http://buy-game.ir

فقدان کامل هیجان… | تحلیل و بررسی کنفرانس EA در E3 2018

0


فقدان کامل هیجان… | تحلیل  و بررسی کنفرانس EA در E3 2018

از همان ابتدای کار، که ثانیه شمار شروع کرد به حرکت کردن، و پس از آن، یک نمایش شبیه‌سازی شده عالی و جذاب در اتاق کنفرانس الکترونیک آرتس پخش شد، می‌دانستم که همه چیز تا پایان کار، قرار نیست به همین اندازه عالی و جذاب باشد! کنفرانس EA، تکرار مکررات بود، البته اینبار به طرزی خسته‌کننده‌تر از قبل! شاید حداقل، نیاز بود تا به جای مجری بی‌مزه‌ای که خود می‌گفت و می‌خننگاه، جوزف فارسی را می‌آوردند که در مراسم TGA و همین E3 پارسال، کلی سر و صدا کرد و حرف زد! کلی خنداند و کلی حس و حال داد! از مجری داستان هم که بگذریم، می‌رسیم به دوستانی که روی صحنه بودند! به جز اندرو ویلسون که سعی می‌کرد، حس و حال کنفرانس را حرفه‌ای نمایش دهد، باقی دوستان، یا دستشان در جیبشان بود و ظاهرا یک چیزی در لباسشان اذیت می‌کرد (!) یا اینکه از شدت هیجان کاذبی که برای خودشان درست کرده بودند، نمی‌توانستند درست نفس بکشند! با بنده، حسین غزالی، دنیای گیم و تحلیل نمایش Electronic Arts در مراسم E3  امسال همراه باشید!

EA، EA و بازهم EA!

الکترونیک آرتس، شاید دیگر همان الکترونیک آرتسی نباشد که زمانی به نامش قسم می‌خوردند (!) بدون شک، حاشیه‌هایی که اغلب، خودِ مسئولین کمپانی برای خودشان دست و پا کردند، ضربات زیادی به پیکره‌ای زده که هیچگاه، به این صورت نگاهه نشده بود. نمایش EA، به جز کسانی که برای اولین بار به EA Play آمده‌اند، یک تکرار خسته‌کننده بود! پر از گیم‌هایی که سرشان پایین است مقابل غول‌های بی شاخ و دم سونی و مایکروسافت! شاید با آوردن چند کارگردان گمنام و اسم عجیب، EA کمی از گناهانش را پاک کرده باشد، اما به هیچ عنوان، نمی‌تواند برایمان، دلیل قانع کننده‌ای بیاورد که چرا، به جز Anthem، اتفاق هیجان انگیز دیگری نداشتیم؟! تازه همین نمایش Anthem نیز، چیزی جز نمایش جهان گیم، و تکه‌هایی دست و پا شکسته از گیم‌پلیِ خوب گیم نداشت! خب،این یعنی حتی اگر بخواهیم از مسائلی مانند لوت‌باکس‌ها و سیاست‌های EA بگذریم، و مستقیم به سراغ کنفرانس برویم، بازهم باید یک جای کار بلنگد.

شاید با آوردن چند کارگردان گمنام و اسم عجیب، EA کمی از گناهانش را پاک کرده باشد، اما به هیچ عنوان، نمی‌تواند برایمان، دلیل قانع کننده‌ای بیاورد که چرا، به جز Anthem، اتفاق هیجان انگیز دیگری نداشتیم؟!

شروع نمایش، طبق معمول با یک نمایش جذاب از برگ برنده EA، یعنی Anthem بود! وقتی برای اولین بار، شاهد این نبرد بامزه بودم، انتظار نگاهن یک ویدیوی خفن از گیم‌پلی Anthem را داشتم که البته در آن باس فایت هم ببینیم! (اما نشد که نشد!). البته قبل از این اتفاق، یک تیزر خیلی خوب از گیم‌های مربوط (ظاهراً مربوط!!!) به کمپانی پخش شد! که یک نکته بی‌نظیر داشت! آن هم این بود که برای ساخت تیزر، از گیم‌هایی استفاده شده بود که اصلا در کنفرانس حضور نداشتند! (مثل Sims) و یا از صحنه‌هایی که تاکنون ننگاهه بودیم! و چه چیزی هیجان‌انگیزتر از این؟!

