطرفدار ساخت. گیم پلی گیم نسبت به گذشته تفاوت پیدا کرده بود و خلاصه Tomb Raider سال ۲۰۱۳ بدون شک یکی از بهترین‌ گیم‌های سال بود. Rise of the Tomb Raider که برای مدتی هم در انحصار مایکروسافت بود اگرچه به قدرتمندی نسخه قبل نبود اما باز هم توانست یکی از گیم‌های موفق سال شود. فراموش نکنید که در سال ۲۰۱۵ عناوینی چون The Witcher 3: Wild Hunt، Metal Gear Solid V PP و Fallout 4 منتشر شدند و باز هم در این میان Rise of Tomb Raider طرفداران خود را حفظ کرد و با ارائه یک ماجراجویی جذاب دیگر برای گیمکن و همچنین کسب متای ۸۶ نقطه روشنی برای Eidos Montreal بود. آخرین نسخه توم ریدر Crystal Dynamics چند روز قبل منتشر شد و متاسفانه نسبت به دو نسخه قبل ضعیف ظاهر شد. البته در همین ابتدای مقاله خدمتتان عرض کنم که Shadow of the Tomb Raider گیم سرگرم‌کننده‌ای بوده و تجربه آن را هم به همه شما توصیه می‌کنم. Shadow of the Tomb Raider که حدودا دو هفته پیش منتشر شد ابدا نمی‌تواند موفقیت‌های نسخه‌های اخیر خود را تکرار کند. اعتمادها نسبت به Shadow of the Tomb Raider نیز تا قبل از انتشار گیم کمتر شده بود. عده زیادی احتمال شکست این عنوان یا حداقل افت آن را نسبت به نسخه‌های قبل می‌دادند و افرادی هم معتقد بودند که Shadow of the Tomb Raider در واقع از Uncharted کپی کرده است! فراموش نکنید که الهام گرفتن از یک گیم موفق با کپی کردن تفاوت‌های زیادی دارد. خلاصه اینکه تا قبل از انتشار گیم مشخص شد که Shadow of the Tomb Raider احتمالا آخرین نسخه این سه‌گانه خواهد بود و یا حداقل برای مدتی به آن استراحت خواهند داد. همچنین فهمیدیم که در Shadow of the Tomb Raider متوجه می‌شویم که چرا لارا کرافت لقب “مهاجم مقبره” را به خود اختصاص داده است. اما راجع به جزئیات این گیم و نقاط قوت و ضعف آن در ادامه صحبت خواهیم کرد. امروز می‌خواهیم Shadow of the Tomb Raider را به صورت تخصصی مورد بررسی قرار بدهیم پس با ما همراه باشید.

در Shadow of the Tomb Raider متوجه می‌شویم که چرا لارا کرافت لقب “مهاجم مقبره” را به خود اختصاص داده است.

گیم از جایی آغاز می‌شود که لارا و جونا در حال سفر هستند و به دلیل شدت گرفتن طوفان هلیکوپتر آن‌ها سقوط کرده و لارا همراهانش را گم می‌کند. اما آن‌ها به چه دلیل و به کجا در حال سفر هستند؟ گیم بای یک فلش بک به این سوال ما پاسخ می‌دهد. داستان گیم باز هم مربوط به لارا و انجمن Trinity می‌شود که می‌خواهند دنیا را نابود کنند. البته این بار این برداشتی است که لارا از صحبت‌های دکتر دومینگز داشته و ما نیز این برداشت را باور داریم. در ابتدای گیم لارا یک خنجر باستانی را پیدا کرده و آن را می‌دزدد عملی که سبب ایجاد یک سونامی در مکزیک می‌شود و لارا پس از نبردی سخت، در نهایت به اجبار خنجر را به دکتر دومینگز تقدیم می‌کند. داستان گیم کماکان عالی به نظر می‌رسد و نسبت به نسخه‌های قبلی افت نداشته است. به بهترین شکل ممکن در Shadow of the Tomb Raider به شخصیت‌ها پرداخته شده و در مورد گذشته آن‌ها مطالبی وجود دارد که با خواندنشان می‌توانید اطلاعات خود را بالاتر ببرید. به عنوان مثال در مورد Jonah، لارا می‌گوید که اولین باری که وی را نگاهه او را خندانده است. در کنار این مطالب، شاهد فلش‌بک‌هایی به کودکی لارا نیز هستیم که اشتیاق وی به ماجراجویی و کشف چیزهای جنگاه و کشف نشده را نشان می‌دهد. در فلش بک ابتدایی گیم همچنین واضح است که لارا کرافت اولا در خانواده‌ای ثروتمند به دنیا آمده و ثانیا دختری بسیار باهوش است. فلش بک ابتدایی گیم ما را با کودکی لارا آشنا می‌کند. الهام گیری Shadow of the Tomb Raider از Uncharted در چنین صحنه‎‌هایی واضح‌تر می‌شود.

