http://buy-game.ir

فاتحان صفحه کوچک | بهترین گیم‌هایی که با موبایل می‌توانید آن‌ها را تجربه کنید (قسمت دوم)

0


فاتحان صفحه کوچک | بهترین گیم‌هایی که با موبایل می‌توانید آن‌ها را تجربه کنید (قسمت دوم)

با افزایش سطح دسترسی مردم به گوشی‌های هوشمند، طیف علاقه‌مندان به گیم‌های موبایل نیز افزایش پیدا کرده است و به همین جهت در سه‌چهار سال گذشته ساخت و عرضه گیم برای سیستم‌ عامل‌های موبایل چندین برابر شده است. در بین این همه گیم منتشر شده برای موبایل، امروز قصد داریم بهترین‌ها را به شما بررسی کنیم. در ادامه با این قسمت دوم این مقاله همراه باشید.

در قسمت اول بهترین‌ گیم‌های موبایل به بررسی بهترین‌ها در سبک‌های اکشن، استراتژیک، رانندگی و روزمره پرداختیم و حال در قسمت دوم قصد داریم شما را با بهترین‌ عناوین موبایل در سبک‌های ماجراجویی، ورزشی و پازل آشنا کنیم. ضمن تشکر از شما کاربران بابت مشارکت در بررسی گیم در قسمت قبل، مجدد از شما می‌خواهم در دسته‌بندی‌های جنگاه این مقاله، گیم‌های موردعلاقه خود را به من و سایر کاربران بررسی کنید. در دسته‌بندی‌های قسمت دوم، مخصوصا ماجراجویی و پازل، گیم‌های بسیار زیادی ساخته شده‌اند اما معمولا چند فرم کلی بیشتر ندارند. در این مقاله سعی شده از هر فرم گیم در هر سبک، یک یا چند مورد شاخص بررسی شود و طبیعتا گیم‌های بسیاری از قلم می‌افتند. لازم به‌ذکر است که در بخش مقدمه قسمت اول، مطلبی پیرامون گیم با موبایل با سه علامت سوال! نوشته شد که اگر آن را مطالعه نکرنگاه، توصیه می‌کنم از طریق لینک بالا، آن را بخوانید. بدون توضیحات دیگر، به‌سراغ بررسی گیم‌ها در سه دسته‌بندی دیگر خواهیم رفت.

بهترین گیم‌های ماجراجویی موبایل

سری گیم Rayman

Rayman | Ubisoft | 2.99$ – Free

سری گیم Rayman اولین مجموعه از بهترین گیم‌های ماجراجویی موبایل است. این سری گیم که تا کنون سه نسخه برای آن منتشر شده است، ارائه دهنده سبک پلتفرمر با چاشنی سرعت بر روی موبایل هستند. اولین نسخه Rayman برای موبایل با نام Jungle Run توسط توسعه‌دهنده Pastagames برای اندروید و آی‌او‌اس منتشر شد. پس از موفقیت گیم که از روی نسخه Origins این مجموعه الهام گرفته شده بود، نسخه بعدی با نام Rayman: Fiesta Run منتشر شد. آخرین نسخه این سری گیم بر روی موبایل هم Rayman Adventures نام دارد که به‌صورت مرتب بروزرسانی دریافت می‌کند. ناشر هر سه گیم منتشر شده بر روی موبایل Ubisoft بود. همچنین علاوه بر سه نسخه اصلی که برای موبایل طراحی شده بود، در سال گذشته، به‌مناسبت بیستمین سالگرد انتشار گیم، نسخه اولیه آن یعنی Rayman 1995 بر روی موبایل عرضه شد. تجربه گیم‌های Rayman بر روی موبایل بسیار هیجان‌انگیز بوده و قطعا از تجربه آن ناامید نخواهید شد.

