http://buy-game.ir

مفرح ولی بی هدف | نقد و بررسی Chuchel

0


مفرح ولی بی هدف | نقد و بررسی گیم Chuchel

کمتر کسی هست که نیوز گیم‌های مستقل را دنبال کرده باشد و تا به حال نام یکی از گیم‌های Amanita Design به گوشش نخورده باشد. این شرکت اهل کشور چک که سابقه نسبتاً طولانی هم در زمینه گیم‌های مستقل دارد، به‌تازگی عنوان جنگاه و بامزه خود را که Chuchel نام دارد عرضه کرده است و در ادامه این عنوان را بررسی می‌کنیم.


Chuchel

Chuchel

پیش از شروع نقد، در مورد شرکت Amanita Design و همین طور گیم‌های مهم این شرکت صحبت می‌کنیم. این شرکت اولین گیم خود را که یک عنوان ماجرایی تحت مرورگر بود با عنوان Samorost در سال ۲۰۰۳ عرضه کرد. بعد از این عنوان تا قبل از عنوان Machinarium، ۵ گیم دیگر هم توسط این استودیو عرضه شد که عموماً عناوین تحت مرورگر بودند. نقطه اوج این شرکت بی‌شک سال ۲۰۰۹ و عرضه عنوان Machinarium بود. این گیم در آن سال و همچنین سال‌های بعد، سر و صدای زیادی به پا کرد و با توجه به کیفیت بالای خود توجه بسیار زیادی را متوجه گیم‌های مستقل کرد. این گیم در کنار عناوینی چون Braid، Super Meat Boy و Limbo به نوعی نماد گیم‌های مستقل است و این گیم در آن سال‌ها توجه زیادی را به عناوین ایندی جلب کردند و نتیجه امر این است که امروزه شاهد حضور بسیار پررنگ گیم‌های مستقل هستیم و نقش این گیم‌ها بسیار پررنگ‌تر و جدی شده است و از لحاظ کمی تعداد گیم‌های مستقل و همچنین توجهی که به آن‌ها می‌شود افزایش بسیار چشمگیری داشته است.

تقریباً همه گیم‌های این شرکت در سبک ادونچر و پازل دسته بندی می‌شوند. با این وجود گیم‌های این شرکت صرفاً گیم‌هایی که یکسری معما را بی‌هدف جلوی گیمکن قرار می‌دهند نبوده‌اند و همواره داستان خوب و قابل قبولی داشتند و بعضاً مانند Machinarium تحلیل‌های مختلفی نیز در مورد آن‌ها صورت گرفته است. نکته قابل توجه دیگر در مورد گیم‌های این شرکت این است که معماهای موجود در گیم‌های این شرکت عموماً طراحی هوشمندانه‌ای دارند که گیمکن را به فکر وادار می‌کنند. در عین حال این گیم‌ها هیچ وقت نخواسته‌اند که خیلی سخت و طاقت فرسا باشند و امکان استفاده از راهنمایی برای حل معماها را هم در اختیار گیمکن قرار می‌دهند تا اگر خواست، از این طریق راهنمایی حل معما را ببیند. هر چند در این حالت نیز کل راه حل در اختیار گیمکن قرار نمی‌گیرد و راهنمایی‌هایی در این زمینه به او داده می‌شود.

اما برسیم به Chuchel؛ اولین چیزی که در گیم با آن رو به رو می‌شوید، اتاق به هم ریخته یک موجود تنبل و پشمالو است که بعد از کلی دردسر از خواب بیدار می‌شود. بعد از این که این موجود بامزه از خواب بیدار شد، معلوم می‌شود که این موجود عاشق گیلاس است و در عین حال سر و کله یک موجود چهار دست و پای کوچک هم پیدا می‌شود که از قضا این موجود هم عاشق گیلاس است و از این طریق داستان کلی گیم که به دست آوردن گیلاس در هر مرحله است شکل می‌گیرد. یکی از مشکلات اصلی گیم به نسبت سایر آثار Amanita Design در همین زمینه است. سایر آثار این شرکت از Machinarium گرفته تا Botanicula و Samorost، همگی داستان منسجمی داشتند که در کل گیم به‌تدریج داستان جلو می‌رفت و ابعاد جنگاهی از آن آشکار می‌شد. در Chuchel اصلاً این طور نیست و گیم صرفاً از تعدادی مرحله جدا از هم که در هر کدام باید به نحوی با حل معما گیلاس را به دست بیاورید تشکیل شده است. همین موضوع یک ایراد اساسی برای گیم است و بسیاری را که با ذهنیت قبلی نسبت به سایر آثار این سازنده و به امید رویارویی با داستانی جذاب و هر چند ساده به سراغ Chuchel می‌آمدند ناامید می‌کند. سازندگان می‌توانستند لااقل داستان مراحل گیم را به هم پیوسته‌تر طراحی کنند تا کمی حس این که داستان گیم به پیش می‌رود برای گیمکن القا شود. این مشکل داستانی گیم شاید عمیق‌ترین مشکل آن است که ممکن است در طول ۱۵ دقیقه اول آن کسی را که به امید عناوینی نظیر Machinarium به سراغ این عنوان می‌آید، به کلی از گیم دل‌زده کند. هر چند در یکی دو مرحله آخر به نوعی داستان گیم در گیم شکل می‌گیرد ولی اگر سازندگان از ابتدا روی این داستان مانور می‌دادند، قطعاً با اثر به مراتب بهتری رو به رو بودیم.