افرادی که اولین نسخه سال ۲۰۱۳ گیم Tomb Raider را تجربه نکرده‌اند طبیعتا چیز زیادی راجع به Tirnity نمی‌دانند. گروه Trinity در Shadow of the Tomb Raider نیز نقشی اساسی را ایفا خواهند کرد بنابراین اگر با این گروه به خوبی آشنایی ندارید این مطلب را از دست ندهید. به طور کلی و خلاصه، Trinity گروهی سری و جنگ‌طلب با نیروهای نظامی است که هدفش کنترل دنیاست و این کار را می‌خواهد از طریق به دست آوردن یک سری اشیای باستانی انجام دهد. قدمت این گروه به دوران قبل از ظهور مسیحیت برمی‌گردد. در نسخه Shadow of the Tomb Raider رهبر این گروه Dr Pedro Dominguez است، مردی که معتقد است خورشید در حال غروب است و باید دنیا را نجات داد. به طور کلی راجع به Dr Pedor Dominguez شخصیت پردازی چندان قدرتمندی صورت نگرفته و بیشتر روی لارا و جونا کار شده است و ثمره آن را هم در گیم می‌بینیم. شاید داستان گیم به اندازه نسخه اول و یا حتی Rise of the Tomb Raider عمیق نباشد اما در کل عملکردی فراتر از قابل قبول دارد. عنوان Shadow of the Tomb Raider نسبت به نسخه‌های قبلی پیچیدگی کافی در بخش داستانی ندارد اما سطحی هم نیست و تجربه‌ای فوق‌العاده برای گیمکن را به ارمغان خواهد آورد.

زیبایی مناظر، همواره یک یار جدانشدنی از تمامی گیم های این سری تا به امروز بوده است.

 

اگر Shadow of the Tomb Raider را مستقل از دو نسخه قبل بدانیم بدون شک تجربه‌ای عالی خواهد بود اما با توجه به دو نسخه قدرتمندی که قبل از SotTR منتشر شده‌اند به نظر می‌رسد این نسخه قدمی رو به جلو برای سازندگان نیست. تقریبا تمام المان‌های نسخه‌های قبلی در این نسخه نیز تکرار شده‌اند که خب مسئله‌ای نیست! مشکل اینجاست که گیم در زمینه گیم پلی چیز جنگاهی برای ارائه ندارد و به جز تغییراتی کوچک اما مثبت در زمینه مخفی‌کاری، Shadow of the Tomb Raider نسخه‌ای دقیقا مشابه با نسخه‌های قبلی و بدون تغییر است. برای چنین عنوانی تغییراتی بنیادین ابدا لازم نیست اما تا این حد بدون تغییر بودن گیم نیز اصلا قابل توجیه نمی‌تواند باشد. سازندگان می‌توانستند ایده‌های جنگاه و زیادی را روی گیم پیاده کنند تا شاهد یک نسخه “جنگاه” واقعی از سه گانه محبوب Eidos Montreal باشیم. البته کماکان گیم آنقدر لذت بخش است که می‌تواند برای مدتی طولانی شما را سرگرم کند و خصوصا اگر طرفدار نسخه‌های پیشین آن باشید که قطعا Shadow of the Tomb Raider یکی از بهترین تجربه‌های سال خواهد بود. یکی از مهم‌ترین نکاتی که در Shadow of the Tomb Raider باید بدان توجه داشته باشیم محیط قابل کاوش گیم است. سازندگان می‌دانند که باید برای عنوانی با اسم اصلی Tomb Raider باید محیطی بسازند که هر نقطه از آن ارزش اکتشاف داشته باشد. به هیچ عنوان در Shadow of the Tomb Raider حس خالی بودن محیط به شما دست نخواهد داد و هر نقطه و هر خرابه‌ای را که بگرنگاه چیز جنگاهی پیدا می‌کنید. حال این آیتم‌ها می‌توانند جهت ساخت و ساز و یا ارتقا سلاح‌هایتان مورد استفاده قرار بگیرند و یا می‌توانند سبب افزایش XP شما شوند. در این زمینه دو نسخه قبلی گیم نیز عالی کار کرده‌اند اما Shadow of the Tomb Raider از آن‌ها نیز بهتر است. گذشته از این موضوع، گشتن در محیط در این نسخه لذت خاصی دارد و محیطی که سازندگان خلق کرده‌اند در خور اسم گیمست. هنگام گشت و گذار در محیط گیم و کاوش در مقبره‌ها، خطرات زیادی شما را تهنگاه نمی‌کنند و بیشتر باید فکرتان را به کار بیندازید. پازل‌های متنوع و گوناگونی که Shadow of the Tomb Raider در خود گنجانده سبب می‌شوند که گیمکن از فکر کردن و حل مسائل گیم خسته نشود. برای موفقیت در مراحل اصلی گیم باید بتوانید از تمام چیزهایی که یاد گرفته‌اید و دیالوگ‌های لارا و شخصیت‌های دیگر استفاده کنید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن پازل‌ها را حل کنید. البته با فشردن دکمه Q گیم شما را راهنمایی می‌کند و کارتان کمی ساده‌تر می‌شود. علاوه بر اینکه نقاط مهم مکانی که در آن هستید به رنگ طلایی درمی‌آیند، لارا نیز دیالوگی را تکرار می‌کند تا شما با چگونگی حل معما آشنا شوید. گاهی اوقات حتی باید به کمک عکس‌هایی که قبلا پیدا کرده‌اید معماها را حل کنید.