در ادامه، آقایان Oscar Gabrielson و Lars Gustavsson از Dice حضور داشتند، تا درباره عنوان جنگاه مجموعه Battlefield، یعنی Battlefield V توضیح بدهند! آنها از قدرت انتقال پیام و داستان صحبت کردند و بازهم رسیدیم به بخش رقابتی چندنفره، که پای ثابت مجموعه بوده است. شاید، تنها نکته جذابی که کمی هم به چشم می‌آمد، تخریب پذیری جنگاه محیط در گیم بود! بدتر از آن هم اینکه رسماً مورد مهمی را در گیم مشاهده نکردیم! به جز چند تصویر از پیش آماده شده، و البته یک تریلر ساده و خاکی که بخش داستانی گیم، و یک کوچولو از گیم‌پلی (به صورت کاملاً کار شده!) را نشان می‌داد! و البته، حماسه‌ای جنگاه به نام بتل رویال! که حالا، پایش به سری بزرگی مانند بتلفیلد نیز باز شده! پیرو صحبت‌هایی که از خیلی وقت پیش درباره EA می‌شد، شاید ورود بتل رویال به بتلفیلد بتواند، دلیل روشنی برای اثبات این باشد که چرا باید، از دست الکترونیک آرتس و سیاست‌هایش عصبانی بود! ابتدا که بحث لوت باکس‌ها، کاری با آنها کرد که پس از هر بررسی گیم، بیایند و بگویند که نه! خیالتان راحت، گیم ما لوت باکس ندارد! و حالا پنگاهه‌ای به نام بتل رویال که اتفاقاً خیلی هم هوادار دارد! استفاده از شخصیت‌های زن در گیم نیز، نکته تبلیغاتی دیگری بود که شاید، خیلی جای بحث و فکر کردن داشته باشد. پنگاهه‌ای که نه تنها در این کمپانی و این گیم، بلکه در بسیاری از جاها، شاهد شکوفا شدن آن بودیم و هستیم! رسماً می‌توان نمایش بتلفیلد را یک نمایش “ناقص” خواند. سازندگان، موفق نشدند تا آنطور که باید، جمعیت را برای گیم جنگاهشان هیجان زده کنند. نمایش‌های ناقص از گیم‌پلی و صحبت‌هایی از سازندگان که همه چیز را به بعد از EA Play موکول می‌کرد. نه صحبت‌ها شنیدنی بودند و نه نمایش جذاب بود. این یعنی، اولین قدم‌ها نیز در کنفرانس، کج برداشته شدند!

و اینگونه بود که اضافه شدن UCL به فیفا، تبدیل شد به یکی از سورپرایزهای مهم کنفرانس!

نمایش بعدی، یک تریلر زیبا از فیفا بود؛ البته فیفا که نه، بخش ULC که قرار است به آن اضافه بشود! فیفایی که طبق رسم هرسال، همگام با رقیب دیرینه‌اش اقدام به عرضه شبیه‌ساز فوتبالی‌اش می‌کند. الحق هم که در این چند سال اخیر، خوش درخشیده اما خب، هیچکس هم قرار نبود بر سر این نمایش، از جا کنده شود یا از شدت هیجان نتواند جلوی احساساتش را بگیرد! شاید، بزرگترین حرکتی که حاضرین می‌توانستند انجام بدهند، تشویق بود! البته دست زدن برای اینکه بالاخره الکترونیک آرتس، توانست مجوز لیگ قهرمانان اروپا را پس از گذشت ۱۰ سال به‌دست آورد! البته صحبت‌های پیرامون فیفا نیز به همینجا ختم نشدند و اینبار نوبت جام جهانی بود! ولی خب ماجرا زمانی خنده‌دار می‌شد که می‌نگاهیم، صحبت‌های خانم Lina Ingvarsdottir و آقای Aaron Mchardy، به طور کامل بازگو کننده اطلاعاتی است که همه ما پیش از این درباره فیفا داشتیم! نمی‌دانم ایستادن در کنار جام لیگ قهرمانان اروپا و صحبت از اینکه هر ساله این رقابت برگزار می‌شود و نیمار و رونالدو هر سال بر سر این جام یقه یکدیگر را می‌گیرند واقعاً تا چه حد هیجان انگیز است ولی می‌دانم چقدر خسته کننده است وقتی مجبور هستید، ۶ دقیقه حرف‌هایی را بشنوید که در چندین و چند مکان مختلف بارها خوانده و شنیده‌اید. Aaron Mchardy از این می‌گوید که گیم‌پلی گیم، ارتقا یافته و ما سعی در ایجاد بهبود هستیم! و خودتان تصور کنید که باقی حرف‌ها دقیقاً درباره چه بود! به هر حال، نمی‌خواهم بگویم که انتظاراتی خیلی زیادتر از فیفا ۱۹ داشتم، نه اصلا اینطور نیست. اضافه شدن لیگ قهرمانان اروپا مثل همیشه، یک قدم رو به جلو برای گیم است، همچنین آپدیت جام جهانی هم دوست‌داشتنی ظاهر شده؛ اما باید یادآور شد که بحث ما، نمایش است و کنفرانس؛ بحث نحوه انجام کار است و نقد محتوا در مراحل انتشار گیم صورت می‌گیرد.

