http://buy-game.ir

دارک سولز تمام فلزی | نقد و بررسی گیم The Surge: Complete Edition

0


دارک سولز تمام فلزی | نقد و بررسی گیم The Surge: Complete Edition

خوب می دانید که در صنعت و هنر گیم های رایانه ای و مخصوصا در شاخه گیم های AAA در دو نسل اخیر، این‌گونه نیست که هر روز از خواب بیدار شویم و یک گیم منتشر شود که خلاقیت در آن بیداد کرده و تاریخ ساز شود، البته هر روز که چه عرض کنم، هر سال هم این طور نیست و در واقع باید گفت صنعت گیم بدجوری گرفتار تکرار شده است. بنابر همین دلیل هم هست که موضوع تقلید و الهام و الگو گرفتن بسیار پیش می آید و بیشتر شاهد تواید گیم های دنباله و عناوینی شبیه به گیم های موفق قبلی، نسبت به IP های جنگاه هستیم و اگر فرنچایز جنگاه هم خلق شود معمولا با الگو گرفتن از عنوانی موفق در سبک خود ای کار انجام می شود. همین موضوع باعث می شود در دنیای گیم های رایانه ای برخی عناوین به عنوان نماد و الگوی سبک خود محسوب می شوند و وقتی گیم دیگری در آن سبک ساخته می شود و از آن ها الهام می گرد، اگر مقدار این الهام گرفتن خیلی زیاد باشد و گاها به تقلید انجامیده باشد از آن گیم ها به عنوان ‘Clone….’ یاد می کنند، مانند عناوینی که در سبک اکشن نقش افرینی ایزومتریک هستند و از آن ها به عنوان دیابلو کلون نام می برند. استودیو From Software نیز موفق شد با گیم Demon’s Souls این کار را انجام دهد و سبک خاصی از عناوین اکشن نقش‌آفرینی بسیار بسیار سخت و دشوار ولی پاداش‌دهنده را پایه‌ریزی کرد و Demon’s Souls و دارک سولز تبدیل به الگوی این شاخه جنگاه نقش آفرینی شدند. در حقیقت این سری در سبک و نوع خاص خود، به عنوان یک الگو و نماد شناخته شده است و گیم هایی که از آن و مکانیک های آن تقلید می کنند را به عنوان “Souls-like”, “Souls-style” یا در حالت عصبانی تر، “Souls clone” در دنیای گیم های رایانه ای خطاب می کنیم. Demon’s Souls و در ادامه آن، دیگر عناوین این سری، مفهوم “مرگ” در یک گیم ویدئویی را تغییر دادند و آن را به مفهومی حتی شیرین که باید از آن هر بار درس گرفت تبدیل کردند. Demon’s Souls سختی و چالش را در گیم‌های رایانه ای تبدیل به یک “ارزش” کرد که نه تنها عاملی بازدارنده برای گیمباز نیست بلکه کاملا نقشی تشویق کننده و پیش برنده را برای وی گیم می کند. انجام این کار بدون شک نیاز به نبوغ داشت و خوشبختانه میازاکی این نبوغ را کاملا دارا بود.

همان طور که قبلا در نقد گیم Lords of the Fallen به خیلی از شما عزیزان توصیه کردم که دوستان عزیز اگر از علاقمندان میازاکی و سولز هستید به متا کاری نداشته باشید و بروید و این گیم را تجربه نمایید و خیلی ها هم این کار را کردند و تا چندین وقت بازخوردهای بی نظیری از آنها می گرفتم که می گفتند واقعا چقدر خوب شد که این گیم رو توصیه کردی، اکنون نیز با تاکیدی بیشتر از قبل می گویم که اگر ذره ای تعلق خاطر به عناوین میازاکی و سولز و بلادبورن دارید، حتی لحظه ای در تجربه کردن The Surge: Complete Edition شک نکنید و مطمئن باشید که از همین الان دارم می بینم که پشت سر هم دارید فارم می کنید و لول می زنید و در حال تجربه NG++ هستید.

 Demon’s Souls به گیمسازان ثابت کرد که گیمرها بسیار باهوش هستند و قدر و ارزش و منزلت یک گیم خوب را کاملا می دانند و اگر عنوانی با کیفیت باشد نه تنها هیچ مشکلی با سختی وحشتناک آن ندارند، بلکه همین سختی، نکته مثبت گیم برای آنها نیز محسوب می شود. Demon’s Souls جریانی را آغاز نمود که از صدقه سری آن اکنون Dark souls و Dark Souls 2 و Dark souls 3 و Bloodborne و Lords of Fallen و Salt and Sanctuary و بسیاری دیگر از بهترین عناوینی که در سال های اخیر تجربه کرده ایم را در اختیار داریم و سازندگان دیگر از ساخت گیم که به طرز وحشتناکی سخت باشد و مرگبار، هراسی ندارند. هیدتاکا میازاکی نابغه ای بود که یک سبک کاملا جنگاه را در دل ژانر اکشن نقش آفرینی مدرن خلق کرد و با ساخت شاهکارهایی به نام Souls و Bloodborne و موفقیت بی نظیر آن ها، دیگر گیمسازان را نیز قانع کرد که می توان گیم بسیار سخت و مرگبار و به اصطلاح خودمان “اشک در بیار” ساخت و هم خوب فروخت و هم خوب امتیاز گرفت و هم کلی طرفدار سرسخت و دو آتشه پیدا کرد.

این گیم به همراه بسته الحاقی جذابش با گرافیک فنی و هنری عالی، گیم‎پلی استوار و محکم، سیستم پاداش و جزای ریسکی، مبارزات کاملا جذاب، زره‌ها و تجهیزات بی‎نظیر و درجه سختی بالا، موفق می‌شود تا کاملا شما را جذب و پای گیم میخکوب کند.

