http://buy-game.ir

گزارش اختصاصی دنیای گیم از آیین اختتامیه هفتمین جشنواره گیم‌های رایانه‌ای

0


گزارش اختصاصی دنیای گیم از آیین اختتامیه هفتمین جشنواره گیم‌های رایانه‌ای

آیین اختتامیه هفتمین جشنواره گیم‌های رایانه‌ای تهران در تاریخ ۱۹ اسفند ماه سال ۱۳۹۷ در تالار وحدت تهران برگزار شد.

مجری این مراسم کسی نبود جز نیما کرمی. در ابتدای مراسم محمد حاجی میرزایی به عنوان دبیر هفتمین جشنواره به روی سن آمد و چند کلامی در مورد این جشنواره و علل اهمیت آن صحبت کرد. او به این نکته اشاره داشت که گردش مالی گیم‌های رایانه‌ای از هر مدیوم سرگرمی دیگری ‍‍ پیشی گرفته است و این رشد روزافزون و شتابدار است. او به این نکته نیز اشاره داشت که بیش از هزار گیمساز ایرانی از اقصی نقاط کشور در این دوره از جشنواره شرکت کرده‌اند.

سپس نوبت به رئیس هیئت داوران یعنی سید علی سید اف رسید تا روی سن بیاید و بیانیه هیئت داوران را در مورد فاکتورهایی که داوران این دوره از جشنواره برای بررسی آثار در نظر گرفته‌اند  صحبت کرد. مثلا در زمینه فنی نگاهی به مقیاس پروژه شده و سپس روی این مسئله مانور داده شده که آثار از لحاظ باگ و ایرادات فنی چه وضعیتی دارند. از لحاظ هنری نیز به این نکته اشاره شده که متاسفانه عناوین شرکت کننده در امسال از این نظر وضعیت چندان جالبی نداشته‌اند و در کنار وجود برخی آثار خوب، عمدتا شاهد حضور عناوینی بوده‌اند که کپی از عناوین خارجی محسوب می‌شوند. از لحاظ داستانی هم عناوین وضع چندان بهتری وجود نداشته است. امسال در دو بخش گیم‌نامه جدا و داستانی که در خود گیم‌ها به کار گرفته شده،‌آثار ارسالی بررسی شده است. جالب است بدانید که در بخش گیم‌نامه به صورت جدا هیچ اثر فاخری به عنوان برنده انتخاب نشده و این نشان از ضعف سازندگان کشورمان در این زمینه دارد. اما در زمینه عناوین داستانی به نظر آثار ارسال شده وضعیت بهتری داشته‌اند.

سپس نوبت به یک گروه ارکستر رسید تا موسیقی‌های برخی از عناوین فاخر ایرانی و خارجی را روی سن اجرا کند. طراحی سن خیلی جالب بود و از طرح کنسول نینتندو سوییچ برای طراحی آن الهام گرفته شده بود. در این اجرای زنده شاهد اجرای موسیقی‌هایی از عناوینی نظیر Uncharted 4: A Thief’s End، Grim Fandango، The Legend of Zelda، ترکمانچای و عصر پهلوانان.

سپس نوبت به فرزام ملک آرا از موسسان خانه گیمسازان رسید تا به روی سن بیاید.  این اولین بار بود که به صورت رسمی از خانه گیمسازان رونمایی به عمل می‌آمد. خانه گیمسازان هم‌اکنون عضو فعال می‌پذیرد و از تمامی اشخاص حقیقی که تجربه کار روی حداقل یک گیم را داشته‌اند، دعوت به عمل آمد تا برای عضویت در این انجمن اقدام کنند.

در ادامه ویدئوهایی با محوریت هفتمین جشنواره گیم‌های رایانه‌ای به نمایش درآمد.  همچنین نوبت به ویدئویی رسید که به بررسی داوران این جشنواره می‌پرداخت. در ویدیوی بعدی شاهد آن بودیم تا برخی از داوران در مورد این جشنواره و تجربه داوری در آن صحبت می‌کردند. سپس در ویدئوی بعدی شاهد حضور متین ایزدی دبیر جشنواره ششم بودیم که با یک آیتم ویدئویی فان با محوریت اطلاعات از دنیای گیم‌های ویدئویی با حضور سه تن از دست اندرکاران و گیمسازان شرکت داشت. این آیتم هم بسیار جذاب بود و با تشویق حضار همراه شد. البته این آیتم ویدئویی فان در قالب چند قسمت پخش شد.