شاید داستان گیم به اندازه نسخه اول و یا حتی Rise of the Tomb Raider عمیق نباشد اما در کل عملکردی فراتر از قابل قبول دارد.

صحبت کردن با NPC‌ها نیز جزئیات نقشه شما را بیشتر می‌کند. گاهی اوقات NPC‌ها چیزهایی را گم کرده‌اند که لارا می‌تواند آن‌ها را پیدا کرده و مال خود کند. برخی NPC‌ها نیز به شما ماموریت می‌دهند و یک مرحله فرعی جنگاه خواهید داشت. به طور کلی صحبت کردن با اکثر شخصیت‌های غیر قابل گیم خالی از لطف نخواهد بود و به پیشرفت لارا کمک خواهند کرد. در درجات سختی بالا مجبور به انجام این کار هستید چون مجبور به پیشرفت دادن لارا خواهید بود. سخت‌تر شدن گیم و قوی‌تر شدن دشمنان به کنار، به خاطر مشکلاتی که Shadow of the Tomb Raider در گان پلی خود می‌بیند نیز محکوم به استفاده از بهترین ابزار هستید. سیستم پیشرفت گیم هم عملکرد قابل قبولی دارد و با پیشروی در گیم و همچنین گشت و گذار در محیط آن می‌توانید لارا را با آیتم‌های بهتری تجهیز کنید. در همین راستا بازرگانانی هم در محیط گیم پیدا می‌شوند که می‌توانید آیتم‌های جالبی را از آن‌ها خریداری کنید. به عنوان مثال خریدن یک صدا خفه کن برای تفنگتان کمک زیادی به شما در طول گیم خواهد کرد. سلاح اصلی تنها فرزند و تنها دختر خانواده کرافت تیر و کمان است و لارا در استفاده از آن تبحر زیادی هم دارد اما همیشه نمی‌توانید روی این سلاح تکیه کنید. در ضمن دقت داشته باشید که تیر و کمان لارا نیز می‌تواند ارتقا پیدا کند. برای ارتقا دادن هر سلاحی باید مواد لازم را داشته باشید. مواد اولیه‌ای همچون پارچه برای ساخت آیتم‌های جنگاه کاربرد زیادی دارند. دقیقا به همین خاطر است که هر کجا که می‌روید باید نیم نگاهی هم به قسمت‌های دیگر محیط بیندازید تا اگر احیانا چیز مفیدی پیدا کرنگاه آن را بردارید. Shadow of the Tomb Raider در این زمینه عالی کار کرده است و یک گیم ماجرایی واقعی است. Craft کردن لباس‌های جنگاه با ویژگی‌های خاص شما را مجبور به کاوش بیشتر در جهان گیم خواهد کرد. لباس‌های گیم هر کدام برتری‌های نسبت به بقیه دارند. البته لباس پیش فرض لارا نسبت به لباس‌های دیگر هیچ امتیازی ندارد. برخی از لباس‌هایی که خواهید پوشید توانایی شما در مخفی‌کاری افزایش خواهند داد. در واقع چنین لباس‌هایی به لارا کمک می‌کنند تا دیرتر و سخت‌تر توسط دشمنان نگاهه شود. به طور کلی بخش مخفی‌کاری گیم باید برای شما اهمیت بسیار بالایی را داشته باشد.

