http://buy-game.ir

مجازات فروش لوت باکس در کشور بلژیک، ۵ سال زندان و ۸۰۰ هزار یورو جریمه خواهد بود

0


مجازات فروش لوت باکس در کشور بلژیک، ۵ سال زندان و ۸۰۰ هزار یورو جریمه خواهد بود

به نظر می‌رسد کم کم باید منتظر برچیده شدن لوت باکس‌ها باشیم. پس از دولت هلند، اکنون نوبت به دولت بلژیک رسیده است تا با پنگاهه‎ی لوت باکس‌ها و پرداخت‌های درون‌برنامه‌ای مقابله کند.

تنها یک هفته پس از اینکه دولت هلند برخی از گیم‌ها و لوت باکس‌های استفاده شده در آن‌ها را غیر قانونی خواند، در حرکتی مشابه دولت بلژیک نیز اعلام کرد که تمامی گیم‌های بررسی شده توسط آن‌ها که از سیستم شانس (شما بخونید قمار) و لوت باکس استفاده می‌کنند، با قانون مدنی و قضایی این کشور مغایرت دارند. با توجه به کنفرانس مطبوعاتی برگزار شده، به نظر می‌رسد دولت بلژیک قصد دارد سختگیرانه‌ترین قوانین ممکن را برای ممنوعیت فروش لوت باکس‌ها وضع و اجرایی کند.

اگرچه سیستم لوت باکس و خریدهای درون برنامه‌ای از مدت‌ها قبل وجود داشتند، اعتراضات به این سیستم از زمان عرضه‌ی گیم Star Wars Battlefront 2 شدت گرفت. این گیم در زمان عرضه با اعتراضات و بازخوردهای بسیار منفی روبه‌رو شد که این اعتراضات در نهایت تبدیل به یک بحث کلی در زمینه‌ی فروش لوت باکس‌ها و پرداخت‌های درون‌برنامه‌ای در سطح جهانی شد. از آن زمان، کشورهای متعددی تحقیقات در این باره را آغاز کردند و کشورهای هلند و بلژیک، نخستین کشورهایی هستند که نتیجه‌ی تحقیقات خود را منتشر کرده‌اند. در آینده‌ی نزدیک، باید منتظر اعلام نتیجه‌ی تحقیقات دیگر کشورها نیز باشیم.

دولت هلند هفته‌ی پیش اعلام کرد که تنها برخی از گیم‌های بررسی شده در زمینه‎ی فروش لوت باکس‌ها با قانون این کشور مغایرت دارند. اگرچه مشکل پیش آمده ناشی از یک نقص تکنیکی در قانون اساسی این کشور است. براساس قانون اساسی این کشور، فروش دوباره‌ی لوت باکس‌ها و آیتم‌های بدست آمده از طریق خرید لوت باکس‌ها توسط گیم‌بازان و دریافت پول حقیقی به ازای آن، در صورت نداشتن مجوز قانونی جرم محسوب می‌شود.

برخلاف دولت هلند، دولت بلژیک بسیار سخت‌گیرانه‌تر با این موضوع برخورد کرده است. براساس گزارش منتشر شده، دولت بلژیک بدون توجه به قابلیت فروش مجدد آیتم‌های پیدا شده در لوت باکس‌ها، تمامی لوت ‌باکس‌ها را مغایر با قانون این کشور دانسته است. این کشور چهار گیم Overwatch، Counter-Strike: Global Offensive، Fifa 18 و Star Wars Battlefront 2 را بررسی کرده و جالب اینجاست که، از نظر آن‌ها تنها گیم Star Wars مشکل قانونی ندارد (البته این موضوع به خاطر تغییرات اساسی اعمال شده در این عنوان می‌باشد که سیستم پیشرفت در گیم و خرید‌های درون‌برنامه‌ای را به کلی تغییر داده است).

دولت هلند بدون نام بردن از ناشر و یا عنوانی خاص، از توسعه‌دهندگان درخواست کرده است که تا تاریخ ۲۰ ژوئیه مشکل را حل کنند، در غیر این صورت فروش محصول آن‌ها در خاک هلند ممنوع خواهد شد. برخلاف دولت هلند، دولت بلژیک بسیار خشن‌تر با موضوع برخورد کرده است. به گفته‎ی خبرگزاری‌ها، فروشندگان و تولید کنندگان گیم‌هایی که غیرقانونی تشخص داده شوند، تا ۸۰۰ هزار یورو جریمه و به ۵ سال حبس محکوم خواهند شد. خبرگزاری ملی بلژیک گفته است که ” اگر با این موضوع درست برخورد نشود، گیم‌هایی که بر مبنای شانس عمل می‌کنند می‌توانند آسیب شنگاهی به مردم، خانواده‌ها و جامعه وارد کنند.”

دولت بلژیک هشدار داده است که گیم‌هایی که شامل رده‌ی سنی نوجوانان و خردسالان می‌شوند با دو برابر مجازات اعلام شده روبه‌رو خواهند شد. وزیر دادگستری کشور بلژیک، آقای Koen Geens در این باره گفته است:

ما هم‌اکنون اقدامات بسیاری را برای محافظت از کودکان و بزرگسالان در برابر آسیب‌های گیم‌ها و به خصوص ترویج قمار انجام داده‌ایم. به همین خاطر ما باید مطمئن شویم که کودکان و بزرگسالان ما، زمانی که به دنبال تفرح و لذت بردن از گیم‌های رایانه‌ای هستند با مسئله‌ی قمار روبه‌رو نخواهند شد.

آقای Peter Naessens، مسئول کمیته‌ی بررسی گیم‌های نامبرده شده نیز نظری مشابه وزیر دادگستری این کشور دارد. ایشان در پاسخ به خبرنگاران گفته است:

خرید لوت باکس‌ها بخشی از یک گیم که براساس توانایی‌ها و مهارت است، نمی‌باشد. گیم‎بازان گاهی وسوسه شده و در برخی موارد گمراه می‌شوند و هیچ راهی برای محافظت از آن‌ها در برابر آسیب‌های قمار وجود ندارد. حال که مشخص شده است کودکان و دیگر اعضای جامعه در معرض آسیب قرار دارند و راهی برای حفاظت از آن‌ها نیست، ما از توسعه‌دهندگان می‌خواهیم که این کار (فروش لوت باکس) را متوقف کنند.

در آمریکا نیز، گروهی از قانون‌گذاران خواستار برخورد با خرید‌های درون برنامه‌ای و لوت باکس‌ها هستند. این گروه معتقد است که باید با این عناوین تحت قانون قمار رفتار کرد و فروش آن‌ها به افراد زیر ۲۱ سال باید ممنوع شود. این افراد خواستار حذف لوت باکس‌ها و یا اجبار توسعه‌دهندگان به مشخص کردن محصول نهایی پیش از فروش آن هستند.

قانون‌گذاران و گروه‌‌های حامی مصرف‌کننده، روند جالب و قابل احترامی را برای مقابله با لوت باکس‌ها در پیش گرفته‌اند. حال باید منتظر ماند و نگاه که چه آینده‎ای در انتظار لوت باکس‌ها و فروشندگان آن‌ها می‌باشد.

دیدگاهها مسدود است