نسخه جنگاهتر سرویس Origin Access نیز در ادامه کار، بررسی شد که البته، امکاناتی مانند Xbox Game Pass دارد.

شاید پس از نمایش Anthem، سرویس Origin Access Premier مهمترین و ارزشمندترین حرکت الکترونیک آرتس بوده باشد. پیش از آن، اندرو ویلسون، یک صحبت دقیق و حساب شده کرد و از پیشرفت‌های این روزها گفت و سپس به این سرویس اشاره کرد. حداقل، سخنرانی ویلسون، با کلماتی حساب شده و دقیق پیش می‌رفت، برخلاف تمامی افرادی که می‌آمدند، ویلسون طبیعتاً تسلط بیشتری به مراسم داشت. هر چه که هست، سرویس جنگاه الکترونیک آرتس نیز بررسی شد. همانطور که گفتیم، این سرویس شباهت زیادی به Xbox Game Pass دارد. اعضای این سرویس، می‌توانند به طور کامل، دوباره به گیم‌های Origin Access دسترسی داشته باشند و همچنین، به تجربه گیم‌های جنگاه EA بپردازند. حتی بیشتر از این، دارندگان این سرویس می‌توانند به گیم‌های مورد علاقه‌شان از طریق استریم دسترسی داشته باشند و آنها را گیم کنند. همانطور که می‌دانید، Origin Access یک سرویس مختص کاربران رایانه‌های شخصی است که به آنها این امکان را می‌دهد تا با پرداخت ۴٫۹۹ دلار به طور ماهانه، بسیاری از گیم‌های الکترونیک آرتس را در اختیار داشته باشند.

بررسی Origin Access Premier شاید، نشانه‌ای باشد از مسیری که هم اکنون، صنعت سرگرمی‌ها در حال طی کردن است. همانگونه که مدیرعامل کمپانی یوبی‌‌سافت، از اتمام دوران کنسول‌های گیم و برداشته شدن محدودیت‌های سخت‌افزاری می‌گفت. اینکه دیگر،  در دهه‌های آینده کنسول‌های گیم وجود نخواهند داشت و دیگر محدودیت‌های سخت‌افزاری، از میان می‌روند. تمامی تمرکز، بر روی استریم گیم‌ها خواهد بود و گیمرها، با یک اشاره ضعیف و ساده، (و البته اینترنت فوق قوی!) رسماً به هزاران گیم دسترسی خواهند داشت. زمانی که همه چیز به اینترنت بستگی دارد نه سخت‌افزار دستگاه! البته این سرویس، تفاوت فاحشی نیز با نسخه قبلی خود ندارد. شاید تنها، بتوان آن را کمی جم و جورتر و حرفه‌ای‌تر دانست. خوشبختانه این سرویس برای دارندگان رایانه‌های شخصی بسیار کارآمد بوده و خیلی خوب است وقتی می‌بینیم هنوز هم اینگونه به آن توجه می‌شود. Origin Access Premier یکی از مهمترین بخش‌های کنفرانس و خدمات الکترونیک آرتس است که شاید از معدود نکات خوب کنفرانس بوده باشد!