مبارزات گیم می‌توانستند خیلی جذاب‌تر باشند اما سازندگان تمرکز خود را بیشتر روی موارد دیگر گذاشته و البته موفق هم بوده‌اند

 

مقبره‌های متعدد و نقاط مخفی گیم جذابیت گشت و گذار را چند برابر می‌کنند. همانطور که کمی بالاتر نیز گفتیم، معماهای جذاب Shadow of the Tomb Raider از نقاط قوت گیم به شمار می‌روند. خب طبیعتا بسیاری از این معماها را در مقبره‌ها خواهید یافت. البته بیشتر این معماها مربوط به مراحل اصلی گیم می‌شوند و در فعالیت‌های جانبی پازل‌های کمتری را خواهید نگاه. بخش اکشن گیم نیز به مانند نسخه‌های گذشته بوده و تغییرات چندانی به خود ننگاهه است. گان پلی گیم که دقیقا همان است و سلاح‌های گیم نیز عملکردی مثل نسخه‌های قبل دارند. سلاح‌های خود را می‎‌توانید به شکل‌های مختلفی ارتقا دهید و تغییراتی را بر آن‌ها اعمال کنید. سرعت Reload را افزایش دهید، ظرفیت تفنگ را بیشتر کنید، دقت اسلحه را بالاتر ببرید و حتی کلا تفنگ را عوض کنید. طبیعتا این تغییرات را تنها در صورتی می‌توانید انجام دهید که منابع کافی در اختیار داشته باشید و باز هم برمی‎‌گردیم سر بحثی که قبلا داشتیم، اهمیت کاوش در محیط! البته خب عوض کردن سلاح احتیاجی به مواد خاصی ندارد! می‌توانید اسلحه‌ها را در محیط‌های مختلف پیدا کنید. التبه سلاح نسبت به دیگر آیتم‌های گیم بسیار نادر است. از بازرگان‌ها هم می‌توانید آیتم‌های جالبی نظیر صداخفه کن خریداری کنید که به این نکته قبلا نیز اشاره شده است. همان‌طور که می‌دانید مهمترین سلاح لارا تیر و کمانش است و این تیر و کمان هم قابل ارتقا دادن است و هم قابل تعویض.حقیقتش را بخواهید در تجربه شخصی‌ام، تعویض تیر و کمان گزینه‌ بهتری بود. برای کمان خود همچنین می‌توانید مواد منفجره بسازید. این مواد منفجره در مبارزات بزرگ بسیار کارامد خواهند بود. در همان ابتدای گیم نیز در مبارزاتی که با پلنگ‌ها دارید به اهمیت این موضوع پی خواهید برد. به غیر از استفاده در مبارزات، بسیاری از مسیرها را نیز باید از همین طریق باز کنید. می‌توانیم خیلی بیشتر به چنین نکات ریزی بپردازیم اما از آنجا همه این موارد را قبلا در نسخه‌های پیشین Tomb Raider نگاهه‌ایم گفتن این مطالب تنها حجم این نقد و بررسی را افزایش می‌دهد.

دقت کرده اید که کم کم تمام گیم ها دارند به نوعی نقش آفرینی می شوند؟ حالا یا رسما اعلام می کنند مثل A.C Odyssey یا اعلام نمی کنند ولی گیمشان پر است از المان های نقش آفرینی. زیرا این المان ها گیم را عمیق تر می کنند

گیم پلی گیم Shadow of the Tomb Raider زمانی مرا ناامید کرد که اولین مبارزه‌ام را تجربه کردم. اگرچه کمتر منتقدی بدان اشاره کرده است اما اگر نظر شخصی مرا بخواهید، Tomb Raider از همان ابتدا گان پلی‌اش مشکل داشت. مبارزات گیم می‌توانستند خیلی جذاب‌تر باشند اما سازندگان تمرکز خود را بیشتر روی موارد دیگر گذاشته و البته موفق هم بوده‌اند. به عنوان یک گیم ماجرایی Tomb Raider از همان ابتدا، یک عنوان موفق و کم‌نقص به شمار می‌رفت اما به عنوان یک گیم اکشن رقیب‌های قوی‌تری را مقابل خود می‌نگاه. حال با این مقدمه به سراغ صحبت راجع به Shadow of the Tomb Raider برویم. اگر بخش مبارزاتی گیم را به زیر مجموعه اکشن و مخفی‌کاری تقسیم کنیم، می‌بینیم که در بخش اکشن گیم هیچ نوآوری نسبت به قبل نداشته است. Shadow of the Tomb Raider در این زمینه عملا همان عملکرد نسخه‌های قبل را ارائه داده و هیچ تغییری چه مثبت و چه منفی در این زمینه نمی‌بینیم. سیستم کاورگیری گیم، سیستم شوتینگ و کلا تمامی مواردی که شما باید در بخش اکشن گیم ببینید مثل قبل باقی مانده و خبری از پیشرفت یا تنوع نیست. سیستم کاورگیری گیم مثل قبلا عذاب آور است! به خاطر دارم زمانی که Metal Gear Solid V: Phantom Pain منتشر شد برخی از منتقدین ایرانی به سیستم کاورگیری این گیم ایراد گرفته بوند. قضاوت راجع به درست یا غلط بودن این نقد پای خودتان اما سیستم کاورگیری Tomb Raider همیشه ضعیف‌ بوده است و در آخرین نسخه این مجموعه نیز خبری از پیشرفت یا حتی تلاش برای بهتر شدن نمی‌بینیم.