سری گیم The Walking Dead و Batman

Batman: The Enemy Within | Telltale Games | Free – 4.99$

حتما با نگاهن نام سری The Walking Dead در کنار Batman تعجب کرده‌اید اما این دو گیم بر روی موبایل ارتباطی با یک دیگر دارند که تصمیم گرفته‌شد در یک جایگاه قرار بگیرند. این دو سری گیم توسط توسعه‌دهنده Telltale Games ساخته شده که از المان‌های مشابهی برای آن‌ها استفاده کرده است. در ابتدا این توسعه‌دهنده سری The Walking Dead را به موبایل آورد. گیم با نام Walking Dead: The Game به‌صورت رایگان برای اندروید و آی‌او‌اس منتشر شد که شامل فصل اول گیم بود. بعد از آن به مرور ۴ فصل دیگر به گیم اضافه شدند که باید هر کدام را با قیمت ۵ دلار خریداری می‌کرنگاه. این سری گیم بر روی موبایل یکی از با کیفیت‌ترین – از همه لحاظ – گیم‌های ماجراجویی است و پس از عنوان اصلی، دو نسخه فرعی دیگر با نام‌های Michonne و A New Frontier عرضه شدند. هر کدام از دو نسخه فرعی هم شامل ۵ قسمت هستند که تنها قسمت اول با دانلود گیم به‌صورت رایگان در دسترس است و برای تجربه کامل باید از طریق پرداخت دورن‌برنامه‌ای سایر قسمت‌ها را خریداری کنید. Batman هم بر روی موبایل وضعیت مشابهی دارد. این گیم اکشن ماجراجویی بر روی موبایل ابتدا با عنوان Batman – The Telltale Series منتشر شد که شامل ۵ قسمت داستانی برای گیم بود. پس از آن هم نسخه جنگاه بتمن در سال ۲۰۱۷ علاوه بر کنسول‌ها با نام Batman: The Enemy Within برای اندروید و آی‌او‌اس منتشر شد. این نسخه هم مشابه گیم قبل منتشر شد. یعنی قسمت اول رایگان بود اما برای تجربه ۴ قسمت دیگر باید هزینه می‌کرنگاه. این دو سری گیم که توسط Telltale Games توسعه داده شده‌اند را می‌توان به‌عنوان با کیفیت‌ترین عناوین ماجراجویی موبایل به‌حساب آورد.

سری گیم Badland

Badland | Frogmind | 0.99$

Badland یکی از سری گیم‌های موفق سبک ماجراجویی بر روی موبایل است. نسخه اول این گیم دو بعدی که در آن باید کنترل شخصیتی به‌نام Clone را برعهده بگیرید، برای اولین بار در سال ۲۰۱۳ توسط توسعه دهنده Frogmind منتشر شد. این گیم که جز بهترین‌های آن سال موبایل بود، یک سال بعد برای کنسول‌های نسل هشتم و کامپیوتر شخصی منتشر شد. نسخه دوم Badland که علاوه بر فرم پلتفرمری خود، پازل‌های بیشتری داشت، در سال ۲۰۱۵ ابتدا برای آی‌او‌اس و سال بعد از آن برای اندروید منتشر شد.

Limbo / Inside

INSIDE | Playdead | Free – 6.99$

گیم Limbo که یکی از بهترین گیم‌های این سبک به‌حساب می‌آید، پس از عرضه به دلیل ساده بودن نحوه کنترل آن برای سیستم‌ عامل‌های موبایل نیز عرضه شد. سازنده گیم یعنی Playdead این گیم ماجراجویی و فکری را به‌صورت کامل در سال ۲۰۱۳ برای اندروید و آی‌او‌اس منتشر کرد. ۶ سال پس از عرضه Limbo، این استودیو مستقل عنوان دیگری را با نام Inside عرضه کرد که در سال ۲۰۱۶ جز بهترین‌های سال بود. این گیم فوق‌العاده با داستان‌سرایی، موسیقی جذاب و پازل‌های هوشمندانه سال گذشته برای آی‌او‌اس منتشر شد. ساده بودن نحوه کنترل و هدایت شخصیت در این دو گیم باعث شده که اجرا آنها بر روی موبایل آسان باشد. هر دو این عناوین بر روی موبایل یک تجربه بی‌نظیر هستند و حتما توصیه می‌کنم که جهت از دست ندادن جزییات صداگذاری و موسیقی آنها، حتما Limbo و Inside را با هدفون تجربه کنید. Limbo با قیمت ۴ دلار منتشر شده اما Inside به‌صورت رایگان با پرداخت درون‌برنامه‌ای (۷ دلار برای باز کردن همه مراحل گیم) در دسترس است.

