http://buy-game.ir

مصائب شاهزاده| نقد و بررسی گیم Final Fantasy XV: Windows Edition

0


مصائب شاهزاده| نقد و بررسی گیم Final Fantasy XV: Windows Edition

‌ فرنچایز فاینال فانتزی به قدری در صنعت گیم و انیمیشن به محبوبیت دست یافته‌است، که بعید می‌دانم کسی با این نام ناآشنا باشد و حداقل برای دقایقی هم که شده یکی از شماره‌‌های آن را تجربه نکرده باشد. این سری عظیم و موفق از همان ابتدا توانست در میان عناوین JRPG و مبارزات نوبتی برای خود نامی دست و پا کند و آن قدر موفق عمل کند که سازندگان آن بعد از گذشت ۳۱ سال از عرضه اولین شماره Final Fantasy، همچنان به تولید نسخه‌های اصلی و فرعی مختلفی از این سری ادامه می‎دهند. اولین نسخه‌ی گیم در سال ۱۹۸۷ توسط شرکت Square برای Nintendo Nes منتشر شد و توانست با روایت یک داستان حماسی و گیم‌پلی چالش برانگیز و انقلابی شروعی بر یکی از موفق‌ترین فرنچایز‌های تاریخ باشد. سه شماره اول برای NES و با استایل گرافیکی و گیم‌پلی مشابه عرضه شد. کنسول بعدی نینتندو یعنی SNES میزبان شماره‌های چهارم تا ششم این عنوان بود که به لطف سخت افزار بهتر شاهد رنگ‌بندی در گیم و گرافیکی بهتر بودیم; با این حال همچنان از نمای ایزومتریک کاراکترها را کنترل می‌گردیم. در سال ۱۹۹۷ و با عرضه کنسول Play Station  شاهد عرضه نسخه هفتم بر روی این کنسول بودیم که یک انقلاب و تحول کامل چه در این سری و چه در سبک نقش‌آفرینی بودیم. گیم برای اولین بار نمایی سه بعدی داشت و Final Fantasy VII جزو اولین گیم‌هایی بود که در آن سیستم انتخاب و نتیجه را نگاهیم; یعنی انتخاب‌های شما تا حد زیادی بر روند گیم‌پلی تاثیر می‌گذاشت که چنین چیزی در آن زمان بسیار نوآورانه بود. داستان و شخصیت‌پردازی دقیق در کنار مبارزات نوبتی بی‌نقص و سخت در کنار گرافیک عالی باعث شد Final Fantasy VII به یکی از بهترین نقش آفرینی‌های تاریخ بدل شود.

Final Fantasy XV

تا شماره یازدهم یعنی Final Fantasy XI گیم با همان سبک و سیاق نسخه هفتم و با پیشرفت‌های بزرگ و کوچک در گیم‌پلی و گرافیک عرضه می‌شد تا اینکه Square تصمیم گرفت تحولی عظیم در سری پنگاه آورد. این بار فاینال فانتزی به صورت یک عنوان MMO RPG و به صورت آنلاین  در سال ۲۰۰۲روانه بازار شد و به قدری توسط گیمرها مورد استقبال قرار گرفت و پلیرهای فراوانی داشت که تا به امروز هم سرورهای گیم بسته نشده اند و به صورت میانگین ۱۵ تا ۲۰ هزار گیمباز آن را به صورت مداوم گیم می‌کنند. نسخه دوازدهم با سبکی جنگاه از مبارزات که Random Encounter نام داشت، با قابلیت چرخش ۳۶۰ درجه دوربین عرضه شد و همانند عناوین قبلی با استقبال خوب منتقدان و گیمبازان مواجه شد. در نسخه بعد شخصیت بسیار محبوب طرفداران فاینال فانتزی یعنی Lightening بررسی شد که اگر او را محبوب‌ترین شخصیت این فرنچایز بررسی کنیم بیراه نگفه‌ایم. گرافیک فوق‌العاده ی Final Fantasy XIII توانست یکی از بهترین عناوین بصری نسل هفتم لقب بگیرد و بعید است حتی اگر امروز هم آن را گیم کنید از استایل گرافیکی گیم ناراضی باشید. نسخه بعدی هم یک  MMO RPG بود که در سال ۲۰۱۰ عرضه شد که بر خلاف نسخه‌های قبل یک شکست کامل برای Square Enix بود و از لحاظ فروش هم موفق عمل نکرد تا نسخه چهاردهم گیم یک شکست کامل لقب بگیرد.