جدا از داستان گویی های محیطی عناوین وی و طراحی های هنری شاهکار این گیم ها، چیزی که در عناوین سولز انقلابی بود و باعث خلق زیرشاخه جنگاهی در نقش آفرینی شد، گیم پلی و مبارزات گیم های وی بودند که شنگاها بر پایه تمرکز، دقت بسیار بالا، سرعت عکس العمل، و البته صبر و تاکتیک بنا شده بودند و تا قبل از آن هیچ گیم دیگری چیزی شبیه به آن را عرضه نکرده بود. مبارزاتی نه چندان سریع با دشمنانی که ضعیف ترین و معمولی ترین آن ها می تواند در صورت تمرکز نداشتن شما، کارتان را با دو یا سه ضربه تمام کند و البته سیستم پاداش و جزای بسیار لذتبخش و جذاب که گیمباز را پای گیم نگاه می داشت و وی را برای پیشروی تشنه تر می کرد. عناوین سری سولز باعث شدند تا بسیازی از سازندگان مختلف از آن ها و سبک جالب آن ها الهام بگیرند و کلی گیم مختلف را از “الهام گرفته” تا “تقلید محض” تا به امروز شاهد بوده ایم که برخی از آن ها فوق العاده بوده اند مانند Lords of Fallen و Salt and Sanctuary و البته Nioh.

گیم The Surge نیز که قصد داریم امروز در مورد نسخه کامل آن و بسته الحاقی جنگاهش با نام A Walk in the Park صحبت کنیم نیز در زیرشاخه همین عناوین الهام گرفته از سری سولز قرار می‌گیرد و المان‌های جذاب و زیبای سری سولز را با المان هایی مختص خود گیم در راستای خلق یک گیم جذاب استفاده کرده است که تاکید ویژه‌ای دارد بر مبارزات سخت و دشوار. The Surge عنوانی است که نشان می دهد الهام گرفتن و عشق داشتن به یک سری، چیز بدی نیست. اما باید به معنای واقعی کلمه، فقط “الهام و الگو گرفتن” باشد و وارد حوزه تقلید نشود و شخصیت مجزای خود را حفظ نماید.

از ویلچیر تا گولاخ محله!!

The Surge عنوانی اکشن نقش‎آفرینی بود که در نسل هشتم برای پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان و رایانه های شخصی منتشر گرنگاه و توسط استودیو Deck 13 ساخته شده است. سازندگانی که قبلا با الهام از سری سولز یک گیم بی نظیر و معرکه به نام Lords of the Fallen خلق کرده بودند که البته بدجوری حقش را خوردند و جالب است بدانید که در مورد گیم The Surge نیز تقریبا همین اتفاق رخ داد و باز هم نمرات گیم در سطح کیفیتش نبود. به شخصه همان طور که قبلا خدمتتان عرض کرده ام اعتقاد دارم گیم که ضعیف است باید نقد شود و ایراداتش گفته شود و امتیاز هم از آن کسر گردد و بر عکس عنوانی که قوی و قدرتمند است هم بایستی نقد شود و به حق خود که امتیازات عالی است برسد، ولی صحیح نیست که عنوانی خوب و زیبا بیش از حد سختگیرانه و متفاوت با دیگر گیم‌ها نقد شود و به دلایل نه چندان حرفه‎ای یا به دلیل این که مثلا سازندگان آن گیم‎های بزرگی در آن سبک نساخته‎ اند و نامشان چندان پرآوازه نیست، امتیاز آن کسر گردد. از همان زمان که اولین ویدئوهای بررسی The Surge منتشر شد و گیم‎ پلی آن را مشاهده کردیم، نوید عنوانی خوب و قدرتمند را داد. مشخص بود که گیم سری پرطرفدار سولز را به عنوان منبع الهام خود قرار داده است ولی از همه لحاظ نسبت به آن متفاوت عمل کرده است و چه از نظر گرافیکی و چه فضاسازی و دنیای گیم، تقلیدی از سری سولز به شمار نمی‌رود. در واقع The Surge هرگز یک سولز کلون نیست و مثل گیم قبلی سازنده آن یعنی لردز او فالن تنها از سری سولز “الهاماتی” گرفته است و یک شخصیت کاملا مجزا دارد. The Surge عنوانی کاملا مجزا با شخصیت منحصر به فرد است که بسیار عالی از سری سولز الگوبرداری و از برخی مکانیک های فوق العاده آن به روش خود استفاده کرده است.

وقتی قیمت گیم هایی که وارد ایران میشه رو روز اول می فهمی!!

داستان گیم نکته خیلی خاصی ندارد و داستانی ساده ولی جذاب را روایت می کند که دقیقا به رسم گیم منبع الهامش، بیشتر آن با استفاده از حرف زدن با شخصیت ها و توضیحاتی که در محیط گیم به دست می آورید روایت می شود. داستان از این قرار است که پروتاگونیست اصلی گیم که وارن نام دارد در ابتدای گیم فردی فلج است و شما در نقش او، با ویلچیر و با کلی امید و آرزو برای بهتر شدن به کمپانی Creo می روید تا آن جا به نوعی شما را مکانیکی و سرپا کنند و مشکل نخاعی را حل کنند و در واقع شما را تبدیل به یک انسان نیمه ماشینی نمایند که این کار را نیز انجام می دهند و یک اگزو اسکلتون کلی روی شما نصب می شود که می توانید روی آن هر نوع تکنولوژی خاص این شرکت را نصب نمایید. ولی وقتی بیدار می شوید می بینید که کل کمپانی خیلی خیلی بزرگ Creo که مثل یک شهر است و برای رفتن به قسمت های مختلفش باید قطار سوار شوید، ویران شده است و همه کسانی که مثل شما بوده اند قاطی کرده اند و مشکل عصبی رباتیک پیدا کرده و مجنون شده اند و به هم حمله می کنند.