Machinarium

Machinarium | Amanita Design | 4.99$

یکی دیگر از گیم‌های سبک ماجراجویی‌معمایی که بر روی موبایل می‌توانید آن را تجربه کنید، Machinarium نام دارد. این گیم که توسط توسعه‌دهنده Amanita Design در سال ۲۰۰۹ برای کامپیوتر شخصی منتشر شده بود، دو سال پس از عرضه، برای آی‌اواس و یک سال بعد، یعنی در سال ۲۰۱۲ برای سیستم عامل اندروید نیز منتشر شد. در این گیم سبک اشاره و کلیک، باید نقش رباتی به نام جوزف را بر عهده بگیرید و وارد دنیای آن شوید. این گیم هم‌اکنون برای اندروید و آی‌اوس با قیمت ۴٫۹۹ دلار در دسترس است. لازم به‌ذکر است که اگر علاقه‌مند به این سبک از گیم هستید توصیه می‌کنم سایر گیم‌های مشابه مانند سری Botanicula، Samorost و Leo’s Fortune را بر روی موبایل تجربه کنید.

Minecraft: Story Mode

Minecraft: Story Mode | Telltale Games | Free – 4.99$

همانند گیم‌های ورزشی که همیشه بعد از عرضه نسخه اصلی بر روی کامپویتر شخصی و کنسول‌ها، یک نسخه موبایل هم همراه خود دارند، گیم Minecraft: Story Mode هم وضعیت مشابهی داشته و تمامی فصل‌های آن علاوه بر کنسول‌های نسل هشتم و کامپیوتر شخصی، برای سیستم عامل‌های اندروید و آی‌اواس هم منتشر شده است. این گیم چند قسمتی و دنباله‌دار توسط استودیو Telltale Games ساخته و منتشر شده است. این استودیو که پیش‌تر گیم‌های The Walking Dead و Batman را برای موبایل عرضه کرده بود، تمامی اپیزودهای این مجموعه را هم در قالب یک گیم منتشر کرده است. Minecraft: Story Mode از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶ تمامی هشت اپیزود این سری گیم را پوشش داده و شما با دانلود رایگان این گیم تنها می‌توانید قسمت اول را تجربه کنید و سپس برای باز کردن هر اپیزود دیگر باید ۵ دلار هزینه کنید. این گیم سبک ماجراجویی هم جز بهترین‌های این سبک بر روی موبایل است.

The Trail

The Trail | ۲۲Cans  | Free

یکی از عناوین خلاقانه دیگر موبایل در سبک ماجراجویی، The Trail نام دارد که بیشتر به فرم گیم‌های جریان اصلی شبیه است. The Trail یکی از گیم‌های پیتر مولینیو است که در سال ۲۰۱۷ برای موبایل توسط توسعه ‌دهنده ۲۲Cans منتشر شد. در این گیم شما در مسیرهای مشخص در جنگل، کوه و بیابان باید ماجراجویی کنید. این گیم که بیشتر به گیم‌های سبک دونده (Runner) شبیه است دارای شاخه‌های فراوانی است که شما را مجبور می‌کند از مسیر اصلی فاصله گرفته و کمی در محیط به‌‌دنبال ابزار و وسایل مختلف باشید. در این گیم شما می‌توانید در کوله خود ابزاری را ذخیره و در صورت نیاز از آنها استفاده کنید. ویژگی اصلی که شاید بسیاری در نگاه اول جذب آن شوند، طراحی هنری بسیار چشم‌نوار آن است. این گیم هم‌اکنون به‌صورت رایگان و با پرداخت درون برنامه‌ای برای اندروید و آی‌او‌اس در دسترس است.