با توجه به درسی که Square Enix از نسخه ۱۴ این فرنچایز بزرگ گرفت; دیگر نمی‌خواست بی گدار به آب بزند و فقط با استفاده از نام این سری به سود‌های کلان برسد( کاری که متاسفانه این روزها در صنعت گیم رواج هم شده) این بار این شرکت برای ساخت نسخه بعدی یا Final Fantasy XV به خود ۶ سال فرصت داد تا بتواند عنوانی در خور نام این عنوان عظیم بسازد. بعد از رونمایی گیم در E3 2015 نظرات موافق و مخالف زیادی در مورد گیم داده می‌شد. آن‌چیز که مشخص بود چه از حیث داستانی و چه از حیث گیم‌پلی گیم کاملا با تمام شماره‌های قبل خود تفاوت داشت و شاهد انقلابی دیگر( شاید در حد و اندازه‌های نسخه هفتم) در این سری بودیم. این بار داستان سرراست‌تر و عامه پسند‌تر بود و طبق اعلام Square Enix با این که شماره پانزدهم ادامه‌ای بر نسخه‌های قبلی بود، برای فهمیدن داستان آن نیازی به دانستن داستان عناوین پیشین فاینال فانتزی نداشتید. از لحاظ گیم‌پلی هم دیگر خبری از مبارزات نوبتی و سیستم ATB( که در بررسی گیم Lost Sphere هم آن را توضیح دادیم) نبود و شاهد مبارزاتی Real-Time بودیم. این تغییرات با وجود اعتراضات فراوان طرفداران قدیمی، مثبت به نظر می‌رسیدند و واقعا هم Final Fantasy نیاز به خونی تازه در رگ‌های خود داشت. در سال ۲۰۱۶ نسخه پانزدهم برای کنسول‌های نسل هشتم عرضه شد و در جلب توجه گیمرها و منتقدین کاملا موفق عمل کرد; اما خبری از نسخه PC نبود. در ششم مارس ۲۰۱۸ نسخه PC با وعده بهبودهایی در گیم‌پلی و گرافیک عرضه شد و هم اکنون قصد بررسی Final Fantasy XV و تغییرات آن در نسخه PC را داریم. آیا این شماره می‌تواند نظر طرفدارن قدیمی و جنگاه را به خود جلب کرده و افتضاح نسخه چهاردهم را از یادها ببرد؟ با دنیای گیم همراه باشید تا به این سوالات پاسخ بدهیم.

ماجراجویی طولانی‌ای با این ۵ نفر در انتظارتان است

داستان گیم قسمتی است که از هر شماره‌ای از این سری انتظار داریم در بهترین حالت خود باشد و همیشه هم این انتظار با داستان‌هایی حماسی و زیبا براورده شده( نسخه ۱۴ را فاکتور بگیرید) و شماره ۱۵ هم از این ویژگی مستثنا نیست. قطعا تکرار داستانی به غنی بودن نسخه هفتم و احساسی بودن آن برای Square Enix کار راحتی نیست اما اگر منصف باشیم داستانFinal Fantasy XV هم از زمان کافی برای روایت خود برخوردار است و هم اتفاقات متنوع و غیر منتظره‌ای در آن می‌افتد که پیچش‌های بزرگ و کوچک زیادی در داستان به وجود می‌آورند. داستان گیم در روایت و پیشبرد خود اصلا عجول نبوده و با صبر و حوصله تمام تمام اتفاقات را با دلیل و منطق به شما توضیح می‌دهد و در پایان هم احتمالا سوال بی پاسخی نخواهید داشت. داستان همچنان بار احساس زیادی دارد و با آن که هدف اصلی شما پیروزی در یک جنگ بی‌رحمانه است، اما از اواسط گیم بیشتر سرنوشت شخصیت‌ها برایتان مهم خواهد بود تا پیروزی یا شکست در جنگی که گیم آن را برای شما روایت می‌کند; این یکی از عناصر و ویژگی‌هایی است که در اکثر نسخه‌های این فرنچایز وجود دارد یعنی ایجاد حس همذات پنداری میان کاراکترها و گیمر و مهم شدن آن‌ها برای گیمباز در طول گیم.