گیم پلی گیم Shadow of the Tomb Raider زمانی مرا ناامید کرد که اولین مبارزه‌ام را تجربه کردم. اگرچه کمتر منتقدی بدان اشاره کرده است اما اگر نظر شخصی مرا بخواهید، Tomb Raider از همان ابتدا گان پلی‌اش مشکل داشت.

درست است که Shadow of the Tomb Raider یک گیم تمام اکشن نیست و بیشتر حول اکتشاف و ماجراجویی می‌چرخد اما حتی چنین دلیلی نیز ضعف‌های گیم را نخواهد پوشاند. هنوز هم که هنوز است سیستم شوتینگ گیم مشکلاتی دارد که شما را آزار خواهد داد. عجیب است که Eidos Montreal این ضعف را هنوز هم نپوشانده است. شاید دلیل آن توجه بیش از اندازه به دیگر بخش‌ها بوده و شاید هم به این خاطر است که هنوز هم با بازخوردهای منفی جدی رو به رو نشده است. در هر صورت دلیل هرچه که هست، سیستم شوتینگ و به طور کلا گان پلی گیم به قدری ضعیف است که عملا شما را وادار به استفاده از روش‌های دیگر خواهد کرد. لارا کرافت هر چقدر هم تحت کنترل گیمر حرفه‌ای باشد باز هم در نبردهای اکشن یک بازنده خواهد بود، خصوصا اگر درجه گیم سختی را روی درجات بالاتر تنظیم کنید. اما برخلاف گان پلی، بخش مخفی‌کاری گیم پیشرفت‌هایی داشته است. البته بنیان بخش Stealth گیم پایدار مانده و تقریبا بدون تغییر است و تنها چند المان جهت پیشرفته‌تر شدن آن به گیم اضافه شده است. همان‌طور که می‌توانید حدس بزنید در Shadow of the Tomb Raider خبری از نشستن یا Crouch نیست و لارا به صورت اتوماتیک این کار را انجام می‌دهد. زمانی که وارد محوطه دشمن شوید لارا خودش این موضوع را تشخیص داده و کافیست خود را به تخته سنگی نزدیک کنید تا کاور بگیرد و از نگاه دشمن پنهان شود. او همچنین قادر است خود را میان بوته‌ها قایم کند و نگاهه هم نشود. البته در این قسمت هوش مصنوعی دشمنان نیز به کمک گیمکن خواهد آمد و با توجه به ضعفی که آن‌ها در این زمینه دارند کار لارا راحت‌تر خواهد شد. Shadow of the Tomb Raider در زمینه استتار پیشرفت کرده و حالا می‌توانید به سر و صورت و بدن خود گِل بمالید و خود را با دیوارها همرنگ کنید. بدین ترتیب دشمنان شما را نخواهند نگاه و می‌توانید راحت‌تر از دیگران مخفی بمانید.

برخلاف گان پلی، بخش مخفی‌کاری گیم پیشرفت‌هایی داشته است. البته بنیان بخش Stealth گیم پایدار مانده و تقریبا بدون تغییر است و تنها چند المان جهت پیشرفته‌تر شدن آن به گیم اضافه شده است.