وقتی میگیم زره ها و تجهیزات خیلی خفن و با ابهته دقیقا داریم از چی حرف می زنیم؟… از اینا!!

در واقع هر چه ربات و Drone و .. در گیم می بینید همگی حالت هجومی گرفته اند و در این بین شما باید راهی برای فهمیدن این که چه شده است و راهی برای نجات و فرار خود بیابید. در گیم شخصیت های مختلفی وجود دارند که دقیقا به مانند سری سولز ابتدا آن ها را در بخش هایی از گیم می بینید و سپس باید صحبت کنید و آنها از شما تقاضاهایی دارند که باید آنها را انجام دهید تا آن شخصیت به بخش دیگری از گیم منتقل شود و خط داستانی اش پیش برود تا سرانجام به انتها برسد و پایان ماجرایش با شما در گیم مشخص گردد. البته تعداد این شخصیت ها در این گیم به اندازه سری سولز نیست ولی شخصیت هایی که در گیم هستند داستان های جالبی دارند و شخصیت های متفاوتی که هر کدام بخش هایی از داستان گیم را برای شما بیان می کنند و برخی در طول گیم تغییر می کنند و جای دوست و دشمن عوض می شود و خلاصه اتفاقات خیلی جذابی را برایتان رقم می زنند.

در بسته الحاقی A Walk in the Park  که در نسخه The Surge: Complete Edition به همراه ۳ دی ال سی رایگان قرار گرفته است، یک محیط جنگاه و خیلی بزرگ که یک شهر گیم زیبا و البته ویران شده است به گیم اضافه شده و چندین دشمن جنگاه و چندین سلاح و زره جنگاه و آیتم های جذاب و ۲ باس فایت جنگاه نیز در گیم قرار داده شده اند که این بسته الحاقی را تبدیل به یک دی ال سی کاملا ارزشمند می کند که البته بهتر است آن را در قالب نسخه کامل گیم بخرید و به صورت جداگانه براین آن ۱۵ دلار ندهید.

از لحاظ بصری باید گفت عنوان The Surge: Complete Edition بسیار عالی و قابل قبول عمل کرده است و می تواند به عنوان یک گیم نسل هشتمی گیمباز را راضی نگاه دارد. نکته خیلی خیلی جذاب در بخش بصری گیم، طراحی هنری زره ها و لباس ها و سلاح های گیم است که دقیقا به سنت گیم قبلی این سازندگان یعنی لردز او فالن که به عقیده بنده برترین گیم تاریخ از لحاظ زیبایی و ابهت زره ها است، در این گیم هم شاهد زره ها و سلاح هایی بی نظیر و بسیار با ابهت هستیم و واقعا از تک تک آن ها لذت خواهید برد و تماشای ظاهر شخصیت اصلی گیم با این زره های مختلف یکی از بهترین عوامل پیش برنده گیمباز در طول این عنوان است. در زمینه طراحی محیط ها باید بگویم این گیم در سطح لردز او فالن یا سولز عمل نکرده است و اغلب شاهد محیط های صنعتی و تقریبا ساده هستیم که البته طراحی فوق العاده خوبی دارند ولی زیاد تکرار می شوند و شاهد مثلا یک تغییر فضای کلی در گیم نیستیم (غیر از دی ال سی گیم که کلا دنیای آن را عوض کرده است) که این موضوع در مقایسه با سولز یکی از ضعف های گیم محسوب می شود. از لحا گرافیک فنی و ثبات اجرا The Surge: Complete Edition یک گیم بسیار عالی و باثبات است و اصلا شما را درگیر مواردی از قبیل باگ های شنگاه و افت فریم و.. نمی کند که به تجربه شما از گیم لطمه وارد نشود و گیم در این زمینه قابل تحسین است.

تصویری که مقداری حال و هوای نایر اتوماتا را دارد.

بعد از تجربه چیزی در حدود ۵۰ ساعت تنها در بار اول گیم The Surge: Complete Edition و چهار بار تجربه پشت سر هم و بی وقفه این گیم و گرفتن تروفی پلاتینیوم آن باید بگویم اگر تا امروز ذره ای شک داشتم که افراد توانمند استودیو Deck 13 برترین و هنرمندترین طرفداران میازاکی و آثارش هستند، دیگر بعد از تجربه این گیم و خاطره ای که از Lords of the Fallen دارم، همین مقدار شک را نیز ندارم و باید بگویم افراد هنرمند این استودیو به معنای واقعی مشخص است که عاشق میازراکی و سری سولز هستند و از آن مهم تر این که چقدر حرفه ای و عالی بلد هستند عناوینی با ساختار این سری بسازند ولی با شخصیتی کاملا مجزا و خاص. تازه در گیم Lords of the Fallen فضای گیم تا حدودی همان دنیای فانتزی و هیولاهای مخوف و مبارزات شمشیری سری سولز بود ولی اکنون دیگر در گیم The Surge و مخصوصا در نسخه کامل و همراه با دی ال سی آن واقعا کولاک کرده اند و کیفیت این گیم به خاطر این که کلا فضای پیشرفته و کاملا مخالف سولز را دارد، ولی دقیقا یک گیم با روح سولز است، خیلی خیلی بالاتر از گیم قبلی آن هاست و بگذارید خیالتان را راحت کنم و اینطور بگویم که اگر شخص آقای میازاکی می خواست ساختار سولز را به یک دنیای مدرن و پیشرفته و تکنولوژیک ببرد و یک گیم با این فضا ولی برای طرفداران سولز بسازد، دقیقا و از همه نظر یک گیم مثل The Surge: Complete Edition خلق می کرد البته با باس های خیلی بیشتر که کمبود این باس ها و کمبود تنوع دشمنان (البته در مقایسه با سولز) نقطه ضعف اساسی The Surge در مقایسه با شاهکارهای سولز است. همچنین اگر ذره ای شک داشتم که منتقدین سایت های بزرگ یک مشکل و خصومتی با Deck 13 دارند دیگر اکنون ندارم و واقعا The Surge کیفیتش برای طرفداران سری سولز خیلی بیشتر از متایش است و باید بگویم که این گیم حتی از Lords of the Fallen مقداری بهتر است و البته متایش هم بالاتر است.