Chuchel

یکی از معدود معماهای خوب و جالب گیم

خوشبختانه حس طنز خاصی که در آثار این استودیو همیشه حضور داشته، در این گیم نیز وجود دارد. لحظات خنده دار و احمقانه بسیار زیادی در طول گیم پیش می‌آیند که شما را به خنده می‌اندازند و از آن جایی که گیم نیز به طور کامل از رنگ‌های شاد استفاده کرده و در کل فضای خنده داری دارد، مفرح بودن و شادی خود را تا انتها حفظ می‌کند و همین موضوع می‌تواند باعث شود که گیمکن تا انتها با گیم همراه شود.

در کل داستان در این عنوان هر چند یکسری نکات مثبت نظیر خنده دار بودن را با خود دارد ولی از نظر کیفیت کلی آن به‌شدت سطح پایین‌تری نسبت به گیم‌های قبلی سازنده دارد و البته مدت زمان انجام آن هم نسبت به نسخه‌های قبلی پایین‌تر است و در حدود ۱٫۵ تا ۲٫۵ ساعت در بیش‌ترین حالت خود به طول می‌انجامد که شاید اگر بخواهید یکسری کارهای فرعی را در بعضی مراحل گیم انجام دهید، نهایتاً به ۳ ساعت برسد هر چند که اگر کسی بخواهد گیم را با سرعت معمولی انجام دهد، بعید است که خیلی بیش از ۲ ساعت طول بکشد و این عدد به نسبت گیم‌های قبلی این شرکت بسیار کمتر است.

در زمینه گیم پلی گیم به مانند سایر گیم‌های این شرکت یک عنوان ادونچر اشاره و کلیک است که بر مبنای حل معماهای هر محیط طراحی شده است. بحث در مورد این بخش نیز تا حدودی همانند داستان است. اگر به گیم پلی این عنوان به طور جداگانه نگاه کنیم، می‌توانیم آن را خوب ارزیابی کنیم؛ اما در مقایسه با گیم‌های قبلی این سازنده، نهایتاً این سطح از گیم پلی با ارفاق نمره قبولی را می‌گیرد. برخلاف نسخه‌های قبلی که باید روی بعضی معماها با دقت فکر می‌کرنگاه، در این نسخه حتی اگر تمرکز چندانی هم روی معماها نداشته باشید و صرفاً به طور تصادفی روی بخش‌های قابل تعامل محیط کلیک کنید، در اکثر اوقات در همان دفعه اول یا دوم معما حل می‌شود و فقط یکی دو معما در این گیم در حد معماهای نسخه‌های قبلی هستند.

