http://buy-game.ir

کارت برنده | نقد و بررسی گیم Meteorfall: Journeys

0


کارت برنده | نقد و بررسی گیم Meteorfall: Journeys

خلاقیتی دیگر از توسعه‌دهندگان مستقل گیم‌های موبایل. Meteorfall: Journeys نام یک عنوان کارتی، اکشن و خلاقانه است که شما را به یک ماجراجویی هیجان‌انگیز در دل مبارزه‌های خود دعوت می‌کند. در ادامه با نقد و بررسی این گیم همراه باشید.

انتظار کشیدن برای تجربه یک گیم منحصر به‌فرد با ارزش بالا، اتفاق خوبی است. اما اگر این انتظار سالانه باشد، باید کمی نگران فضای بازار بود. بازار گیم‌های موبایل که این روزها حسابی داغ است، معمولا میزبان گیم‌های تکراری با ایده و طرح‌های تکراری بوده و کمتر عناوین خلاقانه در آن نگاهه می‌شود. حتی برخی توسعه‌دهندگان و شرکت‌های گیم‌سازی بزرگ‌تر احساس می‌کنند خلاقانه بودن تنها در بخش طراحی هنری گیم‌شان اهمیت دارند و با انتخاب طرح‌ و رنگ خلاقانه تنها مانند الگو کاغذ تولد، دور تا دور گیم را می‌پوشانند و وقتی وارد مراحل و گیم‌پلی می‌شویم، دیگر خبری از آن چیزی که دنبالش بودیم، نیست. همانطور که مطرح شد باید سالانه منتظر گیم‌هایی بود که خارج از جریان اصلی گیم‌سازی موبایل فعالیت می‌کنند. در سال‌های گذشته Reigns گیم‌ای بود که می‌توان آن را مشابه Meteorfall: Journeys دانست. در سری مقالات نقد گیم‌های موبایل تا کنون گیم‌های خلاقانه‌ای مانند Mini Metro، Hidden Folks و با کمی ارفاق Bombarika را نیز بررسی کرده‌ایم و از امروز می‌توانیم گیم مورد نظر یعنی Meteorfall: Journeys را هم جز گیم‌های خلاقانه بررسی شده در سایت به‌حساب بیاوریم.

METEORFALL: JOURNEY

Meteorfall: Journeys سومین گیم‌ای است که توسط استودیو مستقل Slothwerks ساخته و عرضه شده است. Meteorfall ترکیبی از سبک‌های کارتی، استراتژیک، مبارزه‌ای و فکری است و به بهترین شکل این سبک‌ها با هم در این گیم جفت‌و‌جور شده‌اند. مشابه گیم Hearthstone، هر کارت دارای ویژگی‌هایی برای ضربه زدن و سلامتی خودش دارد. شاید در ابتدا اینطور کپی‌برداری به‌نظر آید اما اصلا این‌گونه نبوده و گیم برای هر شخصیت اصلی خودش این دو مورد را به‌صورت اعداد متغیر نمایش می‌دهد و همچنین وظیفه ضربه زدن و تکنیک‌های دیگر برعهده کارت‌هایی است که اصلا مربوط به شخصیت خاصی نیستند. این از مورد اول که مربوط به ویژگی کارتی بودن گیم بود. در گیم شما باید با استراتژی کارت‌ها را مدیریت کنید و آنها را در زمان درست استفاده و یا رد کنید. همچنین گیم تم مبارزه داشته و هدف کشتن هیولاهایی است که در مسیرهای انتخابی سد راه شما قرار می‌‎گیرند. در ادامه باید با فکر و برنامه‌ریزی استفاده و یا عدم استفاده از کارت‌های هر دست را مدیریت کنید. در تصاویر و تریلر گیم یک خرس با پنجه‌های بزرگ نگاهه می‌شود که در اصل آن را می‌توان داور گیم به‌حساب آورد(البته این شخصیت یکی از هیولاهای گیم نیز با نام Bear Warrior هم است). شما پس از وارد شدن به گیم باید از بین ۴ شخصیت گیم که هر کدام کلاس‌های متفاوتی دارند، یکی را انتخاب و راهی سفری پرخطر در دو مسیر پیشنهادی شوید. بعد از انتخاب هر شخصیت دو مسیر به شما پیشنهاد داده می‌شود که در واقع نوع هیولاها و دشمنان شما را مشخص می‌کند. مسیر بیابانی، جنگلی و غار باعث می‌شود که ماهیت و شکل دشمنان متفاوت با شرایط آنجا باشد. خود این مورد باعث شده تنوع مراحل گیم بیشتر باشد و با انواع بیشتری از کارت‌های مبارز روبرو شوید.