برای کشاندن دشمنان به سمت خود نیز می‌توانید از آیتم‌های اطراف استفاده کنید و حواس‌ها را پرت کنید. برای کشتن دشمنان می‌توانید کلید خاصی ( بسته به پلتفرم گیمتان ) را فشار دهید و کار را تمام کنید، می‌توانید از تیر و کمان استفاده کنید و همچنین می‌توانید از سلاح‌هایی که به صدا خفه کن تجهیز شده‌اند استفاده کنید. البته دو مورد آخر عمومی نبوده و دشمنانی که از لباس‌های نظامی خاص استفاده می‌کنند بدین وسیله کشته نمی‌شوند و خیلی راحت لو می‌روید. در این زمینه هم ضعف‌هایی وجود دارد اما از آنجایی که نمی‌خواهیم خیلی سختگیری کنیم از گفتن آن‌ها صرف نظر می‌کنیم. در مجموع سیستم مخفی‌کاری پیشرفت‌هایی داشته و جذاب‌تر از گذشته شده است. همچنین با Skill‌هایی که به دست می‌آورید می‌توانید بیش از پیش خطرناک ظاهر شوید. مثلا می‌توانید دو دشمن را همزمان بکشید و یا صدای کمتری در هنگام راه رفتن ایجاد کنید. لباسی که می‌پوشید نیز روی نگاه دشمنان تاثیر دارد و در این انتخاب نیز باید دقت به خرج دهید. بخش Stealth گیم می‌تواند برای شما خیلی پیشرفته تر شود اگر مهارت‌های مورد نیاز آن را یاد بگیرید. مثلا می‌توانید تیری به سمت دشمن پرتاب کرده و به کمک تنه درخت وی را دار بزنید. همان‌طور که گفته شد هوش مصنوعی دشمنان آنقدر بالا نیست که بتوانند خطر را تشخیص دهند. شاید اینجا این سوال پیش آید که آیا هوش مصنوعی افراد Trinity یک نقطه ضعف است؟ پاسخ تقریبا منفیست! البته باز هم اگر بخواهیم سخت گیری کنیم، بله AI دشمنان اصلا راضی کننده و در خور یک گیم بزرگ نیست اما در برخی موارد هم آن‌ها خوب عمل می‌کنند. خلاصه اینکه هوش مصنوعی نیروهای Trinity تعریفی ندارد و سازندگان می‌توانستند بهتر روی آن‌ها کار کنند.

در کل گیم پلی گیم یکنواخت است. بزرگترین مشکل گیم نیز دقیقا از همین واژه سرچشمه می‌گیرد. اگر نگاهی به Skill‌های گیم بیندازید، شاید خودتان هم متوجه شوید که گیم پتانسیل بالایی برای بهتر شدن دارد. اما شاید بی توجهی سازندگان و یا شاید هم رضایت آن‌ها از گیم پلی نسخه‌های قبل سبب شده که Shadow of the Tomb Raider بیشتر شبیه به یک بسته الحاقی باشد تا یک نسخه جنگاه!

مهارت‌های گیم را جدی بگیرید! اگر می‎‌خواهید از لارا شخصیتی قدرتمند و مرگبار بسازید باید بدانید چه مهارت‌هایی در اولویت هستند. این مورد البته تا حد زیادی به سبک گیم خودتان برمی‌گردد. مثلا افرادی که با مخفی‌کاری رابطه خوبی دارند طبیعتا باید روی مهارت‌های مخفی‌کاری بیشتر کار کنند. به طور کلی اما همان‌طور که گفته شد Shadow of the Tomb Raider در بخش اکشن ضعیف ظاهر شده و با یادگیری مهارت‌ها نیز این ضعف پوشانده نمی‌شود. Skill‌های گیم نسبت به قبل متنوع‌تر شده و در شرایط بهتری قرار دارند اما هنوز هم تغییری بزرگ در این Skill‌ها نگاهه نمی‌شود. به طور کلی بزرگترین پیشرفت گیم نسبت به گذشته، سیستم مخفی کاری آن است و در بقیه موارد یا افت داشته و یا حداقل کیفیتی مثل نسخه‌های قبلی خود ارائه می‌دهد. دقیقا به همین جهت است که در ابتدای مقاله اشاره کردیم که Shadow of the Tomb Raider نمی‌تواند یک گیم درخشان برای Eidos Montreal باشد. در بقیه موارد نیز Shadow of the Tomb Raider نسخه کلون شده دیگر TR‌ها بوده و چیز جنگاهی برای ارائه ندارد. سیستم صخره نوردی، انیمیشن‌ها کشته شدن، روش‌های ورود به مقبره‌های صعب العبور و کلا هر آنچه قبلا در گیم پلی گیم نگاهه‌ایم را بدون تغییر در Shadow of the Tomb Raider نیز می‌بینیم. البته برخی از مکانیزم‌های گیم نیز خیلی به تغییر احتیاج نداشته‌اند و ثابت بودن آن‌ها یک نقطه ضعف به شمار نمی‌رود ولی در کل گیم پلی گیم یکنواخت است. بزرگترین مشکل گیم نیز دقیقا از همین واژه سرچشمه می‌گیرد. اگر نگاهی به Skill‌های گیم بیندازید، شاید خودتان هم متوجه شوید که گیم پتانسیل بالایی برای بهتر شدن دارد. اما شاید بی توجهی سازندگان و یا شاید هم رضایت آن‌ها از گیم پلی نسخه‌های قبل سبب شده که Shadow of the Tomb Raider بیشتر شبیه به یک بسته الحاقی باشد تا یک نسخه جنگاه! در واقع رابطه Shadow of the Tomb Raider با نسخه‌های قبل چیزیست شبیه به رابطه Assassin’s Creed Rogue با نسخه Black Flag! با این وجود کماکان Shadow of the Tomb Raider می‌تواند یک تجربه خاص را برای گیمکن بیافریند. پازل‌های متنوع، اهمیت اکتشاف بالا و دیگر نکات ریز و درشتی که مورد بررسی قرار گرفتند از جمله نکاتی هستند که ارزش گیم کردن Shadow of the Tomb Raider را افزایش می‌دهند.