داستان در منطقه‌ای خیالی و بسیار بزرگ به نام Eos اتفاق می‌افتد. در Eos پنج حکومت وجود دارد که دوتا از بزرگ‌ترین و قدرتمندترین آن‌ها Niflheim و Lucis هستند. امپراطوری Lucis از از نعمتی خدادی به نام Crystal برخوردار است و به همین دلیل همواره با Niflheim در نزاع و درگیری است. پادشاه Regis Caelum که پادشاه Lucis است تصمیم می‌گیرد طی یک اقدام صلح آمیز، درگیری بین این دو ایالت بزرگ را تمام کند. Noctis، پسر پادشاه Regis از کودکی با Lunafreya، ملکه Tenebrae( یکی از سرزمین‌های اشغال شده به وسیله نیفلهیم) بزرگ شده و به یکدیگر علاقه دارند. Regis تصمیم می‌گیرد ناکتیس را به آن‌جا فرستاده تا با Lunafreya ازدواج کند و این خاتمه‌ای بر درگیری‌ها باشد. قبل از سفر ناکتیس به نیفلهیم، پدرش او را به عنوان جانشین خود انتخاب کرده و سپس او را به همراه ۳ فرد مورد اعتماد که دوستان ناکتیس هستند راهی سفر می‌کند. همه چیز خوب پیش می‌رود تا این‌که نیفلهیم به صلح پای‌بند نمی‌ماند و در حالی که ناکتیس در میانه راه قرار دارد، Niflheim با تمام قوا به Lucis حمله کرده و پادشاه و اکثر مردم را قتل عام می‌کند. اکنون وظیفه ناکتیس است که به  عنوان جانشین پدرش و پادشاه Lucis با کمک دوستانش از سرزمین خود محافظت کند و از متجاوزین به Lucis انتقام پدرش و مردم را بگیرد. اما Crystal که تمامی این جنگ‌ها به دلیل آن شکل گرفته واقعا چیست و چه ارزشی دارد؟

این همون Noctis خودمونه ها. پیر شده از دستتون

Crystal مفاهیم زیادی را در سری فاینال فانتزی داشته و هم به عنوان یک وسیله فیزیکی و هم به عنوان یک نماد از آن یاد می‌شود. Crystal قدرتی حادویی است که به وسیله اجداد پادشاهان Lucis به این سرزمین عطا شده و تمامی پادشاهان در نسل‌های مختلف، محافظت از کریستال را خطیرترین وظیفه خود می‌دانستنه‌اند. این ماده یک سنگ الهی است که قدرت جادویی آن فقط به عده‌ای خاص داده می‌شود و جالب است بدانید در تمامی نسخه‌های اصلی گیم، حاملان قدرت کریستال همواره پروتاگونیست گیم بوده‌اند. در این جا هم پرنسس ناکتیس که قدرت کریستال به وسیله پدرش به او رسیده، شخصیت اصلی گیم می‌باشد. قدرت این ماده به وسیله یک انگشتر اجدادی مخصوص از هر پادشاه به پادشاه بعد ارث می‌رسد. علاوه بر آن کریستال نماد تعادل میان روشنایی و تاریکی در دنیای فاینال فانتزی نیز هست; زیرا منبع کرییستال از نور بوده ولی باید در مکانی کاملا تاریک قرار داده شود تا بتواند تعادل را در جهان برقرار کند. هر حکومتی که این سنگ الهی را داشته باشد از قدرت و تعادلی بی نظیر برخوردار می‌شود.

