http://buy-game.ir

روزی روزگاری: با وقار همچون همیشه | نقد و بررسی گیم Counter-Strike:GO

0


روزی روزگاری: با وقار همچون همیشه | نقد و بررسی گیم Counter-Strike:GO

سری کانتر استرایک با توجه به محبوبیت و عظمتش در تمامی وجوه، از سری مسابقات اختصاصی و رویداد های مربوطه گرفته تا محتوات ایجاد شده توسط کاربران پیرامون آن، همیشه از اهمیت دو چندانی در نزد ولو و سری گیم های این شرکت برخوردار بود. برخلاف دیگر ابر عنوان این شرکت یعنی دوتا ۲ شکل دیگری از توجه معطوف به این گیم بود و از سویی ولو تلاش بیشتری را باید به خرج می داد تا این عنوان قطعا موفق باشد.

خبر خوب آن است که نقشه Dust 2 بدون هیچ تغییری در گیم حظور دارد

 

ولو شرکتی است که ارزش بالای گیم های Free 2 Play را به همگان نشان داد و ثابت کرد که برای درآمد زایی هیچ نیازی به فروش اولیه گیم و بعد عرضه محتوای پولی نیست. نمونه این تفکر عرضه عناوینی مانند دوتا ۲ و تیم فروترس ۲ است. دو عنوانی که برای شماره های اولیه آن ها نیاز به پراداخت پول بود. هم نسخه اول تیم فورترس که در Orange Box عرضه شد و هم ننسخه اول دوتا که اگر خیلی انسان خوب و مثبتی بونگاه نسخه سوم War Craft را برایش خریداری می کرنگاه. هر دوی این عناوین در نسخه دوم رایگان شدند و از راه دیگری برای ولو سود آفرینی کردند. با این وجود ولو حاظر نشد که این رویه را برای دیگر عنوان این شرکت و در واقع عنوانی که سبب شد استیم و ولو به این جایگاه امروزی خود برسند، دست پیدا کنند.

کانتر ادامه دهنده راه عنوانی بود که حالا یک اسطوره در دنیای گیم های ویدئویی محسوب می شود و هم برای ولو حکم یک ناجی ارزش بالای سری Half Life برای سازندگان و هم طرفداران بر هیچ کس پوشیده نیست. از دل همین گیم سری فوق محبوب کانتر بیرون آمد که در ابتدای امر شاید رایگان بود ولی در ادامه و با نسخه های بعدی، ولو به این نتیجه رسید که پولی شدن نسخه جنگاه گیم به نفع همه خواهد بود و باور کنید یا نه، این پولی شدن حتی به نفع گیم بازان نیز بود. در هر صورت نسخه جنگاه و احتمالا آخر گیم CS:GO نام گرفت و به سرعت هم در بین گیم بازان قدیم و جنگاه محبوب شد و البته که هر دو گروه از گیم خرده دارند ولی هنوز هم با وجود ده ها رقیب دیگر در کنار این گیم بر روی استیم، باز هم هیچ عنوانی توان پر کردن جایگاه این گیم را ندارد.

گیم دقیقا از همان تکنیک نسخه های قبلی خصوصا ۱٫۶ به عنوان یکی از بهترین نسخه های سری استفاده می کند. اگر با ساختار گیم آشنایی ندارید باید گفت که گیم بر دو اصل استوار است. یکی سرعت بالا و دیگری سادگی اصول گیم. گیم در اولین نگاه بسیار سریع به نظر می رسد و چندین نکته ریز دیگر هم برای سریع تر بودن دارد. به طور مثال شما در حین حرکت با چاقو از سرعت بیشتری برخوردار هستید تا زمانی که یک مسلسل سنگین را روی دوش به این سو و آن سو بکشید. از طرف دیگر آیتم های گیم مثل جلیقه ضد گلوله و یا کلاه هم می تواند روی سرعت شما اثر کند. البته جدای از این ظاهر نسبتا پیچیده که باید پیش از شروع گیم کیلو به کیلو وزن ادوات را اندازه بگیرید، در حقیقت گیم هیچ پیچیدپگی از این جهت ندارد و کار سختی نیز برای یادآوری این ها ندارید.

جدای از آن گیم بسیار راحت است. همان طور که بالاتر اشاره شد مهم ترین و سخت ترین نکته گیم را می توان در ۱۰ ثانیه آموخت. گیم بر خلاف تمم عناوین دیگر، فاقد هر گونه سیستم رنک دهی و درجه دهی بود که البته در میانه های سال ۲۰۱۶ با آپدیتی این ویژگی هم به گیم افزوده شد. البته این سیستم هیچ ارتباطی به توانایی های شما و یا شروع گیم برای دیگران ندارد. شروع کانتر برای همه یکسان است و با شروع گیم همه با یک مبلغ اولیه پول شروع خواهند کرد و بسته به برد یا باخت و کشتن و کشته شدن مبلغی برای راند بعدی به آن ها اضافه خواهد شد. شما می توانید پول خود را ذخیره کنید و یا در ابتدا تا جای ممکنه همه آن را خرج کنید ولی در هر صورت شرایط برای همه یکسان خواهد بود و بسته به خوب و بد بودنتان دسترسی به منابع بیشتری خواهید داشت. البته باز هم با وجود آن که دشمن شما می تواند به بهترین سلاح ها مجهز شود و شما باید با یک کلت ساده به جنگ او بروید باز هم گیم به دلیل بالانس بودن، این شانس را به شما می دهد که شاید شما هم بتوانید در این نبرد نا جوان مردانه برنده باشید.