بعد نوبت به نماینده‌ای از اسپانسر تبلیغاتی رسید تا روی سن بیاید.

سپس برخی از داوران برای اعلام برندگان بخش دستاوردها به روی سن آمدند. در بخش بهترین دستاورد فنی عناوین امیر و ماهی بگیر، کابوس دشمن، مزرعه بهاری و خروس جنگی و تاج و تخت حضور داشتند که گیم مزرعه بهاری دیپلم افتخار را کسب کرد. غزال زرین بهترین دستاورد فنی هم به گیم امیرو ماهی بگیر تعلق گرفت. نامزدهای طراحی گیم هم عناوین آنسایت، امیر و ماهی بگیر، اسپیس زد، پاپالند، آمازیا، الکترون قرار داشتند. امیرو ماهی بگیر در این بخش توانست دیپلم افتخار را دریافت کند. غزال زرین بهترین دستاورد طراحی گیم هم به عنوان آنسایت (Unsight) رسید. نامزدهای دستاورد هنری دو بعدی مزرعه بهاری – فیشیمو – داستان‌های خاله غزی – خروس جنگی و تاج و تخت – پاپالند و مدافعان آزادی بودند.  دیپلم افتخار این بخش به گیم فیشیمو رسید. غزال زرین بهترین دستاورد هنری دو بعدی هم به گیم مزرعه بهاری تعلق گرفت. نامزدهای بهترین دستاورد هنری سه بعدی نیز هردمبیل، فوتبال رانر، مبارزه در خلیج عدن، خاک و بودند. دیپلم افتخار این بخش به گیم هردمبیل رسید. غزال زرین بهترین دستاورد سه بعدی هم به گیم خاک رسید.

سپس نوبت به بخش برای اولین بار رسید که برای رونمایی از عناوینی بود که برای اولین بار معارفه می‌شدند. اولین گیم نیترو بود که در سبک ریسینگ قرار داشت. گیم اسپریت وارز هم بررسی شد.

سپس داوران بخش صداگذاری و داستان نویسی به روی سن آمدند تا جوایز این بخش را اهدا کنند. در بخش بهترین داستان این عناوین نامزد بودند: سایه روشن – آشوب در مزرعه – خروس جنگی – خاله قزی – مزرعه بهاری – امیرو ماهی بگیر. در بین این عناوین گیم آشوب در مزرعه توانست دیپلم افتخار بهترین داستان را به خود اختصاص دهد. غزال زرین این بخش هم به گیم مزرعه بهاری رسید. سپس نوبت به نامزدان بخش دستاورد موسیقی رسید. آمیرزا، فیشیمو، داستان های خاله قزی، خروس جنگی، پاپالند، و سایه روشن نامزدهای بخش بهترین دستاورد موسیقی بودند. دیپلم افتخار این بخش به گیم سایه روشن: تابستان سیاه رسید. غزال زرین بهترین دستاورد موسیقی هم نصیب گیم خروس جنگی: تاج و تخت شد. نامزدهای بخش دستاورد بهترین صداگذاری و دوبله هم از این قرار بود: بال های تاریک ۲ – کلوپ کارآگاهان – سایه روشن – دستان های خاله قزی – مهدیار ۲. دیپلم افتخار این بخش به گیم سایه روشن: تابستان سیاه رسید. داستان: بال های تاریک ۲ – کلوپ کارآگاهان – مزرعه بهاری – آناهیتا. دیپلم افتخار این بخش به گیم کلوپ کارآگاهان رسید. غزال زرین این بخش هم به گیم مزرعه بهاری رسید. غزال زرین بهترین گیم با محتوای فرهنگی هم به گیم ایران ۵۷ رسید.

سپس ویدیویی از رویداد تی جی سی (TGC) پخش شد. بعدتر نوبت به قسمت دوم آیتم فان رسید. گیم The Fall Of Sisiun هم بررسی شد.