Morphite

Morphite | Crescent Moon Games | 7.99$

یکی از گیم‌های چشم‌نواز از لحاظ طراحی هنری بر روی موبایل، عنوان Morphite است. این گیم که از عنوان No Man’s Sky الهام گرفته شده، گیم‌پلی مشابهی با آن دارد. در این گیم شما نقش شخصیتی مونثی به‌نام Myrah را برعهده می‌گیرید که از ایستگاه فضایی پا به یک سیاره جنگاه می‌گذارد. کاوش و جستجو در این سیاره بر عهده شما بوده و باید مشابه گیم‌ نام ‌برده شده، به دنبال ویژگی‌های آن سیاره و کشف آن باشید. این گیم علاوه بر سیستم عامل‌های اندروید و آی‌اواس برای پلی‌استیشن ۴، ایکس‌باکس وان و نینتندو سوییچ نیز عرضه شده است. Morphite توسط استودیو مستقل Crescent Moon Games ساخته شده است و هم‌اکنون با قیمت ۷٫۹۹ دلار در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد.

و سایر عناوین پورت‌شده مانند:

Life is Strange / Syberia / Yesterday / Neighbour from Hell / Bully /Max Payne

علاوه بر گیم‌های بررسی شده در سبک ماجراجویی، یک سری عناوین دیگر نیز وجود دارند که به‌دلیل اینکه سال‌ها پس از عرضه نسخه اصلی بر روی موبایل منتشر شده‌اند، آنها را به‌صورت جداگانه در لیست قرار نداده‌ایم اما تجربه آنها بر روی موبایل خالی از لطف نیست.

بهترین گیم‌های ورزشی موبایل

FIFA Soccer / PES

FIFA Soccer | Electronic Arts | Free

گیم‌های ورزشی یکی از سبک‌هایی هستند که به‌صورت منظم علاوه بر کامپیوتر شخصی و کنسول‌ها، برای موبایل نیز عرضه می‌شوند. دو سری گیم موفق فوتبال یعنی PES و FIFA هرساله نسخه‌های جنگاه خود را برای سیستم‌ عامل‌های اندروید و آی‌او‌اس نیز عرضه می‌کنند. شرکت Konami برای اولین بار در سال ۲۰۱۳، نسخه آخر مجموعه خود را برای اندروید عرضه کرد اما تا نسخه ۲۰۱۶ دیگر خبری از عنوان رسمی این مجموعه نبود. FIFA هم به‌صورت آزمایشی در سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ نسخه‌ای را برای موبایل عرضه کرد اما آن هم در سال بعد همراه با PES روند انتشار سالانه گیم‌های خود را پیش گرفتند. PES هرساله نسخه قبلی گیم‌خود را یک هفته قبل از عرضه نسخه جنگاه، حذف می‌کند و سپس نسخه جنگاه را به‌فرم PES 2018 منتشر می‌کند. FIFA هم وضعیت مشابهی داشت اما از سال گذشته تصمیم گرفته‌ که تنها گیم خود را آپدیت کند و دیگر نام سال عرضه را بر روی آن قرار ندهد. از سال ۲۰۱۷ و یا به بیان دیگر از FIFA 2017 نام گیم بر روی موبایل به FIFA Mobile و سپس به FIFA Soccer تغییر کرد و محتوای جنگاه بر روی آن عرضه شدند. هر دو گیم بر روی موبایل ویژگی‌های خاص خود را داشته و هر دو به‌صورت آنلاین در دسترس قرار گرفته‌اند. این دو سری گیم قرار است هرساله با عرضه نسخه‌های رسمی جنگاه، بر روی موبایل هم بروزرسانی دریافت کنند. هر دو گیم به‌صورت رایگان با پرداخت درون‌برنامه‌ای برای اندروید و آی‌او‌اس در دسترس هستند.

Top Eleven

Top Eleven | Nordeus | Free

یکی دیگر از سری گیم‌های ورزشی محبوب که برای موبایل هم عرضه می‌شود، Top Eleven نام دارد که از سال ۲۰۱۳ به‌صورت منظم منتشر شده است. این گیم سبک مدیریت تیم فوتبال، با پوسترهای ژوزه مورینیو از بهترین‌های این سبک بر روی موبایل است. شرکت Konami سال گذشته با عرضه نسخه PES Club Manager قصد داشت سبک جنگاهی از سبک مدیریت فوتبال را طراحی کند که در مقابل Top Eleven 2018 شکست خورد. این سری گیم که نسخه آخر آن با نام کامل Top Eleven 2018 – Be a Soccer Manager توسط استودیو Nordeus منتشر شده است، به‌صورت رایگان و با قابلیت پرداخت درون‌برنامه‌ای، هم‌اکنون برای اندروید و آی‌او‌اس در دسترس است.