ببین سر به سر من نذار که دست راست و چپ و پای راست و چپ و بدنتو ول می کنم یه راست همون اول تمرکز رو میذارم رو کله مبارکت که بپره ها!!!

فقط از شما دوستان صمیمانه خواهش می کنم که چند بخشی که در ادامه مطلب می آیند و در مورد گیم پلی گیم است مطالعه نمایید و بعد از آن دیگر هیچ حرفی بایقی نیست و خودتان سریعا و قطعا به سراغ تهیه این گیم خواهید رفت چون متوجه می شوید که سازندگان چه خلق کرده اند و چقدر خفن است. گیم پلی گیم به معنای واقعی کلمه فوق العاده جذاب است. شما که ابتدا فردی فلج بونگاه، با کلی امید و ارزو برای بهتر شدن به کمپانی Creo می روید تا آنجا به نوعی شما را مکانیکی کنند و مشکل نخاعی را حل کنند و در واقع شما را تبدیل به یک انسان نیمه ماشینی نمایند و این کار را نیز انجام می دهند و یک اگزو اسکلتون کلی روی شما نصب می شود که می توانید روی آن هر نوع لاس و زده و تکنولوژی خاص این شرکت را نصب نمایید. ولی وقتی بیدار می شوید می بینید که کل کمپانی خیلی خیلی بزرگ Creo که مثل یک شهر است و برای رفتن به قسمت های مختلفش باید قطار سوار شوید، ویران شده است و همه کسانی که مثل شما بوده اند قاطی کرده اند و مشکل عصبی رباتیک پیدا کرده و مجنون شده اند و به هم حمله می کنند و هر چه ربات و Drone و .. است همگی حالت هجومی گرفته اند و در این بین شما باید راهی برای فهمیدن این که چه شده است و راهی برای نجات و فرار خود بیابید. همان اگزو اسکلتونی که روی شما نصب شده است پایه و اساس گیم پلی گیم است و با توجه به آن تمام گیم پلی گیم دنبال می شود.

یک نکته گیم که به معنای واقعی چیزی فراتر از شگفت انگیز است، موضوع نوع راهیابی مراحل به هم و ایجاد مبانبرها در گیم است که واقعا مختان گاها سوت می کشد و از این که چقدر بی نظیر مراحل به هم وصل می شوند و از آخر گیم به اول گیم میانبر می خورد و همه جا به طرزی شگفت انگیز به هم وصل می شوند واقعا در گیم هنگ می کنید و سازندگان را تحسین خواهید کرد.

لول آپ شدن شما در گیم از طریق ارتقای قدرت و ظرفیت هسته مرکزی این زره پایه است که با هر ارتقا هم قدرت شما بیشتر می شود و هم یک “جای خالی” بیشتر برای قرار دادن ایمپلنت های مختلف روی لباستان ازاد می شود. ایتم اصلی گیم که همان روح در سری سولز است، tech scrap نام دارد که از کشتن دشمنان و گوشه و کنار محیط کسب می کنید و با آن می توانید شخصیت خود را در یک پایگاه های مخصوص که مثل همان بونفایر سری سولز هستند ارتقا دهید و کلا همه فعالیت های ساخت و ساز و ارتقا و … در آنجا انجام می شود و جالب هم هست که بدانید مثل بونفایرها، هر بار که در این محل ها ارتقا انجام دهید و … هم آیتم های سلامتی پر می شوند و هم دشمنان آن منطقه دوباره همگی زنده می شوند. در گیم زره شما تعداد جاهایی برای قرار دادن ایمپلنت ها دارد که شبیه همان حلقه های سولز هستند ولی خیلی خیلی پیچیده تر و گسترده تر. تعداد جای خالی شما برای ایمپلنت، همان لول شماست و مثلا در لول ۱۰، ده ظرفیت خالی برای ایمپلنت قرار دادن دارید که حالا هرچه آن ایمپلنت بهتر باشد و قوی تر باشد و لولش بالاتر باشد طرفیت بیشتری می خواهد و مثلا ایمپلنتی که اوایل گیم هست و ۳ آیتم سلامتی می دهد و خط سلامتی شما را ۵۰ واحد پر می کند ۴ ظرفیت می خواهد و لول بعدی آن که ۳ ایتم سلامتی می دهد و ۱۰۰ واحد خط سلامتی را پر می کند ۷ ظرفیت می خواهد و در ادامه ایمپلنتی که ۳ ایتم سلامتی می دهد و ۱۵۰ واحد خط سلامتی را پر می کند، ۱۰ ظرفیت لازم دارد.

درجه سختی گیم کاملا بالاست و عنوانی مناسب هاردکور بازان و طرفداران سولز است و باید حسابی صبر داشته باشید و لول بزنید و سلاح و زره ارتقا دهید و ست های جنگاهتر بسازید تا بتوانید راحت تر پیشروی کنید. هر چقدر که قبل از این که به پایگاه بروید و استراحت کنید، بیشتر دشمن بکشید ، ضریب گرفتن آیتم از دشمنان بالاتر می رود و می توانید مقدار خیلی خیلی بیشتری tech scrap بگیرید.