سپس داوران به روی سن آمدند تا بهترین گیم‌های هر ژانر را بررسی کنند. نامزدهای بهترین گیم اکشن: خروس جنگی – هزار مشتان – مبارزه در خلیج عدن – اشوب در مزرعه.  گیم خروس جنگی توانست تا غزال زرین را در بخش بهترین گیم اکشن کسب کند. بهترین گیم ماجرایی: داستان های خاله قزی – کلوپ کارآگاهان – سایه روشن – آناهیتا – بال های تاریک ۲- غزال زرین بخش بهترین گیم ماجرایی هم به گیم بال های تاریک ۲ تعلق گرفت.  نامزدهای بهترین گیم اکشن ماجرایی: نامزدی وجود ندارد! غزال زرین به گیم ایران ۵۷ تعلق گرفت. بعد از آن قسمت سوم آیتم فان هم از راه رسید. سپس هم گیم سرگذشت بود که در سبک پازل بررسی شد.

نوبت به اعلام برندگان بخش بهترین گیم استراتژی مدیریتی رسید؛ نامزدهای این بخش از این قرار بودند:‌ مزرعه بهاری – باباپز – آمازیا – هردمبیل. غزال زرین بهترین گیم استراتژی – مدیریتی به گیم مزرعه بهاری رسید. بعد از سبک استراتژی – مدیریتی هم نوبت به ژانر سکوگیم رسید که در واقع نسخه فارسی نویسی شده همان ژانر پلتفرمر است. نامزدهای این بخش، به این ترتیب بودند: سانجو فرار – آنسایت – دیرین دیرین – پارادوکس – قیصر انتقام. غزال زرین این بخش هم به گیم آنسایت تعلق گرفت. نامزدهای بخش بهترین ورزشی هم سپس اعلام شدند. نکته جالب آن بود که هر سه نامزد این بخش، در واقع عناوینی ریسینگ یا مسابقه‌ای بودند. نامزدهای بخش بهترین گیم ورزشی از این قرار هستند: جی تی کلوپ سرعت – ماشین‌آنلاین – هشت. غزال بهترین گیم ورزشی به گیم جی تی کلوپ سرعت رسید. نامزدهای خیلی از عناوین امسال در ژانر ساده یا همان کژوال قرار داشتند و به همین خاطر، رقابت در این بخش بسیار نزدیک و جذاب بود. نامزدهای بهترین گیم ساده در هفتمین جشنواره گیم‌های رایانه‌ای به این ترتیب بودند: امیرو ماهی بگیر – پاپالند – فیشیمو – تاکسیدو – نجات قلعه. دیپلم افتخار بهترین گیم ساده به گیم پاپالند فرار کله ها رسید. غزال زرین بخش بهترین گیم ساده هم به گیم امیرو ماهی بگیر.

سپس دکتر صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به روی سن آمد. او در مورد اهمیت گیم‌های رایانه‌ای در دنیای امروزی صحبت کرد. او به این نکته اشاره کرد که امروزه گیم‌های رایانه‌ای بسیار مهم شده و دیگر در حد گیم و سرگرمی نیستند و در حوزه‌های مختلفی نفوذ کرده‌اند. او به این نکته اشاره کرد که در طی سالیان اخیر میانگین سنی گیم‌بازان افزایش پیدا کرده و همچنین بانوان هم بیشتر به سمت گیم‌های رایانه‌ای کشیده شده‌اند.

 غزال زرین بهترین گیم زرین از نگاه مردم نیز که با رای گیری از گیم‌بازان سراسر کشور انتخاب شده بود، به گیم منچرز رسید.

سپس پیام آزادی بیانیه‌ای را خواند که در واقع حاکی از آن بود که هیچ یک از عناوین شرکت کننده در جشنواره امسال در حدی نبوده که به عنوان بهترین گیم سال شناخته شود و به همین خاطر، هیچ عنوانی غزال زرین بهترین گیم سال را دریافت نکرد. این نکته بسیار جالب و قابل تامل بود و نشان می‌دهد که اولاً سطح گیمسازی در کشور ما هنوز جای پیشرفت زیادی دارد، دوماً هم آن که داوران نشان داده‌اند صرفاً به دنبال یک برنده نبوده‌اند و کیفیت عناوین را ملاک قرار داده‌اند.

همچنین جایزه بهترین عکس با هشتگ جشنواره هم در انتهای مراسم به برنده اهدا شد. جایزه یک کنسول پلی‌استیشن ۴ اسلیم بود.

بزودی منتظر گزارش تصویری اختصاصی دنیای گیم از این مراسم باشید.

دیدگاهها مسدود است