عنوان Shadow of the Tomb Raider نسبت به نسخه‌های قبلی پیچیدگی کافی در بخش داستانی ندارد اما سطحی هم نیست و تجربه‌ای فوق‌العاده برای گیمکن را به ارمغان خواهد آورد.

به جز یکی دو ساعت ابتدایی گیم، بقیه اتفاقات Shadow of the Tomb Raider در پرو رخ می‌دهند. در این کشور با جنگل‌های انبوه و مطابق معمول معابد پر از رمز و راز سر و کار داریم. اگرچه به نظر می‌رسد نسخه کنسول Xbox One X گیم به لحاظ بصری فوق‌العاده به نظر می‌رسد اما با توجه به اینکه این نقد با توجه نسخه PC نوشته شده است، باید گرافیک گیم Shadow of the Tomb Raider را زیر سوال ببریم. اول از نکات مثبت آن شروع می‌کنیم و سپس به صحبت راجع به ضعف‌های گیم می‌پردازیم. طراحی هنری اگرچه باز هم مشابه نسخه‌های قبل است اما حسی فوق‌العاده را به گیمکن القا می‌کند. SOTTR اگرچه یک گیم اکشن بی‌نقص نیست اما اگر از طرفداران کاوش و گشت و گذار در محیط هستید نباید آن را از دست دهید. بالاتر جذابیت کاوش را بررسی کردیم و حالا در مورد گرافیک گیم باید صحبت کنیم. طراحی عالی محیط گیم سبب شده که چشمان گیمکن از گشتن در محیط خسته نشوند. محیطی چشم نواز با رنگ پردازی‌های جذاب از Shadow of the Tomb Raider یک گیم “زیبا” می‌سازند. از طرفی، شاهد چشمه‌هایی هستیم که باز هم به لحاظ هنری نگاهنی هستند و در کنار تمام این موارد نورپردازی نیز کار خود را به خوبی انجام داده است. ترکیب رنگ‌ها به هر چه چشم نوازتر شدن محیط کمک می‌کنند. وقتی خارج از محیط‌های مقبره مانند هستید قطعا از طراهی هنری گیم لذت خواهید برد. با وجود اجرای گیم روی کیفیت Highest روی رایانه شخصی شاهد مشکلی در این زمینه نبوده‌ام و گرافیک هنری گیم جای تعریف و تمجید دارد. اما کیفیت تکسچرها و بافت‌ها به هیچ عنوان راضی کننده نیست ( تاکید می‌کنیم که تمام این صحبت‌ها مربوط به نسخه PC گیم هستند ) و در مقایسه با دیگر عناوین امسال، Shadow of the Tomb Raider هیچ حرفی برای گفتن ندارد.

اگر می‎‌خواهید از لارا شخصیتی قدرتمند و مرگبار بسازید باید بدانید چه مهارت‌هایی در اولویت هستند. این مورد البته تا حد زیادی به سبک گیم خودتان برمی‌گردد.