Chuchel

یکی از معماهای فوق العاده آسان گیم

از بعد طراحی مرحله هم گیم اصلاً در حد و اندازه نسخه‌های قبلی نیست. در نسخه‌های قبلی بارها لازم بود که به مکان‌های قبلی برگرنگاه، در بین محیط به قسمت‌های مختلف آن بروید و مواردی از این دست در گیم فراوان بودند. در این نسخه تقریباً چنین چیزی به طور کلی اصلاً وجود ندارد. گیم تماماً به صورت یکسری مراحل جدا از هم روایت می‌شود که یکسری میان‌پرده خنده دار که البته بار داستانی خاصی ندارد آن‌ها را به هم مرتبط می‌کند و خود مراحل از نظر ساختار طراحی مرحله و گیم پلی هیچ نوع ارتباطی با هم ندارند. گیم کلاً مانند چند سکانس جدا از هم به نظر می‌رسد که صرفاً کنار هم قرارگرفته‌اند و مراحل ارتباطی از لحاظ طراحی مرحله با هم ندارند. شاید این موضوع به خودی خود مشکل محسوب نشود و بگوییم که سازنده خواسته گیم را این طور بسازد ولی وقتی به یاد آورید که این استودیو، Machinarium، Botanicula و Samorost 3 را ساخته است و ساختار کلی گیم پلی و معماهای گیم نیز شبیه این عناوین است ولی سطح کیفی آن در این حد است، دیگر این موضوع را نمی‌توان ایراد به حساب نیاورد.

با همه آن چه که گفتیم، همچنان گیم پلی گیم جذابیت دارد و Chuchel عنوان سطح پایین و بی‌کیفیتی نیست و همچنان طراحی جالبی دارد و می‌تواند شما را سرگرم کند ولی از نظر سطح کیفی به مراتب با عناوین قبلی این شرکت فاصله دارد و از آن جایی که به هر حال با آن عناوین مقایسه می‌شود، اصلاً جالب به نظر نمی‌رسد.

از نظر گرافیک خوشبختانه گیم وضعیت بسیار خوبی دارد. سبک گرافیکی گیم هر چند از نظر نوع نگاهگاه سازندگان به طراحی گرافیکی به عناوین قبلی سری شباهت دارد ولی کلیت آن کاملاً متفاوت است. طراحی شخصیت‌های گیم بسیار بامزه و جذاب بوده است و خود شخصیت Chuchel هم که یک موجود پشمالو است، طراحی بامزه‌ای دارد. سایر موجودات گیم نیز که به نسبت مدت گیم پلی این عنوان تعدادشان زیاد است، طراحی‌های کاملاً متنوع و منحصربه‌فردی دارند و در عین حال بسیار بامزه و خنده دار هستند. از لحاظ فنی نیز طبیعتاً چنین گیم‌ای از این لحاظ مورد بررسی قرار نمی‌گیرد و تنها موضوع پرفورمنس گیم است که از آن جایی که گیم گرافیک سبکی دارد، تقریباً روی هر سیستمی حتی سیستم‌هایی که کارت گرافیک مجزا ندارند به بهترین شکل اجرا می‌شود و بحث خاصی در این مورد وجود ندارد.

Chuchel

مینی گیم مبارزه، ساده ولی جالب طراحی شده است

در زمینه موسیقی هم همانند گرافیک عملکرد گیم بسیار خوب است. موسیقی گیم از یک سری آهنگ‌های خنده دار و عجیب و غریب تشکیل شده است که به طور کامل با فضای گیم هماهنگی دارند و به ایجاد فضای شاد و مفرح گیم کمک بسیاری کرده است. موسیقی‌های گیم توسط گروه DVA اجراشده‌اند که پیش‌تر برای عنوان Botanicula در جشنواره گیم‌های مستقل (IGF) برنده شده بود. در زمینه صداگذاری نیز گیم پر است از صداهای خنده دار و احمقانه و نامفهوم شخصیت‌ها که همانند موسیقی با فضای گیم هماهنگی کامل دارند. در کل سازندگان در این زمینه عملکرد بسیار خوبی داشته‌اند.

نتیجه‌گیری نهایی:

Chuchel گیم خوبی است که خواه و ناخواه به دلیل یکسان بودن سازندگانش با عناوینی همچون Machinarium و Botanicula مقایسه شده و از این نگاهگاه در جایگاه بسیار پایین‌تری نسبت به این دو عنوان قرار می‌گیرد. گیم پلی گیم در کل خوب و مفرح است ولی از لحاظ کیفی به مراتب از سایر عناوین Amanita Design در سطح پایین‌تری قرار می‌گیرد. از نظر داستانی متأسفانه گیم حرف خاصی برای گفتن ندارد ولی از طرف دیگر گرافیک و موسیقی گیم بسیار خوب هستند. با همه این‌ها Chuchel گیم خوبی است که ارزش تجربه شدن را دارد ولی نباید به هیچ وجه با این نگاهگاه که با عنوانی مشابه گیم‌های قبلی Amanita Design از نظر کیفی مواجه می‌شوید سراغ آن بروید.

 

دیدگاهها مسدود است