انتخاب محیط مبارزه باعث شده با هیولاهایی با ویژگی‌های محیطی جالبی روبرو شوید

گیم‌پلی گیم به‌این گونه‌ است که شما پس از انتخاب شخصیت، آن را در قالب یک کارت با دو ویژگی سلامتی (Health) و استقامت (Stamina) مشاهده می‌کنید. این دو عدد متغیر هستند و با پیشروی در گیم و انتخاب صحیح کارت‌ها، افزایش پیدا می‌کنند. مطابق انتظار وقتی سطح سلامتی شما به پایان برسد، بازنده خواهید شد و اگر شما سطح سلامتی حریف را پایین بیاورید و صفر کنید، شما برنده شده و باید به ادامه گیم بپردازید. بلافاصله پس از پیروزی در هر دست می‌توانید از شانس‌های ۱۲ تایی خود برای ادامه گیم استفاده کنید. برای مثال پس از پیروزی یک شانس از شما کم شده باید کارت هیولا را انتخاب و یا آن را رد کنید. در صورتی که آن را رد کنید و نخواهید با آن مبارزه کنید، یک شانس دیگر هم از شما کم خواهد شد. شانس‌ها با افزایش سطح (Level) شما در هر شخصیت بیشتر خواهد شد. لازم به‌ذکر است که کارت‌های هیولاها پشت‌سر هم سخت‌تر می‌شود و بهتر است تنها در صورتی مبارزه نکنید که سلامتی کامل نداشته باشید. پس از رد کردن یک دست می‌توانید بر طبق دستور گیم یک عمل مانند تغییر قسمتی از دک (Deck) کارت‌ها، دریافت کارت جنگاه و یا حذف آن‌ها را انجام دهید. با اینکه اساس نمایش کارت‌های گیم همان ترتیبی است که کارت‌ها در دک هستند اما به صورت مستقیم نمی‌توانید آن را برای خود شخصی‌سازی کنید. نکته اصلی برای پیروزی و پیشروی در گیم تمرین است. شما باید با تمرین، بر نیرو همه کارت‌ها مسلط شوید تا به‌راحتی هر کارتی، مصرف و یا آن را رد نکنید.

مکانیزم پیشروی در گیم بسیار ساده بوده و تنها کافی است کارت را به‌سمت راست برای اعمال و به‌سمت چپ برای رد کردن، بکشید

مکانیزیم گیم بسیار ساده بوده و شما تنها کافی است، کارت موردنظر خود را به سمت راست برای اعمال، و سمت چپ برای رد کردن بکشید. به این ترتیب گیم بسیار سریع دنبال شده و هیجان بالایی خواهد داشت. برای جلوگیری از اشتباهات احتمالی هم وقتی کارت را به هر سمتی که می‌کشید، ابتدا برای شما توصیحاتی در مورد نحوه عمل آن و یا رد کردنش نمایش داده می‌شود. در گیم Meteorfall: Journeys شما برای اعمال هر ضربه نیاز به Stamina دارید که با لوگویی سبز رنگ، سمت راست کارت نوشته شده است. برای مثال ساده‌ترین کارت گیم Attack نام دارد که شما برای اعمال ضربه آن نیاز به ۳ واحد Stamina دارید و همین مقدار از سلامتی کارت حریف کم می‌شود. در گیم ۷۵ مدل از این کارت‌ها طراحی شده است که واقعا زیاد بوده و مدل‌های مختلفی را برای اولین بار شاهد هستیم. برای مثال کارت‌هایی در گیم وجود دارد که می‌توانند از هر سه واحد سلامتی کم شده، یکی را مجدد به خود حریف بازگرداند. یا کارت دیگری وجود دارد که تا ۳۰ درصد احتمال جا خالی دادن شما را در مقابل ضربه فراهم می‌کند! برخی کارت‌ها به صورت مستقیم و برخی دیگر مانند طلسم‌هایی بر روی کارت خود و یا حریف می‌مانند. در مثالی دیگر، وقتی کارت Block را دریافت کنید، عددی بر روی شخصیت شما نمایش داده می‌شود که نشان‌گر تعداد ضرباتی است که می‌تواند آن‌ها را بلاک کند. شخصیت‌های گیم همگی طراحی فانتزی و خلاقانه‌ای دارند و در ابتدا باید از بین چهار شخصیت Bruno، GreyBeard، Mischief و Rose که به‌عنوان کلاس‌های گیم نیز بررسی شده‌اند، یکی را انتخاب و با آن وارد گیم شوید. هر امتیاز و جایگاهی هم که در گیم بدست آورید، در سیستم امتیازدهی گیم ثبت شده و می‌توانید رکورد را خود مشاهده و یا همچنین با آنلاین شدن آن را در لیدربورد جهانی گیم ثبت کنید.