شخصیت‌پردازی پرنسس ناکتیس تقریبا جای حرفی را باقی نمی‌گذارد; در طول گیم کاملا با نحوه آشنایی او با Lunafreya و چگونه علاقه‌مند شدنشان به یکدیگر و ویژگی‌های شخصیتی او کاملا آشنا می‌شویم و علاوه بر این‌ها با این پادشاه جوان از ابتدای گیم که یک جوان کاملا خام و بی‌تجربه است تا پایان گیم که یک پادشاه میانسال و با تجربه است همراه هستیم و ماجراهای زیادی را با او تجربه می‌کنیم و کاملا با شخصیت او انس می‌گیریم. ۳ دوست دیگر شما هم که Prompto،Gladius و Ignis نام دارند در طول گیم سعی بر همراه شدن و انس گرفتن با شما را دارند که به شخصه معتقدم Gladius می‌تواند به خوبی خودش را در دلتان جا بدهد اما Prompto و Ignis( مخصوصا Ignis) چندان شخصیت‌های دلچسبی نیستند و تقریبا می‌توان گفت Ignis پرداخت بسیار ضعیفی دارد و چندان از لحاظ همذات‌پنداری برایتان فرقی با NPCهای گیم نخواهد داشت. البته این را هم باید گفت که اگر بخواهید می‌توانید DLCهای مخصوص این شخصیت‌ها را به صورت رایگان در نسخه Windows Edition گیم کنید و یک ماجرای طولانی را با محوریت این شخصیت‌ها تجربه کنید تا کاملا با آن‌ها آشنا شوید.

از جهان گیم لذت ببرید

گیم پلی گیم کاملا با شماره‌های قبلی این سری تفاوت دارد. دیگر خبری از مبارزات نوبتی نیست و کاملا شاهد مبارزاتی Real-Time به سبک Action Adventureهای معمول هستیم. این تغییر هم سبب یک نوآوری در این فرنچایز شده و هم یاعث جذب گیمرهای تازه و ناآشنا با فاینال فانتزی می‌شود. در مبارزات شما می‌توانید از ۴ سلاح یا جادو استفاده کنید. جادوها هم مانند سلاح‌ها باید در یکی از Slotهای خالی Equip کنید و گیم دارای منوی جداگانه‌ای برای جادوها نیست. آتش، یخ و برق ۳ ماده اصلی شما برای ساخت جادوهای مختلف است که باید آن‌ها را از محیط جمع کنید و با آن جادوهای مختلفی نظیر Blizzard، Thundara و….را بسازید. سلاح‌هایی نظیر انواع مختلفی از شمشیرها، نیزه‌ها و تبرها هم در گیم وجود دارند که قدرتمندترین آن‌ها انواع Royal Arm هایشان هستند که Damage بسیار زیادی به دشمنان وارد می‌کنند. Royal Armها سلاح‌های Regis Caelum یعنی پدر Noctis و پادشاه سابق Lucis است که بسیار قدرتمند بوده و در مقبره‌هایی مخفی در جهان گیم پنهان شده‌اند که دشمنان موجود در آن‌ها لول بالاتری از شما داشته و کار سختی برای به دست آوردن این اسلحه قدرتمند خواهید داشت. علاوه بر اسلحه خودتان، شما سلاح‌های اولیه و ثانویه و وسیله‌ی حفاظتی از همراهانتان را نیز تعیین می‌کنید. ارتقای شخصیت‌ها یکی از ارکان اصلی گیم محسوب می‌شود و درخت مهارت‌ها برای هر ۴ کاراکتر آنقدر وسیع و جامع است که بعید است مهارت خاصی را برای ارتقا جا بیندازید. از مهارت‌های مبارزه با تک تک سلاح‌ها تا مهارت‌های خاص هر شخصیت قابل ارتقا می‌باشد که برای یک عنوان نقش‌آفرینی بسیار عالی است.

