http://buy-game.ir

بیش از نیمی از والدین به رده‌بندی سنی گیم‌ها توجه نمی‌کنند

0


بیش از نیمی از والدین به رده‌بندی سنی گیم‌ها توجه نمی‌کنند

اخیرا طبق بررسی که Childcare.co.uk به عمل آورده، بیش از نیمی از والدین بدون آن که نظارت و یا اطلاعاتی از گیم داشته باشند، به فرزندان خود اجازه می‌دهند که به تجربه گیم‌هایی با رده‌بندی سنی ۱۸+ بپردازند.

در این برآورد از بیش ۲۰۰۰ خانواده در سرتاسر انگلستان به عنوان نمونه، بررسی به عمل آمده است و طبق این بررسی مشخص است که والدین در مقایسه با سایر رسانه‌ها درک کمتری از گیم‌ها دارند. ۸۶ درصد از والدین اذعان داشتند که آن‌ها به رده‌بندی سنی درج شده بر گیم‌ها اهمیتی نمی‌دهند و ۲۳ درصد از آن‌ها نیز اظهار داشتند که از دستورالعملی مشابه برای فیلم‌ها پیروی نمی‌کنند. گفتنی است  تنها ۱۸ درصد از والدین اظهار داشتند که به فرزند ۱۰ تا ۱۴ ساله خود اجازه می‌دهند تا فیلم‌هایی با درجه سنی ۱۸+ تماشا کنند.

در این مطالعه، خانواده‌هایی که فرزندانی ۵ تا ۱۶ ساله داشته مورد بررسی قرار گرفته‌اند که ۵۳ درصد از این کودکان پسر و ۴۷ درصد دختر بوده‌اند. تقریبا سه‌ چهارم (۷۳ درصد) پاسخ‌دهندگان به سوالات نیز مادران بوده‌اند.

در این مطالعه، علاوه بر بررسی نگرش والدین در برخورد با گیم‌ها، تغییرات متعاقب در رفتار کودکان نیز مورد بررسی قرار گرفته است. ۴۳ درصد از والدین گزارش داده‌اند که فرزندشان بعد از تجربه گیم‌های مخصوص بزرگسالان، تغییری منفی در رفتار خود داشته است و ۲۲ درصد از والدین نیز اظهار داشته‌اند که فرزندشان بعد از تجربه گیم‌هایی با رده‌بندی سنی بزرگسالان، طرز کاربرد کلمات نامناسب را یاد گرفته است.

این تحقیق زمانی صورت گرفته است که گیم‌ها در مورد چگونگی تاثیر بر کودکان، بار دیگر زیر ذره‌بین قرار گرفته‌اند. محبوبیت بسیار زیاد عنوان Fortnite در میان کودکان که باعث مطرح شدن گیم به عنوان یک رسانه غالب شده است، در این موضوع بی‌تاثیر نبوده است.

ریچارد کانوی (Richard Conway)، موسس وب‌سایت childcare.co.uk در این زمینه توضیحاتی ارائه داده است که در ادامه می‌خوانید:

در دوره و عصر فعلی مشکل است که فرزندتان را تحت کنترل خود در آورید؛ زیرا وقتی که دوست ۱۰ ساله‌ی فرزندتان به تجربه Fortnite می‌پردازد – که برای رده سنی ۱۲ سال درنظر گرفته شده – شما می‌خواهید که آن‌ها در این سرگرمی سهیم باشند. با این وجود این نکته مهم است که به جای رها کردن کودکانمان با دستگاه‌های خودشان، همیشه توجه داشته باشیم که گیم موردنظر برای آن‌ها مناسب است یا خیر. نکته‌‌ی جالب این است که اکثر والدین به درجه‌بندی سنی فیلم‌ها توجه می‌کنند ولی وقتی صحبت از گیم‌های ویدئویی باشد به همان اندازه سختگیر نیستند. مهم است که به یاد داشته باشیم کودکان چقدر تاثیرپذیر هستند: اگر آن‌ها رفتار یا کلمه‌ای را در گیم‌های ویدئویی شاهد باشند، ممکن است آن را تقلید کنند.

می‌توان گفت که این آمار قابل توجهی است اما نکته‌ای که در این تحقیق بررسی نشده است این است که چرا والدین در زمینه درجه‌بندی سنی گیم‌ها کمتر سختگیری می‌کنند. آیا این موضوع می‌تواند ناشی از این طرز تفکر باشد که گیم کردن کار بچگانه‌ای است و رقم درج شده بر جعبه‌ها اهمیتی ندارد؟ یا اینکه اینطور فکر می‌شود که محتویات مجازی به اندازه محتویاتی که توسط گیمگران واقعی فیلم‌ها نمایش داده می‌شود مخرب نیستند؟ در هر صورت اگر والدین نظارت بیشتری برروی گیم‌هایی که فرزندشان تجربه می‌کند نداشته باشد، ممکن است در نهایت این موضوع باعث مشکلات روحی روانی در سطح جامعه شود.

دیدگاهها مسدود است