پس از همه اینها، مجری (گرامی!) کنفرانس، به سراغ Vince Zampella می‌رود و از او درباره یک توییت می‌پرسد! توییتی که ظاهراً به گیم جنگاه اشاره دارد و بله! Star Wars: Jedi Fallen Order در حال ساخت است، اما ما قرار نیست چیزی از آن ببینیم! در واقع، کلاً ختم کلام این بود که “ما داریم گیم می‌سازیم، اما نشون شما نمی‌دیم!” نمی‌دانم واقعاً دلیل گفتن این خبر به این صورت، و با همان خنده‌های بی‌طعم و اعصاب خردکن چه بود! حتی اگر همین خبر را به صورتی منتشر می‌کردند که به ظاهر فاش شده است، به مراتب هیجان بیشتری داشت تا اینکه بخواهیم خنده و جیغ‌های ساختگی را تحمل کنیم! به هر حال، این اتفاق، یک نشانه دیگر است تا بدانیم، الکترونیک آرتس در واقع، برای این کنفرانس به هیچ وجه آماده نبوده و ظاهرا، اوضاع اصلاً به خوبی برای گیم‌هایشان پیش نرفته است. همین یک مورد، باعث می‌شد تا کنفرانس، به طور کلی هیجانش را از دست بدهد و هیچ نمایش جذابی برای نشان دادن باقی نماند، مگر تریلرهای زیبایی که حتی چند تکه‌شان مربوط به E3های قبلی بودند!

نسخه اول گیم Unravel، یک اثر بسیار خوب با نوآوری‌های خاص خودش بود! بررسی و دقیقاً همان موقع انتشار Unravel 2، حتی اگر ما را با یک عنوان عالی طرف کند، بازهم در کنفرانس شکست می‌خورد! همه منتظر یک عنوان بزرگتر بودند و البته یک نمایش بزرگتر… .

Dennis Brannvall نیز به روی صحنه می‌آید تا توضیحاتی در خصوص DLC جنگاه Star Wars: BF2 بدهد. البته جدای از خودِ بسته الحاقی، که بازهم اوضاعش شبیه تیتر این مقاله است، چیزی که برای من خیلی جذاب بود، نحوه ایستادن دنیس و طرز صحبت کردن او بود! انگار با یک چیزی در طول صحبت‌هایش مشکل داشت. مدام دندان‌هایش را به هم می‌کشید و قیافه‌اش را کج می‌کرد. گویا چیزی در لباس و شلوارش او را اذیت می‌کرد یا اینکه یکی از دندان‌هایش عفونت کرده بودند. من که واقعاً برایش نگران شده بودم!
حالا نوبت به Unravel 2 می‌رسد. نسخه اول گیم Unravel، یک اثر بسیار خوب با نوآوری‌های خاص خودش بود! بررسی و دقیقاً همان موقع انتشار Unravel 2، حتی اگر ما را با یک عنوان عالی طرف کند، بازهم در کنفرانس شکست می‌خورد! همه منتظر یک عنوان بزرگتر بودند و البته یک نمایش بزرگتر… . همین اتفاق، باعث می‌شود تا هیچکس، نتواند از عناوین جنگاه EA لذت ببرد. چرا؟ چون الکترونیک آرتس به هیچ عنوان، نتوانسته بود تا گیم‌های بزرگش را آماده کند. نمایش‌های ضعیف از بتلفیلد ۵ و حتی آماده نکردن یک تریلر از استاروارز جنگاه، خودشان به اندازه کافی اعصاب خردکن ظاهر شده بودند. اما آنچه که Unravel 2 نشان می‌داد هم در نوع خود جالب بود. شاید از همان نگاه اول، به سرعت مرا یاد آخرین گیم جوزف فارس، یعنی A Way Out می‌انداخت (که نقد و بررسی این گیم را می‌توانید اینجا بخوانید) و با وجود تمام جذابیت‌هایش، بازهم سخت بود تا بتواند مرا برای خریدش راضی کند! صراحتاً اگر خودم بودم، ترجیح می‌دادم تا ساخته جوزف فارس را با یکی دیگر از دوستان، دوباره تجربه کنم، اما مطمئناً، Unravel 2 گیم ارزشمند دیگری برای خانواده‌هاست! از همان صحبت‌های بعد این نمایش، می‌توانستیم حدس بزنیم که قرار است تا پایان کنفرانس چه ببینیم! بله! اینکه الکترونیک آرتس، همیشه خواهان حمایت از گیم‌سازان خوب و با استعداد اقصی نقاط جهان بوده و هست و کلی سخن دیگر درباره حمایت‌های الکترونیک آرتس از اینطور سازندگان و البته اشاره دوباره به  A Way Out!