انواع و اقسام ایمپلنت ها در گیم هستند و درجات مختلف و قوی تر دارند مثل حلقه های سولز و مثلا برخی خط قدرت بدنی شما را ارتقا می دهند و برخی یاعث می شوند ۳۰ درصد tech scrap بیشتری از دشمنان بگیرید و برخی المان های مختلف به سلاحتان اضافه می کنند و…. اما حالا گذشته از این طرفیت ها که همان لول شما است نکته مهم تر این است که اصلا شما چند خانه خالی برای ایمپلنت دارید که این جدا از طرفیت است. شما در گیم با بالاتر رفتن لول مدام خانه های خالی بیشتری برای قرار دادن ایمپلنت باز می کنید. مثلا شاید شما ۱۵ ظرفیت ایمپلنت داشته باشید ولی فقط ۲ خانه خالی برای آن داشته باشید و دو ایمپلنتی که قرار می دهد با هم بشوند ۹ ظرفیت و ۶ تا جا داشته باشید ولی دیگر خانه خالی ندارید که سومی را در آن قرار دهید.

بله دوستان شما هنگام نبرد تمرکز ضربه بر روی قسمت های مختلف بدن دشمن را دارید! این تمرکز ضربه برای مبارزات خیلی مهم است و عامل اصلی گرفتن لباس و زره های مختلف در گیم است. شما هنگام نبرد می توانید روی دست راست (که سلاح می دهد و شماتیک ساخت زره دست آن ست لباس)، دست چپ (شماتیک ساخت زره دست آن ست لباس)، پای راست و چپ (شماتیک ساخت زره پای آن ست لباس)، بدنه دشمن (شماتیک ساخت لباس اصلی و بدن پوش آن ست لباس را می دهد) و نهایتا روی سر (که شماتیک ساخت کلاه آن ست لباس) تمرکز نمایید و به جاهایی که می خواهید ضربه بزنید تا ایتم دلخواه را بگیرید. یعنی مثلا باید یک نوع دشمن که زرهی خاص را دارد را ۴ بار از ۴ ناحیه مختلف سر و دست و بدن و پا بزنید و تمام کننده رویش اجرا کنید تا سلاحش را و شماتیک ساخت همه بخش های آن ست را به دست اورید و بتوانید آن ست را در پایگاه بسازید.

شما در گیم با یک خانه شروع می کنید و اکنون من که دیگر ۳ بار به انتها رسیدم و بار چهارم را تجربه می کنم ۱۶ محل خالی برای ایمپلنت ها دارم و حدود ۲۰۵ ظرفیت که لول شخصیتم است و دقیقا دقیقا مثل سری سولز و حلقه هایش در این گیم هم کاملا مشابه برای این ایمپلنت ها عمل کرده ام. یعنی مهم ترین موضوع برایم مثل سری سولز که روح بود اینجا tech scrap است و ۴ ایمپلنت ۱۰ درصد و ۲۰ درصد و ۳۰ درصد و ۴۰ درصد اضافه شدن به tech scrap که دشمنان می دهند را فعال کرده ام که یعنی دقیقا از هر دشمن دو برابر tech scrap می گیرم. ۶ تا هم ایمپلنت سلامتی لول بالا فعال کرده ام که هر کدام ۳ آیتم سلامتی مثل استوس فلسک های سولز می دهند و یعنی ۱۸ ایتم سلامتی دارم که هر بار پر می شوند. ۱ جا را به ایمپلنتی داده ام که باعث می شود وقتی نزدیک آیتم مخفی و .. هستم دسته بلرزد و بفهمم. ۳ جا را به ایمپلنت های اضافه کردن طول خط سلامتی ام داده ام. یکی را به ایمپلنتی که باعث می شود خط سلامتی دشمن و استقامتشان بالای سرشان نشان داده شود و یکی را هم به ایمپلنتی که باعث می شود ۳ کلاس از سلاح های گیم بیشتر پیشرفت کنند که این ها مجموعه ۱۶ ایمپلنت من هستند و باید بگویم این نکته ای آموزشی بود برای کسانی که می خواهند گیم کنند زیرا این یکی از بهترین ترکیب های استفاده از ایمپلنت ها در این گیم و کل عناوین سولز لایک است.

هر سلاح و هر بخش زره می تواند ۴ بار ارتقا یابد و به لول ۱ و ۲ و ۳ و ۴ برود (در اواخر گیم یک ایتم خاص هست که می گذارد آنها را لول ۵ کنید) و تازه در گیم جنگاهتان، دوباره می توانید آنها را به کلاس های ۶ و ۷ و ۸ و ۹ و ۱۰ و دفعه بعدی به ۱۱ و ۱۲ و .. ارتقا دهید که ارزش تکرار را فوق العاده بالا می برد. برای ارتقای سلاح مثلا به کلاس ۳، باید ایتم ارتقای سلاح کلاس رتبه ۳ داشته باشید که این موضوع در پیشروی در گیم و افزایش لول دشمنان انجام می شود و مثلا اول گیم دشمنان ایتم های کلاس ۱ در زره و سلاح خود می دهند و در مراحل بعدی دشمنان کلاس ۳ و ۴ هستند که آیتم های این کلاس را می دهند که بتوانید با آنها تجهیزات خود را ارتقا دهید. من هم واقعا متعجبم از این که این گیم این قدر عمق و پیچیدگی و جذابیت و ارزش تکرار دارد ولی باز هم به آن مثل یک گیم معمولی و فقط خوب نمره داده اند لعنتی ها.