Madden NFL

Madden NFL | Electronic Arts | Free

Madden NFL گیم فوتبال آمریکایی که تحت لایسنس لیگ ملی فوتبال آمریکا NFL عرضه شده است، هم نسخه موبایل داشته و هر ساله مشابه FIFA، توسط Electronic Arts در قالب یک گیم منتشر می‌شود. نسخه سال ۲۰۱۹ گیم Madden NFL هم‌اکنون منتشر شده و می‌توانید آن را علاوه بر کنسول‌های نسل هشتم، بر روی موبایل نیز تجربه کنید. سری گیم Madden NFL هم همانند FIFA چندسالی است که در قالب یک گیم عرضه و یا به‌بیان دیگر آپدیت می‌شود. نسخه جنگاه این گیم با نام کامل Madden NFL Overdrive Football توسط استودیو Tiburon ساخته و در قالب سری گیم‌های EA Sports، به‌صورت رایگان برای اندروید و آی‌او‌اس منتشر شده است.

NBA 2K

NBA 2K | 2k Games | 7.99$

همانند فوتبال و فوتبال آمریکایی، سری گیم‌های بستکبال NBA شرکت ۲K Games هم به‌صورت سالانه برای سیستم عامل‌های موبایل عرضه می‌شوند. کیفیت تصویر این سری گیم بستکبال بر روی موبایل معمولا بالاتر از سایر گیم‌های ورزشی بوده و به همین دلیل طرفداران بسیاری را به‌دلیل کیفیت تصویر بالا جذب کرده است. این گیم شبیه‌ساز بسکتبال رقیب سری NBA Live شرکت Electronic Arts بوده ولی همیشه حتی بر روی موبایل هم در یک سطح بالاتر قرار داشته است. علاوه بر نسخه جنگاه NBA 2K، گیم قدیمی‌تر این مجموعه یعنی NBA JAM هم بر روی موبایل عرضه شده است. برخلاف گیم‌های ورزشی بررسی شده، NBA 2K رایگان نیست و با قیمت ۷٫۹۹ دلار هم‌اکنون برای اندروید و آی‌او‌اس در دسترس است.

OK Golf / True Skate

OK Golf | Playdigious  | ۲٫۹۹$

علاوه بر گیم‌های ورزشی که روند انتشار سالانه بر روی موبایل دارند، در این جایگاه و جایگاه بعد، تصمیم گرفیم چهار گیم ورزشی دیگر را به‌شما بررسی کنیم. گیم True Skate که توسط توسعه‌ دهنده True Axis برای اندروید و آی‌او‌اس با قیمت ۱٫۹۹ دلار منتشر شده است، پر فروش‌ترین گیم ورزشی گوگل‌پلی به‌حساب می‌آید. در گیم هیجان‌انگیز شما با کشیدن انگشت خود بر روی صفحه‌نمایش باید اسکیت‌ها را کنترل کنید. علاوه بر این گیم اسکیت، گیم OK Golf را هم می‌توان یکی از گیم‌های ورزشی خلاقانه در لیست جای داد. این گیم ورزشی که تجربه جنگاه از گلف را بر روی موبایل به‌ارمغان آورده است، توسط استودیو Playdigious در سال ۲۰۱۷ طراحی و منتشر شده است. در این گیم شما باید در شهرها و محیط‌های بسیار خلاقانه، با یک طراحی هنری زیبا، مشغول گلف گیم کردن شوید. گیم OK Golf هم‌اکنون با قیمت ۲٫۹۹ دلار برای اندروید و آی‌او‌اس در دسترس است.

