http://buy-game.ir

بزرگترین رقابت گیم‌سازی مستقل برای رایانه‌های شخصی

0


بزرگترین رقابت گیم‌سازی مستقل برای رایانه‌های شخصی

دومین دوره‌ی رویداد لِوِل آپ (Level Up)، با هدف تولید و ساخت گیم‌های کامپیوتری برای رایانه‌های شخصی و با تمرکز با فرهنگ گیم‌سازی مستقل برگزار می‌شود.

در این  رویداد که از همین امروز ثبت‌نام آن آغاز می‌شود و تا ۲۲ تیر ماه هم ادامه پیدا می‌کند، به گفته امیرحسین فصیحی، مدیرعامل شرکت فن‌افزار، در امتداد شعار جهانی‌سازی دوره گذشته، عبارت «تیم‌بساز، گیم‌بساز» برای بررسی خط مشی برگزیده شده است تا اهمیت تیم‌سازی و نگرش گروهی را برای گیم‌سازان جوان پر‌رنگ کند.

او در توضیح تغییر نگاه این رویداد محبوب به سمت گیم‌های رایانه‌ای گفت: «باور داریم که علی‌رغم توجه مضاعف به گیم‌های موبایل، هنوز صنعت گیم‌سازی برای رایانه‌های شخصی جدی گرفته می‌شود و گسترش می‌یابد. از سوی دیگر، امسال، شرکت فن‌افزار در کنار خود هیولا، پلتفرم عرضه دیجیتال گیم‌های کامپیوتری را نیز به عنوان بازوی برگزار کننده رویداد می‌بیند و از همین رو تصمیم گرفته است که در این دوره روی گیم‌های کامپیوتری (PC Games) و فرهنگ گیم‌سازی مستقل تمرکز شود.»

 

محتوای ایرانی برای بازارهای جهانی

اولین دوره این رویداد دو سال پیش با شعار «در مسیر جهانی شدن» برگزار شد که در طی آن، ۱۷۴ تیم از اقصی نقاط ایران به رقابت پرداختند و ۶۴ محصول وارد مرحله داوری شدند. تفاوت عمده این دوره نسبت به دوره پیشین بها دادن به «قالب (Theme)» در گیم‌سازی است. امیرحسین فصیحی درباره چارچوب‌های گیم‌سازی در این دوره از رویداد level up چنین می‌گوید: «امسال، تم ساختاری و تم محتوایی برای گیم‌های در نظر گرفته شده است. تم ساختاری، نوع گیم را مشخص می‌کند و تم محتوایی نیز با تکیه بر فرهنگ و هنر ایرانی، حال‌وهوای کلی گیم را روایت می‌کند.»

او در این مراسم از جای خالی گیم‌های رقابتی چندنفره در بازار ایران سخن گفت و اضافه کرد: «گیم‌هایی که ساخته می‌شوند باید از نوع چندنفره رقابتی (Competitive Multiplayer) باشند. چنین سبک گیم‌های در بازار ایران کمتر یافت می‌شوند و در بازارهای جهانی نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند و طرفداران بسیاری دارند. ساخت گیم‌های چندنفره رقابتی با الهام گرفتن از فرهنگ غنی و هنر ایرانی می‌تواند مخاطب‌های داخلی و خارجی را به سمت گیم‌های مستقل ایرانی بکشاند.»

او همچنین درباره تمرکز این رویداد برای تولید گیم روی کامپیوترهای شخصی سخن گفت: «بستر ایده‌آل برای این دست گیم‌ها، رایانه‌های شخصی است. به همین منظور تصمیم گرفتیم امسال تمرکز را روی این بخش از صنعت گیم بگذاریم و تیم‌های مستقل را تشویق کنیم تا در این راه قدم بگذارند.»

 

ثبت‌نام در رویداد

کسری تهرانی، مدیر توسعه تجاری هیولا،  در توضیح روند برگزاری رویداد گفت: «تیم‌های علاقه‌مند به شرکت در رویداد Level Up فرصت دارند در بازه‌ی زمانی ۱۱ تا ۲۲ تیر در وب‌سایت levelup.fanafzar.com مشخصات خود را ثبت کنند. البته تدابیری نیز اتخاذ شده است تا کسانی که تیم کامل ندارند بتوانند تیم‌سازی و در این رویداد شرکت کنند.»

به گفته این مدیر هیولا،  تیم‌ها پس از تائید و ورود به رویداد می‌توانند از بین  مربیان (Mentor) یکی را به عنوان مربی خود انتخاب کنند تا در طول این دوره از تجربه‌های او استفاده کنند و هنگام ساخت گیم از راهنمایی‌های او کمک بگیرند.