طراحی فوق‌العاده ضعیف بوته‌ها، کیفیت پایین چهره‌ها، عدم دقت در طراحی بافت‌های دیوارها و خلاصه هر آنچه مربوط به جزئیات باشد را در Shadow of the Tomb Raider یک نکته منفی تلقی کنید. از فرو رفتن پای لارا به داخل بوته‌های کف زمین اصلا نباید تعجب کنید. عجیب است که Shadow of the Tomb Raider در این زمینه اینقدر ضعیف عمل کرده. به هیچ عنوان روی طراحی چهره‌ها دقت کافی صورت نگرفته و اصلا خبری از چین و چروک‌های صورت و جزئیات نیست. کاراکترها به بهترین شکل ممکن احساسات خود را با صورت خود بروز می‌دهند اما هنوز هم این صورت‌ها چیزی کم دارند! با این وجود خبری از باگ نیست و مشکلاتی نظیر افت فریم نیز شما را اذیت نخواهند کرد. محیط‌های گیم به لحاظ هنری باید مورد ستایش قرار بگیرند اما وقتی به آن‌ها نزدیک می‌شوید اصلا خبری از جزئیات در طراحی‌ها نگاهه نمی‌شود. در همین پاراگراف به صحبت در مورد موسیقی و صداگذاری گیم نیز بپردازیم و سپس یک جمع بندی نهایی روی گیم داشته باشیم. صداگذاری شخصیت‌ها مشکل خاصی ندارد و اگر بخواهیم دقیق‌تر به قضیه نگاه کنیم، بالا رفتن و پایین آمدن تن صدا از جمله مواردی است که Eidos Montreal از عهده آن به خوبی برآمده است. از طرفی صدای شلیک گلوله‌ها در طبیعت و همچنین عوض شدن خشاب، انفجارها و صدای سوختن دشمنان نیز از جمله مواردی هستند که استاندارد بوده و مشکل خاصی ندارند. ساندترک‌های گیم نیز تطابق کافی با تم Shadow of the Tomb Raider دارند و شما را راضی نگه خواهند داشت.

اگر از طرفداران این مجموعه هستید بدون لحظه‌ای ترنگاه، Shadow of the Tomb Raider را تهیه کنید و از آن لذت ببرید اما اگر از آن دسته معدودی هستید که کلا از TR لذت نمی‌برند، Shadow of the Tomb Raider به هیچ عنوان نمی‌تواند نظرتان را تغییر دهد چون اصلا تغییری نسبت به گذشته نداشته است

به نظر می‌رسد به همان اندازه که برخی منتقدین بی‌انصافی به خرج داده و ایرادهای عجیبی از گیم گرفته‌اند، عده‌ای دیگر نیز خیلی راحت از کنار ضعف‌های گیم گذشته و از آن تعریف کرده‌اند. نظر مرا بخواهید گیم نه مستحق نمره و متای ۹ و ۹۰ است و نه آنقدر بد است که با نمرات پایینی مثل ۶ مواجه شود. بدون شک Shadow of the Tomb Raider قدمی رو به عقب برای این سه گانه بوده و خداحافظی شاید موقتی لارا کرافت اصلا با شکوه نیست. ای کاش می‌شد از این کاراکتر نیز به مانند نیتن دریک با خداحافظی کنیم اما افسوس که Shadow of the Tomb Raider با سطح انتظارات فاصله زیادی دارد. به همان اندازه که Eidos Montreal روی رابطه شخصیت‌ها کار کرده و یک شخصیت پردازی کم نقص را به ما تحویل داده است، به همان اندازه نیز در بخش‌های گرافیک و گیم پلی ضعیف ظاهر شده و نتوانسته گلیم خود را از آب بیرون بکشد. گیم پلی گیم متاسفانه بیش از آنچه تصور می‌شد به نسخه‌های قبلی نزدیک است و به سختی می‌توانید المان‌های جنگاهی در آن بیابید. همین موضوع نیز سبب یکنواختی گیم می‌شود و در نهایت احتمال ناامید شدنتان بالا می‌رود. Shadow of the Tomb Raider برخلاف تصورات قبل از انتشار، به هیچ وجه در زمره بهترین گیم‌های سال قرار نمی‌گیرد و در بهترین حالت یک گیم خوب باقی می‌ماند. اگر از طرفداران واقعی این مجموعه هستید بدون لحظه‌ای ترنگاه، Shadow of the Tomb Raider را تهیه کنید و از آن لذت ببرید اما اگر از آن دسته معدودی هستید که کلا از TR لذت نمی‌برند، Shadow of the Tomb Raider به هیچ عنوان نمی‌تواند نظرتان را تغییر دهد چون اصلا تغییری نسبت به گذشته نداشته است. Shadow of the Tomb Raider هنوز هم معماهای جذابی برای حل کردن دارد و هنوز هم یک گیم ماجرایی واقعی است اما متاسفانه نمی‌تواند پا فراتر از یک عنوان “خوب” بگذارد.