http://buy-game.ir

استیم، آغاز انقلاب در صنعت گیم

0


استیم، آغاز انقلاب در صنعت گیم

پلتفرم‌های عرضه دیجیتال گیم‌های ویدئویی و در رأس آن‌ها، استیم، با مدل کسب‌وکار جنگاهی که پایه‌گذاری کردند، صنعت گیم‌‌سازی دنیا را به طور کلی تغییر دادند. در کنار مدل جنگاه این کسب‌وکارها، رشد چشمگیر فناوری و سیستم‌های زیرساختی قرار داشت که تاثیری شگرفی در ارتباطات الکترونیکی گذاشت. این دو موضوع در کنار هم باعث شدند که پلتفرم‌های عرضه دیجیتال گیم‌های ویدئویی به بخشی حذف‌نشدنی و لازم برای صنعت گیم‌سازی تبدیل شوند.

امکان دانلود محتوا، پچ‌کردن‌های مداوم و پر کردن خلاء میان گیمرها و گیم‌سازان نتیجه فعالیت پلتفرم‌های عرضه دیجیتال بود. استیم باعث شد که گیم‌سازان حتی پس از عرضه گیم خود نیز به فکر توسعه آن باشند و روی محصولشان کار کنند.

تا پیش از ظهور استیم، ارتباط بین گیمر و گیم‌ساز تنها در خرید و فروش دیسک گیم محدود می‌شد، قبل و بعد از آن ارتباط دو طرف با هم قطع می‌شد. استیم باعث شد تا جامعه جنگاهی به وجود آید، در این جامعه گیم‌سازان می‌توانند با مشتریان بالقوه و بالفعل خود ارتباط برقرار کنند و بازخوردهای آن‌ها در مورد محصولشان را دریافت کنند.

اکنون حتی ممکن است گیم‌های ویدئوی ماه‌ها پس از عرضه رسمی‌شان در استیم توسعه یابند، پچ‌های جنگاهی برایشان عرضه شود، حفره‌ها (باگ‌ها)  و اشکال‌هایشان برطرف و المان‌های جنگاهی به گیم‌پلی گیم اضافه شود.

 

استیم، صنعت نیمه‌جان را احیا کرد

صنعت گیم دین بزرگی به مایکروسافت و بیل گیتس دارد. اگر آن برنامه‌نویس جوانی که در تیم توسعه ویندوز قرار داشت، یک میلیون دلار از بیل گیتس دریاف نمی‌کرد، هیچ‌گاه شاهد دنیای نیمه‌جان (Half-Life)، کانتر استرایک (Counter Strike)، لفت ۴ دد (Left 4 Dead) و فروشگاهی مانند استیم و چند ده محصول دیگر نبودیم، چون هیچ‌گاهی شرکتی به نام وَلو (Valve) متولد نمی‌شد.

ولو در سال ۲۰۰۳ یک بار و برای همیشه سیستم عرضه گیم‌های ویدئویی را در دنیا تغییر داد و پلتفرمی که ایجاد کرد که گیم‌سازان بتوانند در سریع‌ترین زمان ممکن و بدون واسطه با کاربران خود ارتباط برقرار کنند. با عرضه استیم، پلتفرمی در آن زمان به وجود آمد که با کمک آن به‌روزرسانی‌های بازهای آنلاینی نظیر کانتر آسان‌تر انجام شود. البته این داستانی بود که استیم برای کاربرانش تعریف می‌کرد ولی در واقع قضیه فراتر از این موضوع بود. احراز هویت آنلاین استیم، اجرای گیم‌ها و فناوری کنترل دسترسی DRM (مدیریت دیجیتال حق مولف) باعث شد تا بخشی از کاربران و طرفداران ولو عصبانی شوند و حتی آن را تحریم کنند. اما سرانجام استیم توانست از این قائله جان سالم به در ببرد و رشد خود را تسریع بخشد.