او از علاقه‌مندان دعوت کرد  برای اطلاعات بیشتر به صفحه‌های اجتماعی رویداد لِوِل‌ آپ و هیولا در توییتر و اینستاگرام یا Hayoola.com مراجعه کنند.

تهرانی همچنین به روند برگزاری رویداد و مراحل آن اشاره کرد و افزود: «‌تیم‌های ثبت‌نامی ۸هفته فرصت دارند تا پروژه خود را بسازند. این رویداد در سه مرحله برگزار خواهد شد. شرکت‌کنندگان باید برای عبور از هر مرحله، موارد خواسته شده از آن‌ها را ارسال کنند. آخرین مرحله یا همان مرحله سوم، ارسال خروجی گیم است که باید نسخه آزمایشی قابل گیم (Playable Demo) باشد به طوری که جذابیت و حس‌وحال گیم را کاملا به نمایش بگذارد. در واقع، به اصطلاح گیم‌سازان باید برشی عمودی (Vertical Slice) از گیم باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر ویدئو آموزشی فن‌افزار درباره برش عمودی را در آپارات ببینید.

 

جوایز و داوری مسابقه

یاسر ژیان، یکی از مربیان رویداد، با اعلام آنکه بخشی از جوایز مسابقه به‌ترتیب مبلغ ۳۰، ۱۵ و ۷ میلیون تومانی برای تیم‌های اول تا سوم است گفت: «با حمایت هیولا از این رویداد، گیم‌سازان در این دوره می‌توانند محصول تولیدی‌شان را تحت عنوان «دسترسی سریع» (Early Access) که روشی مرسوم در گیم‌سازی مستقل برای تأمین سرمایه جمعی است در این پلتفرم عرضه کنند. به این ترتیب تیم‌ها می‌توانند از این فرصت و سرمایه‌ای که به دست می‌آورند برای تکمیل محصول خود استفاده کنند.»

او تاکید کرد تیم‌ها باید بتوانند بر اساس شرایطی که در وب‌سایت توضیح داده شده است محصولی قابل گیم تا هیئت داوران این رویداد آن را در روز قضاوت ارزشگذاری کنند. همچنین در ادامه افزود: «Level Up در تلاش است تا فضایی پنگاه آورد که علاقه‌مندان و تیم‌های گیم‌‌سازی بیشتری به سمت توسعه گیم‌های مستقل قدم بردارند. با افزایش گیم‌های مستقل و کیفیت آن‌ها، صنعت گیم‌سازی ایران می‌تواند قدم‌های بهتر و بیشتری رو به جلو بردارد.»

در مراسم افتتاحیه رویداد، حسن کریمی قدوسی، مدیرعامل بنیاد ملی گیم‌های رایانه‌ای نیز حضور داشت و در سخنان خود به نقش حمایتی بنیاد اشاره کرد و گفت: «صنعت گیم یکی از صنایع پرسود دنیاست. این بخش از صنعت پتانسیل بسیاری برای صادرات دارد و تاکنون چند تیم گیم‌سازی نشان داده‌اند که گیم ایرانی می‌تواند مخاطبان بین‌المللی جذب کند. بنیاد ملی گیم‌های رایانه‌ای از هر رویداد باکیفیتی که باعث رشد صنعت و تیم‌های گیم‌سازی ایرانی شود حمایت می‌کند. همچنین، بنیاد از برگزیدگان این رویداد نیز حمایت کافی برای ورود به بازار تجاری خواهد کرد.»

تمرکز مثبت مجموعه هایی مانند هیولا منجر به توسعه فرهنگ گیم‌سازی دانش‌محور به‌خصوص در زمینه‌های مهجوری مانند گیم‌های رایانه‌ای خواهد شد که برای بخش حرفه‌ای‌تر و کارکشته‌تر بازار سرگرمی‌های دیجیتال به شدت جذاب هستند.

رویداد گیم‌سازی Level Up برآمده از تفکر و اندیشه یک تیم گیم‌سازی مستقل است که توانسته با تکیه بر ارزش‌های فرهنگی و هنری ایرانی محصولاتی را تولید کند که در بازارهای جهانی نیز مخاطبان بسیاری داشته باشند. برگزارکنندگان این رویداد تلاش می‌کنند تا فرهنگ و شجاعت ساخت گیم‌ مستقل را در ایران تقویت کنند تا صنعت گیم‌سازی در ایران غنای بیشتری پیدا کند.

دیدگاهها مسدود است