همانطور هم که انتظار می‌رفت، در ادامه شاهد عنوانی بودیم که کارگردانش، با استعداد است و تیم نوپایی دارند. چرا که همه می‌دانند الکترونیک آرتس، چه کمپانی فوق‌العاده‌ای است و همیشه خواهان حمایت از گیم‌سازان جوان و نوظهور خواهد بود. Sea Of Solitude، شنگاهاً یادآور عنوان بسیار زیبای ABZU است. یک گیم دیگر با گرافیک هنری بی‌نظیر و طراحی محیط زنده و عالی، که البته ظاهراً قصد دارد تا داستان بسیار مهم و جذابی را نیز روایت کند، بر خلاف ABZU که صحبت‌هایی تکه تکه و ناقص تقدیم ما می‌کرد. داستان، ما را به جنبه‌های دست نخورده زندگی انسان‌ها می‌برد؛ تنهایی و جنگ و چهره دیگر انسان‌ها. مشکلاتی که در درون ما است و دنیایی که خودمان برای خودمان می‌سازیم. اگر حتی نظر من را بخواهید، باید به شما بگویم که SOS اگر بتواند همانگونه که از آن انتظار می‌رود، یک روایت هنری جذاب را به طور کامل و صحیح روایت کند، صراحتاً ارزش بیشتری از Unravel 2 خواهد داشت! چرا که ذهنیتی که کارگردان SOS دارد، به راحتی می‌تواند طراحی داستانی ساده و کلیشه‌ای Unravel 2 را در هم بشکند و در این باره موفق‌تر ظاهر بشود.

NBA LIVE و Madden NFL هم که هر دو مانند فیفا، از مجموعه‌های ورزشی همیشگی کمپانی هستند و نسخه‌های جنگاه قرار است به زودی وارد بازار بشوند.

در ادامه تریلر دیگری از NBA Live 19 و یک نمایش تبلیغاتی از Madden NFL و قهرمان سری آخر مسابقاتش نگاهم که هر کدام جذابیت‌های خاص خودشان را داشتند. خب، انتظار دیگری هم از کنفرانس نداشتیم! هر دو عنوان هر ساله منتشر می‌شوند و منتشر می‌شوند و چیز دیگری هم نباید ببینیم. Young Kiv، قهرمان آخرین دور مسابقات Madden به روی صحنه آمد تا درباره این تجربه و اتفاقات پیرامونش صحبتی داشته باشد. شاید تنها بخش کنفرانس که کمی تنوع و تفاوت نیز داشت همین آمدن Kiv بود. به بخش خنده‌دار ماجرا می‌رسیم! بررسی یک گیم موبایل استراتژیک و فوق خسته کننده، آن هم روی صحنه E3! خودتان فکرش را بکنید. (البته اینقدر بی‌انصاف هم نباشیم، گزارش زنده هم بود بالاخره!) و باور کنید که آنقدر این نمایش عجیب و غریب بود که یادم رفت چقدر خسته‌کننده است. خیلی ساده می‌توانستیم تا دوباره، ببینیم که الکترونیک آرتس اینبار کاملاً واضح به مانع بزرگی برخورد کرده که نمی‌توان به سادگی از آن گذشت.

نمایش Anthem بالاخره فرا رسید و واقعاً جذاب هم بود. محیط فوق‌العاده زیبای گیم و جهانی بکر و دست نخورده، فضاسازی عالی که یادآور زیباترین لحظات گیم Horizin Zeo Dawn است، همه و همه دلنشین بودند.بدون شک Anthem تنها نمایش دلچسب EA Play امسال شده بود.