حالا فکر کرده اید گیم پلی پیچیده است؟ هنوز هیچ نمی دانید و این فقط ایمپلنت ها بود. سلاح ها در گیم ۵ کلاس هستند که شامل one handed یا یک دستی، heavy duty یا سنگین و دو دستی، staff ها، سلاح دوتایی twin rigged مثل دست کش های تیغ دار در دو دست و همین طور سلاح های single riged است که از هر کدام این ها کلی سلاح مختلف در گیم می گیرید. حالا هر چقدر که از یک کلاس بیشتر استفاده کنید لول آن کلاس بالا می رود و کل سلاح های آن کلاس قوی تر می شوند که این یک نکته خاص این گیم است و واقعا هم بی نظیر است و باعث می شود که همه سلاح ها برایتان اهمیت یابند. هر کلاس سلاح ها فاکتورهای مختفی دارد مثل میزان آسیب و درجه اثر، سرعت ضربه و همین طور میزان بالارفتن لول آن کلاس وقتی از آن سلاح استفاده می کنید. یعنی وقتی مثلا یک سلاح خیلی سنگین دارید میزان اثر و آسیبش بالاتر ار بقیه است ولی سرعتش خیلی پایین است و بیشتر قدرت بدنی می گیرد و مثلا میزان بالا رفتن درجه سلاح وقتی از آن استفاده می کنید معمولی است. حالا وقتی یک سلاح سنگین دیگر هم داریم که مثلا چندتایی آسیب کمتر از قبلی می زند ولی درجه افزایش لول کلاس وقتی از آن استفاده کنید به جای معمولی، بالا باشد، قطعا از قبلی ارزشمندتر است چون وقتی از این استفاده کنید خیلی زودتر خط افزایش لول این کلاس از سلاح ها پر می شود و کلاس قوی تر می شود. پس می بینید که علاوه بر کلاس های مختلف و تفاوت هایی که دارند، شما باید بین سلاح های یک کلاس نیز کلی مقایسه کنید و آن که بهتر است را بردارنگاه، تازه بماند که لول زدن و ارتقای هر یک سلاح خودش موضوعی جدا از ارتقای کلاس کلی آن گروه است یعنی هر سلاح قابلیت ارتقای تکی هم دارد جدا از آن لول کلی که کلاسش دارد. کف کرده اید نه؟ من هم همین طور بودم. سلاح های مختلف را شما از دشمنان گیم می گیرید یا پیدا می کنید. وقتی بخواهید از دشمنان بگیرید باید وقت مبارزه تمرکز ضربه تان را بگذارید روی دست راست دشمن که سلاح دستش است و آخر نبرد روی او تمام کننده بزنید تا دستش را قطع کنید و سلاحش را بردارید!! بله دوستان شما هنگام نبرد تمرکز ضربه بر روی قسمت های مختلف بدن دشمن را دارید!

مبارزرات گیم و ارتقاهای آن و آیتم های جمع کردنی و .. آن قدر عالی و لذتبخش هستند که حتی از ۴-۵ بار گیم کردن نیز خسته نمی شوید زیرا باز هم در دفعه بعدی، ارتقا و کلی آیتم های قویتر وجود خواهد داشت.

این تمرکز ضربه برای مبارزات خیلی مهم است و عامل اصلی گرفتن لباس و زره های مختلف در گیم است. شما هنگام نبرد می توانید روی دست راست (که سلاح می دهد و شماتیک ساخت زره دست آن ست لباس)، دست چپ (شماتیک ساخت زره دست آن ست لباس)، پای راست و چپ (شماتیک ساخت زره پای آن ست لباس)، بدنه دشمن (شماتیک ساخت لباس اصلی و بدن پوش آن ست لباس را می دهد) و نهایتا روی سر (که شماتیک ساخت کلاه آن ست لباس) تمرکز نمایید و به جاهایی که می خواهید ضربه بزنید تا ایتم دلخواه را بگیرید. یعنی مثلا باید یک نوع دشمن که زرهی خاص را دارد را ۴ بار از ۴ ناحیه مختلف سر و دست و بدن و پا بزنید و تمام کننده رویش اجرا کنید تا سلاحش را و شماتیک ساخت همه بخش های آن ست را به دست اورید و بتوانید آن ست را در پایگاه بسازید. حالا چطور باید این ست لباس ها را بسازید. هر بخش ست لباس، آیتم خاصی می خواهد که آن ایتم از جمع کردن همان بخش لباس (مثلا دست) از دشمنان مختلف به دست می اید. یعنی چه؟ یعنی این که شما بار اول که روی یک دشمن که ست لباس جنگاهی دارد تمام کننده بزنید و شماتیک ساخت آن بخش لباس را بگیرید، از دفعات بعدی که روی او و آن بخش از لباسش تمام کننده بزنید دیگر شماتیک را که نمی گیرید چون داریمش، بلکه آیتم لازم برای ساخت و ارتقای آن بخش لباس در پایگاه را می گیریم.

کفتر دونات به سر های های!!

پس باید اول شماتیک را از یک دشمن برای اولین بار بگیرید و سپس وقتی می خواهید کلاه ان ست را بسازید چندین بار دشمنان را از ناحیه سر بزنید و تمام کننده روی سرشان اجرا کنید تا وقتی مقدار لازم ایتم کلاه برای ساخت کلاه آن ست را به دست اورید. در گیم یک نوار انرژی آبی داریم که شبیه همان جادو است و انرژی نام دارد. وقتی دشمنان را می زنید این نوار پر تر می شود و باید به یک حدی برسد که بتوانید وقتی آن دشمن به آخر خط سلامتی اش رسید، گزینه مربع بیاید روی صفحه و با استفاده از آن انرژی بتوانید تمام کننده ای را روی آن بخشی از بدن او که رویش متمرکز هستید اجرا کنید و مثلا سرش را قطع کنید تا آیتم ساخت کلاه بگیرید یا بدنش را از دست ها قطع کنید تا آیتم ساخت زره بدنه را بگیرید و …. وگرنه اگر انرژی به حد کافی نرسد تنها می زنید و دشمن را می کشید و چیزی غیر tech scrap نمی گیرید. تمام کننده های گیم بسیار بی نظیر و متفاوت و متنوع هستند و برای هر کلاس سلاح و برای هر بخش بدن چند نوع متفاوت دارند و به خشن ترین شکل ممکن دشمنان را سلاخی می کنید.