Badminton League / Ultimate Tennis

Badminton League | RedFish Games | Free

گیم اول این جایگاه Badminton League است که بهترین گیم ورزشی بدمینتون بر روی موبایل به‌حساب می‌آید. این سبک ورزشی گیم شاخصی بر روی موبایل نداشته و از بین گیم‌های مشابه، این گیم انتخاب شده است. Badminton League یک گیم فانتزی در این سبک ورزشی است که باید با استفاده از کلیدهای فرضی مشخص شده روی صفحه، وارد لیگ آنلاین آن شوید. این گیم توسط توسعه دهنده RedFish Games به‌صورت رایگان برای اندروید و آی‌او‌اس منتشر شده است. شاید بهترین گیم‌ تنیس روی موبایل را Ultimate Tennis دانست که در این جایگاه قرار گرفته است. Ultimate Tennis که داری بخش آنلاین چندنفره نیز است، توسط توسعه‌دهنده ۹M Interactive به‌صورت رایگان برای اندروید و آی‌او‌اس منتشر شده است.

۸Ball Pool

8Ball Pool | Miniclip | Free

تنها نماینده رشته ورزشی بیلیارد بر روی موبایل هم ۸Ball Pool نام دارد. البته گیم‌های بسیار زیادی از این رشته ورزشی منتشر شده است اما این عنوان کاملا آنلاین، تجربه جذابی از ۸Ball را در رشته بیلیارد، بر روی موبایل در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهد. این گیم رقابتی تماما به‌صورت آنلاین طراحی شده و شما پس از وارد شدن به‌گیم و ساخت حساب می‌توانید با سایر افراد در میز‌های مختلف و با شرایط متنوع گیم خود را آغاز کنید. ۸Ball Pool توسط استودیو Miniclip به‌صورت رایگان برای اندروید و آی‌او‌اس منتشر شده است. همچنین لازم به‌ذکر است که این گیم بیش از ۱۰۰ میلیون گیمکن فعال دارد.

بهترین گیم‌های پازل موبایل

سری گیم The Room

The Room | Fireproof Games | 4.99$

یکی از بهترین سری گیم‌هایی که می‌توانید آن را بر روی موبایل تجربه کنید، بدون شک سری The Room است. سه نسخه ابتدایی این گیم نه‌‌تنها به‌عنوان یکی از بهترین سری گیم‌های پازل موبایل، بلکه به‌عنوان یکی از بهترین سری گیم‌های پازل در دنیای گیم‌های ویدیویی از آن یاد می‌شود. استودیو گیم‌سازی Fireproof Games بعد از موفقیت سه نسخه اول، در سال ۲۰۱۸ نسخه جنگاهی از این مجموعه را نام The Room: Old Sins عرضه کرد. در این سری گیم پازل معمایی شما باید به‌دنبال سرنخ‌هایی در محیط‌های گیم بگرنگاه. طراحی سه‌بعدی، طراحی هوشمندانه پازل‌ها و طراحی هنری محیط‌های گیم از دلایل موفقیت این سری گیم بود. علاوه بر سه‌ نسخه ابتدایی، نسخه چهارم این مجموعه با نام The Room: Old Sins هم‌اکنون با قیمت ۴٫۹۹ دلار برای سیستم عامل‌ اندروید و آی‌او‌اس در دسترس است.

سری گیم Monument Valley

Monument Valley | ustwo Games | 4.99$

یکی دیگر از سری گیم‌های ارزشمند موبایل که شاید بسیاری از گیمرهای حرفه‌ای هم با آن آشنا باشند، Monument Valley است. این سری گیم که تا کنون دو نسخه از آن منتشر شده است، شما را به عمق پازل‌های خلاقانه و تو‌در‌تو خود دعوت می‌کند. نسخه اول این گیم در سال ۲۰۱۴ توسط استودیو ustwo Games ساخته و برای اندروید و آی‌او‌اس منتشر شد. در این گیم شما باید در مراحل تعریف شده از یک پازل خیالی عبور کنید. طراحی پازل‌های گیم و مخصوصا رنگ‌آمیزی آن به‌قدری جذاب و چشم‌نواز است که آدم دوست دارد فقط چند دقیقه همه‌ قسمت‌های آن را تماشا و سپس گیم را شروع کند. در سال سال ۲۰۱۷ نسخه دوم این مجموعه هم منتشر شد که به‌نسبت نسخه اول کمی کوتاه و حتی آسان‌تر بود. با این حال هر دو گیم تجربه فوق‌العاده‌ای روی موبایل هستند و می‌توانید از گیم کردن آنها بسیار لذت ببرید.