در نهایت، پس از مدت‌ها صبری که رسماً داشت برایمان لالایی می‌خواند که بخوابیم، شاهد پخش یک تریلر دیگر از Anthem بودیم. عنوان مورد انتظار بایوور، که قرار است در تاریخ ۳ اسفند سال ۱۳۹۷ منتشر بشود و از همین الان هم حسابی طرفدار برای خودش دارد. از همان نمایش‌های اولیه گیم، همه می‌دانستیم که با چه عنوانی طرف هستیم. محیط فوق‌العاده زیبای گیم و جهانی بکر و دست نخورده، فضاسازی عالی که یادآور زیباترین لحظات گیم Horizin Zeo Dawn است، همه و همه دلنشین بودند.بدون شک Anthem تنها نمایش دلچسب EA Play امسال شده بود. در کنار اینها، بازهم مجری (گرامی!) برنامه، صحبتی با عوامل سازنده گیم داشت که در آن، اطلاعات دیگری از داستان گیم و گیم‌پلی منتشر شد. در طی این مراسم Cathleen Rootsaert، سرپرست نویسندگان Anthem جزییاتی از بخش داستانی گیم منتشر کرد. او اعلام کرد که بایوور داستان گیم را به گونه‌ای طراحی کرده که امکان اضافه کردن داستان‌های جنگاه در طی سال‌های آتی به این عنوان وجود داشته باشد. روت‌سِرت دلیل این کار را درخواست طرفداران برای داستان‌های بیشتر پس از اتمام گیم بیان کرده و این موضوع نمونه‌های از پشتیبانی گیم، پس از عرضه را نشان می‌دهد. همچنین تایید شده که برای تجربه‌ی Anthem به اتصال دائم به اینترنت نیاز خواهد بود. بایوور اعلام کرد که Anthem شامل هیچگونه لوت باکسی نخواهد بود و در عوض گیمکنان می‌توانند با پرداخت درون برنامه‌ای، آیتم‌های خاصی را تهیه کنند. طیف گسترده‌ای از آیتم‌ها برای شخصی‌سازی، در اختیار گیمکنان قرار خواهد گرفت که البته این مورد می‌تواند نکته مهمی باشد. چرا که سازندگان گیم می‌دانند به هیچ وجه نباید دوباره به تکرار اتفاقات Star Wars: Battlefrount 2 نگاهی داشته باشند.

زیباست مگر نه؟!

 

کنفرانس EA Play در E3 امسال، مانند کسی بود که تنها سعی می‌کرد کاری کرده باشد و از دیگران عقب نماند! گیم‌های هر ساله که مانند همیشه منتشر می‌شدند و نگاهن تریلرهای خیلی خفن هم حتی دیگر هیجان خودشان را از دست داده بودند. درست است که در این میان، شاهد بررسی چند گیم خوب مانند Sea Of Solitude و نسخه جنگاه سرویس Origin Access، و نمایش خوب Anthem بویدم، اما نمایش ناقص گیم‌های مورد انتظار مانند Battlefield V و سخنان تکراری و خسته کننده کارگردانان و عوامل گیم‌ها از جمله فیفا، ضربه محکمی بر پیکره کار زد و همین گیم‌های خوب نیز پشت انتظاراتمان از نمایش گیم‌های بزرگ محو شدند و رفتند. فاجعه را تازه آنجا نگاهیم که الکترونیک آرتس برای پر کردن وقت کنفرانس، از یک گیم موبایلی استفاده می‌کند و کلی هم از قهرمان دور گذشته Madden NFL حرف می‌زند، و تازه قبل از آن، ۵ دقیقه برایمان از این می‌گوید که نیمار و رونالدو هر سال در جام قهرمانان اروپا با یکدیگر رقابت می‌کنند (!)، اما نمی‌تواند یک گیم‌پلی و یا حداقل اطلاعات خوب از بتلفیلد و یا حتی استاروارز جنگاه بدهد. یا حتی جایی که در ساختن یک ویدیوی کوتاه جمع بندی هم به مشکل برمی‌خوردند و چند ثانیه از Sims قرض می‌گیرند. هر چه هم که باشد، هیچکس نمی‌تواند بگوید که انتظارات از کمپانی بزرگی مانند الکترونیک آرتس کم است و دقیقاً هیچکس هم نمی‌تواند بگوید که کنفرانس امسالِ EA، فاقد هیجان نبود!

دیدگاهها مسدود است