The Surge عنوانی است که نشان می دهد الهام گرفتن و عشق داشتن به یک سری، چیز بدی نیست. اما باید به معنای واقعی کلمه، فقط “الهام و الگو گرفتن” باشد و وارد حوزه تقلید نشود و شخصیت مجزای خود را حفظ نماید.

حالا هر سلاح و هر بخش زره می تواند ۴ بار ارتقا یابد و به لول ۱ و ۲ و ۳ و ۴ برود (در اواخر گیم یک ایتم خاص هست که می گذارد آنها را لول ۵ کنید) و تازه در گیم جنگاهتان، دوباره می توانید آنها را به کلاس های ۶ و ۷ و ۸ و ۹ و ۱۰ ارتقا دهید که ارزش تکرار را فوق العاده بالا می برد. برای ارتقای سلاح مثلا به کلاس ۳، باید ایتم ارتقای سلاح کلاس رتبه ۳ داشته باشید که این موضوع در پیشروی در گیم و افزایش لول دشمنان انجام می شود و مثلا اول گیم دشمنان ایتم های کلاس ۱ در زره و سلاح خود می دهند و در مراحل بعدی دشمنان کلاس ۳ و ۴ هستند که آیتم های این کلاس را می دهند که بتوانید با آنها تجهیزات خود را ارتقا دهید. خب دیگر مختان سوت کشیده است و حق هم دارید. من هم واقعا متعجبم از این که این گیم اینقدر عمق و پیچیدگی و جذابیت و ارزش تکرار دارد ولی باز هم به آن مثل یک گیم معمولی و خوب نمره داده اند لعنتی ها. تا گیم نکنید متوجه نمی شوید که چه می گویم و چقدر این گیم خاص و جذاب و بی نظیر است مخصوصا برای عاشقان سولز. در گیم تا دلتان بخواهد انواع و سلاح و زره مختلف وجود دارد که تنوعشان واقعا عجیب و غریب است و دقیقا مثل سری سولز هستند که انگار تعداد و تنوع سلاح و زره هایش تمامی ندارند. تازه ۹ دو بسته الحاقی رایگان دارید که یکی ۱۰ تا سلاح یخی و آتشی و یکی هم ۳ ست زره کامل و جنگاه و ۳ سلاح جنگاه فیت شده برای هآن ۳ ست زره و چندین رنگ و حالت مختلف برای اگزو اسکلتون اصلی شما را به همراه دارد.

از شما دوستان صمیمانه خواهش می کنم که چند بخشی که در مورد گیم پلی گیم است را مطالعه نمایید و بعد از آن دیگر هیچ حرفی بایقی نیست و خودتان سریعا و قطعا به سراغ تهیه این گیم خواهید رفت چون متوجه می شوید که سازندگان چه خلق کرده اند

در زمینه تنوع دشمنان برخلاف سلاح ها و زره ها که دقیقا به کیفیت سری سولز هستند، گیم مقداری ضعیف تر عمل می کند و تنوع دشمنان در گیم بالا نیست و مدام دشمنان انسانی مثل خودمان که در زره های مختلف هستند را می بینیم و غیر از اینها یکی دو نوه Drone مختلف و ربات دیگر هستند که در طول گیم با آنها رو برو می شوید و تنوع زیاد جالبی ندارند. البته چون در مورد نسخه کامل گیم حرف می زنیم تعداد دشمن جنگاه در بسته A Walk in the Park اضافه شده اند که ولی باز هم نمی توانند آن تنوع لازم و در سطح زره ها و سلاح های گیم را به شما بدهند و مقداری خسته کننده می شوند. در بخش باس ها هم همینطور است و کلا در گیم با بسته الحاقی اش چیزی حدود ۶ باس داریم که تازه غیر از ۳-۴ تای آنها شاهد طراحی خیلی مخوف و خفنی در آنها نیستیم و در واقع هم تعداد باس ها خیلی کم است و هم کیفیتشان بجز چند تا از آنها زیاد بالا نیست و این موارد مهم ترین ضعف های گیم هستند. درجه سختی گیم کاملا بالاست و عنوانی مناسب هاردکور بازان و طرفداران سولز است و باید حسابی صبر داشته باشید و لول بزنید و سلاح و زره ارتقا دهید و ست های جنگاهتر بسازید تا بتوانید راحت تر پیشروی کنید. وقتی کشته شوید ایتم های tech scrap می مانند همان جا و یک بار وقت دارید برگرنگاه و آنها را بردارید و تازه زمان هم دارید و بعد از زمانی آنها از بین می روند. هر چقدر هم که بیشتر دشمن بکشید قبل از این که به پایگاه بروید و استراحت کنید، ضریب گرفتن ایتم از دشمنان بالاتر می رود و می توانید مقدار خیلی خیلی بیشتری tech scrap بگیرید. یک نکته گیم که به معنای واقعی چیزی فراتر از شگفت انگیز است، موضوع نوع راهیابی مراحل به هم و ایجاد مبانبرها در گیم است که واقعا مختان گاها سوت می کشد و از این که چقدر بی نظیر مراحل به هم وصل می شوند و از آخر گیم به اول گیم میانبر می خورد و همه جا به طرزی شگفت انگیز به هم وصل می شوند واقعا در گیم هنگ می کنید و سازندگان را تحسین خواهید کرد.