در ابتدا باید از بین شخصیت‌های Bruno، GreyBeard، Mischief و Rose یکی را انتخاب کنید

تجربه گیم بسیار لذت‌بخش است و Meteorfall: Journeys از آن دسته گیم‌هایی است که آدم دلش نمی‌خواهد آن را ترک کند. از آنجایی که برای هر شخصیت گیم دو مسیر مختلف برای رویارویی با هیولاها در نظر گرفته شده است و همچنین کارت‌ها با ویژگی‌های بسیار جالب و جنگاهی در گیم طراحی شده‌اند، ارزش تکرار گیم بالا می‌رود. گیم خوشبخاته به صورت پولی منتشر شده و برای دانلود آن نیاز است ۲٫۹۹ دلار هزینه کنید. اما دیگر خیالتان راحت که هیچ‌چیز مزاحمی در گیم وجود ندارد. نه‌خبری از تبلیغات است و نه فروشگاهی برای خرید آیتم‌های جانبی. حتی در تبلیغات گیم هم بر روی نبود امکان پرداخت درون برنامه‌ای (In-app Perches) تاکید شده بود! در گیم فروشگاه وجود دارد اما در آن تنها می‌توانید بسته کارت‌هایی را خریداری کنید. این کارت‌ها صرفا با واحد پول، سکه که در خود مراحل گیم آنها را بدست می‌آورید، قابل خریداری هستند و بخش مهمی از گیم هم بستگی به انتخاب و خرید درست کارت‌ها و مدیریت سکه‌ها اختصاص دارد.

علاوه بر گیم‌پلی سریع گیم، این طراحی هنری Meteorfall: Journeys است که جذابیت گیم را بالاتر برده است. منوی گیم و طراحی کلیدها همگی بسیار یک‌دست و هماهنگ طراحی شده‌اند. از همه مهم‌تر شکل کارت‌ها و هیولاهای گیم بسیار عالی و اورجینال هستند. شخصیت‌های خلق شده در این گیم، به‌شکلی فانتزی طراحی شده‌اند و با یک رنگ‌آمیزی درست و منطقی، مجموعه کاملی را در معرض نگاه مخاطبان قرار داده‌اند. طراحی هنری گیم بدون‌شک جز مهم‌ترین ویژگی‌های Meteorfall: Journeys به‌حساب می‌آید. در کنار بخش هنری، در بخش طراحی فنی آن هم مشکلی نگاهه نمی‌شود و شاهد هیچ‌گونه مشکلی در این بخش نیستیم و همه اجزا و المان‌های گیم با کیفیت بالا و پایدار گیم را نمایش می‌دهند. صداهای درون گیم، ذهن را به سراغ صداهای خلاقانه گیم Hidden Folks می‌برد و واقعا کمک بزرگی به گیم کرده‌اند. در اصل گیم موسیقی و صداگذاری مشخصی ندارد اما افکت‌های صوتی استفاده شد هنگام لمس کلیدهای منو، کارت‌ها و همچنین تاثیر اعمال ضربه و… بسیار خود بر روی گیم قرار گرفته‌اند.

شخصیت هیولا سمت راست فکر کنم از سریال Rick and Morty به این مجموعه اضافه شده است 🙂

Meteorfall: Journeys گیم بسیار مهمی است. هر المانی که در گیم قرار دارد در بهترین حالت خود بوده و نقصی ندارد و می‌توان این جمله را به‌حالت دیگری نیز گفت. همه ویژگی‌های درون گیم مثبت هستند و هیچ ایرادی به گیم وارد نیست. گیم یک گیم‌پلی ساده و سریع دارد و به‌سرعت می‌توان به آن عادت کرد. Meteorfall: Journeys ترکیبی از سبک‌های مختلفی در گیم‌های موبایل است که به‌خوبی با یک دیگر جفت شده‌اند و بعید است کسی از تجربه گیم ناراضی باشد. وجود ۴ شخصیت به‌همراه شرایط محیطی انتخابی برای شروع مرحله، باعث شده که ارزش تکرار گیم بالا باشد. با اینکه مکانزیم گیم یکسان است اما وجود کارت‌های زیاد با ویژگی‌های جالب و منحصر به فرد، باعث شده تنوع مراحل گیم بالا باشد. در بخش صدا و تصویر هم گیم بسیار موفق عمل کرده و طراحی هنری بسیار جذابی دارد و همچنین افکت‌های صوتی گیم خیلی خوب هستند. در پایان و نکته بسیار خوبی که باعث شد امتیاز گیم کامل باشد، رایگان نبودن گیم است. دیگر در پایان همه بررسی‌های گیم‌های موبایل باید از مسئله پرداخت درون‌برنامه‌ای گله می‌کردیم اما Meteorfall: Journeys اصلا از همچین سیستمی استفاده نمی‌کند و فروشگاه درون گیم هم تنها برای خرید کارت‌هایی است که در خود مرحله به آن نیاز دارید و پول آن هم از طریق خود مراحل بدست می‌آید. Meteorfall: Journeys یکی از گیم‌های خلاقانه امسال بر روی موبایل، هم‌اکنون برای اندروید و آی‌او‌اس در اختیار شما است.

دیدگاهها مسدود است