راستی برا Prompto چپی برا Noctis

چهان گیم Open-World بوده و خوشبختانه نقشه گیم از کمبود محتوا رنج نمی‌برد. در گوشه کنار گیم ماموریت‌های اصلی و فرعی زیادی وجود دارد که تنوع خوبی هم دارد و بعضا همین ماموریت‌های فرعی پیش زمینه داستانی خوبی هم دارد. همچنین در قسمت‌هایی از نقشه ماموریت‌های مخفی وجود دارد که با انجام آن‌ها پاداش بیشتری خواهید گرفت. Limited Time Quest‌ها هم مانند بسیاری دیگر از گیم‌های نقش‌آفرینی در گیم هست که فقط می‌توانید در مدت زمان محدودی آن را به اتمام برسانید. علاوه بر انجام Questهای مختلف شما می‌توانید بنا به مهارت‌های خاص هر شخصیت کارهای مختلفی انجام دهید. Noctis می‌تواند ماهی‌گیری کند، Prompto عکس می‌گیرد و Ignis مهارت آشپزی دارد. چرخه روز و شب در گیم و آب و هوای داینامیک از ویژگی‌های مثبت جهان بزرگ گیم است که بر روی گیم‌پلی هم تاثیر می‌گذارد. در شب باید تا جای ممکن از پرسه در شهر پرهیز کنید; در شب Demonها ظاهر می‌شوند که مبارزه با آن‌ها بسیار وقت‌گیر و طاقت‌فرسا بوده و مهارت بالایی را می‌طلبد. فعالیت‌هایی سرگرم کننده نظیر مسابقات Chocobotها هم در جهان گیم تعبیه شده تا گیم کم‌ترین جنبه تکرار یا خسته‌کننده بودن را هم به شما القا نکند.

یه کم بزرگه ولی با همین شمشیر دخلش میاد

سیستم انتخاب‌ها در گیم عمق چندانی ندارند که این مورد یک ضعف بزرگ برای یک عنوان نقش‌آفرینی می‌باشد. متاسفانه انتخاب‌های شما تاثیر خاصی بر روند گیم و پایان گیم ندارد و در هر صورت اتفاقات گیم تا حد زیادی از پیش تعیین شده هستند و انتخاب‌های شما فقط تغییراتی سطحی که چندان هم مهم نیستند را در روند گیم ایجاد خواهد کرد. همین  تاثیر سطحی انتخاب‌ها باعث می‌شود نتوانید با افرادی که دلخواهتان است ارتباط عمیقی داشته باشید و مانند عناوینی شبیه Dragon Age روابط شخصیت اصلی را خودتان انتخاب کنید. در هر صورت با هر زاویه‌ای که به این قضیه نگاه کنیم; انتخاب‌های بی تاثیر در خط اصلی داستان ضعف بزرگی برای عنوانی مثل فاینال فانتزی تلقی می‌شود.