کلا در گیم با بسته الحاقی اش چیزی حدود ۶ باس داریم که تازه غیر از ۳-۴ تای آنها شاهد طراحی خیلی مخوف و خفنی در آنها نیستیم و در واقع هم تعداد باس ها خیلی کم است و هم کیفیتشان بجز چند تا از آنها زیاد بالا نیست و این موارد مهم ترین ضعف های گیم هستند.

در بسته الحاقی A Walk in the Park  که در نسخه The Surge: Complete Edition به همراه ۳ دی ال سی رایگان قرار گرفته است، یک محیط جنگاه و خیلی بزرگ که یک شهر گیم زیبا و البته ویران شده است به گیم اضافه شده و چندین دشمن جنگاه و چندین سلاح و زره جنگاه و آیتم های جذاب و ۲ باس فایت جنگاه نیز در گیم قرار داده شده اند که این بسته الحاقی را تبدیل به یک دی ال سی کاملا ارزشمند می کند که البته بهتر است آن را در قالب نسخه کامل گیم بخرید و به صورت جداگانه براین آن ۱۵ دلار ندهید. گیم پر است از رازهای مختلف که درست مانند سری سولز جذابیت دارند و باید آنها را کشف کنید. مثلا در گیم و در مراحل مختلف آن ۵ عدد ربات بزرگ مانند جرثقیل و لودر وجود دارند که کاری به شما ندارند مگر آن که نزدیکشان شوید و بخواهید نبرد کنید و در واقع انتخابی هستند. اگر این ۵ تا را بکشید ۵ عدد سکه خاص می گیرید که بعدا می توانید جلوی یک ماشین سکه ای با نام موش آهنی این سکه ها را قرار دهید تا یک دیوار مخفی باز شود و ست لباس موش آهنی که بسیار عالی است و خوبی اش هم این است که هیچ کدام از اجزایش هیچ ظرفیتی از فضای ایمپلنت های شما را نمی گیرند و صفر هستند، به شما تعلق می گیرد. از هر لحاظ که به The Surge و A Walk in the Park نگاه کنید یادآور فرنچایز شاهکار و بی‏‌نظیر سولز است، آن هم نه به شکل یک تقلید بلکه با مکانیک‎ها و تغییراتی عمده که کاملا شخصیت گیم را حفظ می‎کنند و آن را از هر گیم دیگری مجزا می‎کنند تا زیر سایه و نام یک گیم دیگر قرار نگیرد و انگ تقلیدی بودن به آن نچسبد. الهام گرفتن یک نکته است و تقلید و کپی‌کاری یک بحث دیگر. حتی در این گیم کلا آن فضای قدیمی و مبارزات شمشیری و.. در سری سولز نیز عوض شده است و شاهد زره های مکانیکی و دنیایی پیشرفته و جنگاه مبتنی بر ربات ها هستیم. در خصوص موسیقی و صداگذاری گیم تنها به گفتن این نکته بسنده می کنم که در این زمینه هیچ مشکل خاصی وجود ندارد و کاملا شاهد صداگذاری های استاندارد (محیطی و شخصیت ها) و موسیقی های متناسب با فضای گیم هستیم که اگر چه در حد بهترین گیم ها نیستند ولی خدشه ای نیز به تجربه شما وارد نمی کنند.

با خواندن این مطلب فکر کرده اید گیم پیچیده و عمیق است؟ هنوز هیچ نمی دانید و تا وقتی تجربه نکنید متوجه عمق وحشتنتاک گیم پلی گیم نمی شوید..

The Surge و نسخه کامل آن به همراه بسته الحاقی A Walk in the Park یکی از نقش‎آفرینی‌های بسیار باکیفیتی است که در نسل هشتم عرضه شده است و کیفیتش مانند دیگر عنوان همین سازنده یعنی لردز او فالن، از متای ۷۲ و ۷۴ آن بالاتر است، مخصوصا در بسته الحاقی A Walk in the Park و نسخه کامل گیم. این گیم به همراه بسته الحاقی جذابش با گرافیک فنی و هنری عالی، گیم‎پلی استوار و محکم، سیستم پاداش و جزای ریسکی، مبارزات کاملا جذاب، زره‌ها و تجهیزات بی‎نظیر و درجه سختی بالا، موفق می‌شود تا کاملا شما را جذب و پای گیم میخکوب کند.  اگرعلاقمند به گیمهای اکشن نقش‌آفرینی مثل دارک سولز و بلادبورن هستید قطعا نسخه The Surge: Complete Edition را تجربه کنید و مطمئن باشید که بسیار لذت خواهید برد. همان طور که قبلا در نقد گیم Lords of the Fallen به خیلی از شما عزیزان توصیه کردم که دوستان عزیز اگر از علاقمندان میازاکی و سولز هستید به متا کاری نداشته باشید و بروید و این گیم را تجربه نمایید و خیلی ها هم این کار را کردند و تا چندین وقت بازخوردهای بی نظیری از آنها می گرفتم که می گفتند واقعا چقدر خوب شد که این گیم رو توصیه کردی، اکنون نیز با تاکیدی بیشتر از قبل می گویم که اگر ذره ای تعلق خاطر به عناوین میازاکی و سولز و بلادبورن دارید، حتی لحظه ای در تجربه کردن The Surge: Complete Edition شک نکنید و مطمئن باشید که از همین الان دارم می بینم که پشت سر هم دارید فارم می کنید و لول می زنید و در حال تجربه NG++ هستید.

دیدگاهها مسدود است