 

استیم و بنیان‌گذاری فرهنگ توزیع دیجیتال

ولو همه محصولات موفق خود را در استیم عرضه می‌کرد. افزایش درآمد روزافزون ولو و استیم و استقبال چشمگیر کاربران از خرید نسخه دیجیتالی گیم باعث شد که سایر ناشران گیم‌های ویدئویی نیز به استیم روی بیاروند. به این ترتیب استیم توانست در نتیجه توافق با ناشران بیشتر کاتالوگ‌های گیم‌های عرضه‌شده در فروشگاهش را بیشتر کند و توجه مخاطبان بیشتری را به سمت خود معطوف کند. پس از ورود ناشران به استیم، قابلیت‌های بیشتری به این پلتفرم اضافه شد. سرویس ابری استیم با امکان نگه‌داری فایل‌های ذخیره گیم و اطلاعات پروفایل‌ها بررسی شد. فهرست موفقیت‌ها برای کاربران ایجاد شد و دوستان استیمی می‌توانستند با یکدیگر به گفت‌وگو بپردازند.

 

استیم نه‌تنها مشکلات عرضه سنتی گیم‌های ویدئویی را حل کرد، بلکه فضایی بین گیم‌ساز و گیمر به وجود آورد که بتوانند تعامل بهتری با یکدیگر داشته باشند. از طرفی رشد زیرساخت‌ها و افزایش سرعت اینترنت باعث شد تا هم گیم‌سازان و هم گیمرها از مزایای عرضه دیجتال گیم‌ها، پشتیبانی‌های بعد از گیم و قابلیت‌های آنلاین آن‌ها بهره بسیاری ببرند.

در کشور ما نیز هیولا، درگاه عرضه گیم‌های ویدئویی، فعالیت می‌کند و می‌کوشد درکنار استیم مشکلات بازار ایران در حوزه گیم‌های ویدئویی را حل کند. از آنجا که به خاطر تحریم‌ها ایران از فهرست استیم حذف شده است، دغدغه بزرگی برای گیمرها و گیم‌سازان ایران وجود دارد. اینکه توسعه‌دهندگان نمی‌توانند گیم‌های خود را روی استیم قرار دهند یا به سختی این کار را انجام می‌دهند یک طرف مسئله است و از آن سو گیمرهای ایرانی نیز مشکلات بسیاری هنگام استفاده از استیم دارند.

در هیولا که پلتفرم بومی برای گیم‌سازان و گیمرهاست، این افراد می‌توانند به راحتی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. گیمرها به راحتی و با کارت‌های بانکی ایرانی می‌توانند گیم‌های ایرانی و خارجی را دریافت کنند و از پشتیبانی هیولا پس از خرید نیز بهره‌مند شوند. از طرفی هیولا می‌تواند پلی ارتباطی میان گیمرهای ایرانی و گیم‌سازانی باشد که محصولاتشان را روی آن عرضه می‌کنند. هیولا می‌تواند فضایی ایجاد کند که گیم‌سازان ایرانی و خارجی بتوانند محصولاتشان را بدون دغدغه نقض حق مولف در ایران منتشر کنند. گیمرهای ایرانی نیز می‌توانند از طریق هیولا و پرداخت ریالی گیم‌های ایرانی و خارجی را به راحتی و با چند کلیک خریداری، دریافت و گیم کنند. قیمت گیم‌ها به خصوص گیم‌های خارجی عرضه شده در هیولا در مقایسه با قیمت بازارهای جهانی و حتی نسخه‌های کرک‌شده و غیرقانونی این محصولات بسیار پایین‌تر است چرا که این شرکت قیمت‌گذاری را براساس میانگین درآمد جامعه گیمر ایران تعیین می‌کند و به دنبال تبدیل نرخ دلار به ریال نیست.

هیولا می‌کوشد توسعه‌دهندگان ایرانی را به صنعت گیم در کشور امیدوار کند، گیمرها را به سمت رعایت حق مولف و خرید قانونی گیم هدایت کند و از طرفی پای گیم‌سازان و ناشران خارجی را برای عرضه قانونی گیم‌ها با قیمت تعدیل شده و مناسب در بازار ایران باز کند.

 

دیدگاهها مسدود است