هر چه دوست دارید انتخاب کنید. بعید است تغیری در داستانتان ایجاد شود

گرافیک گیم وقتی که در سال ۲۰۱۶ برای کنسول‌های نسل هشتم هم عرضه شد، بسیار عالی بود و جزو بهترین گیم‌ها از لحاظ کیفیت بصری قرار می‌گرفت. حال بعد از گذشت ۲ سال گیم با تنظیمات گرافیکی بسیار زیاد و قابل تغییر برای PC عرضه شده و از رزولوشن ۴K هم پشتیبانی می‌کند; البته برای گیم کردن Final Fantasy XV در رزولوشن ۴k باید سیستم بسیار قدرتمندی داشته باشید، چون جزئیات محیط و شخصیت‌ها بسیار زیاد است. گرافیک گیم یکی‌ از قسمت‌های کم نقص و شاید بتوان گفت بی‌نقص گیم است. کیفیت بافت‌ها در بالاترین سطح خود قرار دارند و طراحی محیط‌ها با هنرمندی و دقت تمام کار شده. چهره و لباس شخصیت‌ها بسیار خوب کار شده و تکسچرهای کاملا واضح و با کیفیتی دارند. تغییر رنگ محیط در روز و شب چشم‌نواز است و شاهد رنگ‌بندی متنئعی در آب و هوا‌ی پویای گیم هستیم. فریم ریت گیم روی کنسول‌ها تا حدی ناپایدار بود که خوشبختانه روی PC کاملا ثابت است و حتی اگر سیستم قدرتمندی هم ندارید می‌توانید از فریم‌ریت ثابت گیم در سطح تنظیمات Average لذت ببرید. بدون شک Final Fantasy XV: Windows Edition یکی از بهترین گرافیک‌های تکنیکی و فنی را در میان گیم های سال ۲۰۱۸ و در نسل هشتم دارد.

شاهزاده حرکات آکروباتیک هم آنجام می‌دهند

موسیقی‌هایی که برای متن گیم و منوی گیم در نظر گرفته شده کاملا هنرمندانه و به جا می‌باشند. شما از روی ریتم موسیقی گیم می‌توانید شروع یک نبرد یا پایان آن را بفهمید; با شروع نبرد، موسیقی ریتمی تند به خود می‌گیرد و با پایان آن، موسیقی آرام آرام قطع می‌شود تا بفهمید دشمنان ناپنگاه شده‌اند. این ویژگی به خصوص در هنگام فرار از نبردها که نمی‌توانید مدام برگرنگاه و عقب را نگاه کنید بسیار کاربردی است. موسیقی منوی گیم احتمالا یکی از بهترین ترک‌هایی است که در گیم‌ها شنیده‌اید. تنوع ترک‌ها در هنگامی که سوار ماشین هستید یا در هنگام جست و جو در جهان گیم زیاد است و تا پایان از آن‌ها خسته نخواهید شد. صداگذاری شخصیت‌ها هم به خوبی انجام شده و چه با صدای انگلیسی و چه ژاپنی شاهد عملکرد خوب صداگذاران هستیم. پروتاگونیست گیم بسیار حراف است و فکر نکنید به سنت گیم‌های JRPG با پروتاگونیستی صامت یا کم حرف روبه رو هستیم. شخصیت‌های همراه نیز خط دیالوگ‌های بسیار زیادی دارند و به خوبی در موقعیت‌های مختلف احساسات گوناگون را به گیمباز القا می‌کنند; البته باز هم شخصیت Ignis به دلیل پرداخت سطحی‌ که دارد چندان شاهد احساسات خاصی در صدایش نیستیم!

نتیجه‌گیری: Final Fantasy XV یکی از بهترین شماره‌های این سری و یکی از بهترین RPG‌های این روزهای بازار است. با وجود تغییرات فراوانی که Square Enix در این سری ایجاد کرده، اما واقعا باید به آن‌ها آفرین گفت. ریسک‌ کردن و تغییر سبک برای عناوین محبوب خیلی از اوقات با شکست روبه رو می‌شود اما یقینا شماره پانزدهم فاینال فانتزی جزو این عناوین نیست. گیم روی کنسول‌های نسل هشتم هم خوب عمل کرد و هم اکنون بعد از گذشت ۲ سال نسخه کامل و با بهبودهای گرافیکی فراوان روی PC در دسترس است و تمامی وعده‌های سازندگان هم درست بود. اگر تا به حال این سری را تجربه نکرده‌اید با Final Fantasy XV: Windows Edition عاشق آن خواهید شد و اگر از طرفداران قدیمی این سری هم هستید سعی کنید تغییرات را بپذیرید و از یک نقش‌آفرینی شرقی خوب نهایت لذت را ببرید.

دیدگاهها مسدود است