سری گیم GO

Lara Croft GO | Square Enix Montreal | 4.99$

شرکت اسکوئر انیکس برای ورود به دنیای گیم‌های موبایل از فرنچایزهای محبوب خود در قالب یک گیم پازل استفاده کرد. برای اولین بار در سال ۲۰۱۴ گیم پازل استراتژیک Hitman GO برای اندروید و آی‌او‌اس و سپس پلی‌استیشن ۴ و ویندوز، عرضه شد. در این گیم پازل شما باید مراحل را در قالب فرم‌های حرکتی از پیش تعیین شده انجام می‌دانگاه. بر اساس همین سبک گیم سال بعد Lara Croft GO از سری Tomb Raider عرضه شد. گیم با اینکه در فرم همان Hitman GO عرضه شده بود اما دارای ماموریت‌های بیشتر و محیط‌های خلاقانه‌تری بود اما برای مثال حالت‌هایی برای مخفی و کاری نداشت و اغلب پازل‌ها ساده بودند. در سال ۲۰۱۶ اسکوئر انیکس آخرین نسخه این مجموعه را تا به‌این لحظه با نام Deus Ex Go روانه بازار کرد. این گیم که ما را در قالب شخصیت آدام جنسن قرار می‌داد، نسخه تکامل‌یافته دو گیم قبل بود و با ترکیب المان‌های مخفی کاری و تاکید بیشتر بر روی حل پازل در مرحله، یک گیم بسیار سخت لقب گرفت. هر سه گیم، مجموعه GO اسکوئر انیکس هم‌اکنون با قیمت ۴٫۹۹ دلار برای اندروید و آی‌او‌اس در دسترس هستند.

World of Goo

World of Goo | 2D Boy | 4.99$

World of Goo یکی از گیم‌های قدیمی این لیست است که در سال ۲۰۰۸ برای ویندوز و کنسول Wii عرضه شده بود. این گیم که توسط استودیو ۲D Boy ساخته شده است، در سال ۲۰۱۰ برای آی‌ا‌و‌اس و یک سال بعد برای اندروید منتشر شد. در World of Goo شما باید در مراحل مشخص شده، سازه‌هایی با المان‌های مشکی که Goo نام دارند را بسازید. پازل‌های خلاقانه، طراحی فانتزی جذاب و همچنین موسیقی متن اختصاصی این گیم از دلایل محبوبیت World of Goo به‌حساب می‌آید. این گیم هم‌اکنون با قیمت ۴٫۹۹ دلار برای اندروید و آی‌او‌اس در دسترس است.

Hidden Folks

Hidden Folks | Adriaan de Jongh  | ۳٫۹۹$

یکی دیگر گیم‌های خلاقانه موبایل در سبک پازل، Hidden Folks است. شما در مراحل این گیم باید به دنبال اشیا و یا موجودات زنده‌ای باشید که درون محیط بسیار گسترده مراحل مخفی شده‌اند. این گیم یک تجربه فوق‌العاده بر روی موبایل بوده و مطمئن باشید از تجربه آن نا امید نخواهید شد. Hidden Folks در سال ۲۰۱۷ توسط دو طراح گیم‌ به‌نام‌های Adriaan de Jongh و Sylvain Tegroeg ساخته شد. نکته قابل توجه این گیم این است که تمامی کاراکترهای درون آن به‌صورت دستی طراحی شده و همچنین همه صداها و افکت‌های صوتی گیم‌ را هم خود دو سازنده با دهان آن‌ها را ظبط کرده‌اند. گیم Hidden Folks که برای سیستم عامل‌های اندروید، آی‌او‌اس و مایکروسافت ویندوز منتشر شده، هم‌اکنون با قیمت ۳٫۹۹ دلار در دسترس است.

Mini Metro

Mini Metro | Dinosaur Polo Club | 4.99$

گیم Mini Metro را هم از ما در بخش پازل بپذیرید. گیم در اصل می‌بایست در بخش گیم‌های پازل‌استراتژی و شبیه‌ساز قرار بگیرد، زیرا معمایی در آن وجود ندارد اما به‌دلیل محدودیت‌ بررسی گیم‌ها در هر دسته، به دسته‌بندی سبک پازل منتقل شد. در Mini Metro شما باید کنترل خطوط مترو شهرهای مختلف را به‌دست گرفته و با کشیدن خط مسیرهای حرکت، همه مسافرین را سوار کنید. این گیم که در سال ۲۰۱۶ عرضه شد، یکی از عناوین خلاقانه موبایل به‌حساب آمده و تجربه آن ضروری است! Mini Metro توسط استودیو Dinosaur Polo Club در سال ۲۰۱۵ برای ویندوز و یک سال بعد برای اندروید و آی‌او‌اس منتشر شد. همچنین این گیم امسال برای نینتندو سوییچ هم عرضه شد. Mini Metro با قیمت ۴٫۹۹ دلار در مارکت‌های موبایل موجود است.

Type:Rider

Type:Rider | Ex Nihilo | 2.99$

Type:Rider یک گیم پازل پلتفرمر است که در آن شما وظیفه هدایت دو نقطه دارید که قدم به دنیای تاریخ تایپوگرافی و ماشین‌های تحریر می‌گذارند، برای عبور از هر قسمت و هر مرحله از گیم باید معماهایی را حل کنید. Type:Rider توسط توسعه دهنده  Ex Nihilo در سال ۲۰۱۳ برای اندروید و آی‌او‌اس با قیمت ۲٫۹۹ دلار عرضه شد. همچنین این گیم پس از موبایل برای مایکروسافت ویندوز و پلی‌استیشن ۴ هم منتشر شده است.

?Cut the Rope / Where’s My Water

Cut the Rope | ZeptoLab | 1.99$ – Free

در پایان لیست بهترین گیم‌های پازل موبایل لازم است به دو گیم قدیمی و محبوب این سبک نیز اشاره کنیم. گیم Cut the Rope یکی از سری گیم‌هایی است که محبوبیت بالایی بر روی موبایل دارد و شما در آن باید با بریدن طناب گوی را درون دهان شخصیت گیم بندازید. Cut the Rope برای اولین بار در سال ۲۰۱۰ برای اندروید و آی‌او‌اس منتشر شد. نسخه دوم این مجموعه هم در سال ۲۰۱۳ توسط توسعه ‌دهنده ZeptoLab منتشر شد. این گیم تاکنون ۵ نسخه فرعی دیگر، علاوه بر دو گیم اصلی، دارد. گیم بعدی این جایگاه Where’s My Water? شرکت دیزنی است. نسخه اول این گیم با قیمت ۱٫۹۹ دلار در سال ۲۰۱۱ منتشر شد اما نسخه دوم به‌صورت رایگان و با پرداخت درون‌برنامه‌ای در دسترس قرار گرفت. در Where’s My Water? باید مسیرهای آب را برای یک تمساح که قصد دارد حمام کند، باز کنید تا آب به وان آن برسد.

به پایان قسمت دوم مقاله «بهترین گیم‌هایی که با موبایل می‌توانید آن‌ها را تجربه کنید» رسیدیم. همانند قسمت اول گیم‌های بسیار دیگری بر روی موبایل ساخته و عرضه شده‌‌اند که طبیعتا همه در لیست نیستند و از شما کاربران می‌خواهم که آن‌ها را بررسی کنید. به‌خصوص در دسته‌بندی گیم‌های پازل، عناوین بسیار دیگری وجود دارد که نمی‌توانیم همه آنها را در لیست قرار دهیم اما گیم‌های بررسی شده اغلب، عناوین شاخص هر فرم در هر سبک هستند. امیدوارم که از دو قسمت بررسی بهترین‌های موبایل راضی بوده باشید.

دیدگاهها مسدود است