سلاح های گیم دقیقا همان چیزی است که از قبل بوده و هیچ تغییری داده نشده است

دیگر شاخصه مهم این گیم نسبت به تقریبا هر عنوان دیگری، تمرکز بر روی کاهش تاخیر اعمال فرامین و افزایش نرخ فریم ریت است تا بهبود جلوه های گرافیکی و یا افزایش کیفیت افکت ها. این نکته نیز از چند جهت مهم است. اولا که این گیم قرار است تقریبا در خانه هر کسی و بر روی سیستم های مختلف در مسابقات جهانی قابل اجرا باشد. در گیم های جنگاه تقریبا افت فریم ریت و ایجاد تاخیر تقریبا یه اتفاق عادی است و نباید از ان متعجب شد، این افت فریم هم می تواند به دلیل تاخیر به وجود آمده از اتصال به سرور های گیم گرفته تا ایجاد شده از یک مشکل نرم افزاری در رایانه شما باشد و قطعا چنین مسئله ای برای یک شوتر پر سرعت همچون CS:GO به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست. از سوی دیگر به دلیل طیف گسترده گیم بازان این عنوان که قرار است کانتر جنگاه را از یک سیستم ذغالی یک دهه پیش گرفته تا ابر سیستم های چند هزار دلاری جنگاه اجرا کنند، عدم توان در نمایش روان گیم مساوی است با از دست رفتن جمعیت گسترده ای از گیم بازان که ترجیح خواهند داد به نسخه ۱٫۶ قدیمی بسنده کنند.

گیم در حال حاظر دارای ۵ مود مختلف است که شامل حالات Demolition، Casual، Arms Race،  Competition و Casual می شود که بسته به نوع گیم چهار عدد از آن ها شامل گیم برای نجات گروگان و یا کار گذاشتن بمب است که در تعداد مختلف گیم از و تعداد راند های مختلفی قابل انجام است و مود آخر یعنیArms Race  نسخه تیمی از مودGun Game  در سری ندای وظیفه است. در این جا باید با هر اسلحه آنقدر از دشمنان را بکشید تا بالاخره در سلاح شانزدهم در اکثر مواقع به یک چاقو مجهز شوید و با کشتن آخرین نفر از تیم حریف برنده گیم شوید. مود های گیم به جز Arms Race تماما از یک منطق یکسان بهره می برند. مود های دیگر فقط چرخشی بین حالت های فراری دادن گروگان و منفجر کردن بمب هستند. البته شاید در ظاهر تنوع مود های گیم کم به نظر برسد ولی با وجود افزوده شدن سیستم رنک دهی و پک ها، قطعا از تکرار مجدد گیم خسته نمی شوید. در ثانی این مود های ساده جزیی از روح کانتر هستند و به طور قطع شبیه کردن این گیم به سایر عناوین این روزی به مذاق طرفداران قطعا خوش نخواهد آمد.

اسکین های گیم صرفا جنبه نمایشی دارند و اگر خوش شانس باشید و یک اسکین ارزشمند بدست بیاورید و بعد بفروشید قطعا تا آخر عمر نیاز به شارژ اکانتتان نیست!

دیگر شاخصه مهم گیم سیستم خرید گیم است که بر خلاف تقریبا هر عنوان جنگاه دیگر ولو این گیم رایگان نیست و بسته به ریجن و یا زمان تخفیف و یا حالت عادی،شما باید مبلغ کمی را برای خرید گیم صرف کنید. این مبلغ اکثرا کم است و فقط صرفا به یک دلیل از شما گرفته می شود، مقابله با چیتر ها. در واقع با وجود تمام مانوور تبلیقاتی انجام شده بر روی VAC یا Valve Anti Cheat باز هم شوتر های اول شخص استیم پر از چیتر های مختلف هستند. البته برای دیگر عناوین ان شرکت وجود سیستم ضد چیت چندان مهم نیست و اکثرا نرم افزار های تقلب برای گیم های شوتر ساخته می شود و به دلیل ساختار دیگر شوتر های این مجموعه حساسیت کمتری روی . البته اوضاع به این بدی نیست و بالاخره چیتر ها بعد از مدتی از گیم بن خواهند شد ولی اگر گیم رایگان باشد آن ها بعد از مدت کوتاهی دوباره با چیت های جنگاه بر اعصاب ملت قدم رو خواهند رفت. این تغییر و بعد از آن اضافه کردن سیستم درجه دهی و افزودن قابلیت های بیشتر از درجات بالا تر سبب شد که بسیاری از متقلبین نه ارزشی در پرداخت مبلغی برای یک خرید مجدد ببینند که قرار است بالاخره در آن بن شوند و بسیاری هم که گیم را با قیمت کمتر در تخفیف خریداری کردند هم باید زمان زادی را صرف گیم عادی کنند تا بالاخره گیم به نقطه ای برسد که شرایط و ارزش چیت زدن در آن محیا شود. البته اگر هنوز هم از رویکرد ولو نا مطمئن هستید با نگاهی به وضعیت دیگر عناوین اول شخص مطرح ماننند رینبو سیکس و یا ندای وظیفه مشخص است که هنوز هم چیتر زیاد است و در این عناوین با وجود حتی گران تر بودن و وجود ضد چیت های اختصاصی هم باز ده ها چیت در گوشه و کنار  گیم در انتظار شما هستند!

البته علاوه بر ساختار خریداری گیم یکی از ویژگی های فوق العاده کاربردی دوست داشتنی و در عین حال با پتانسیل بالایی برای اعصاب خورد کننده بودن، می توان به سیستم جعبه ها و اسکین های گیم اشاره کرد. در واقع رویه ولو برای پول آوری از گیم های رایگان این مجموعه، سیستم دریافت جعبه و خرید کلید ها می باشد. با این ساختار هم ولو توان درآمد زایی خوبی برای خود خواهد داشت و هم این که گیم بازان هم شانسی هر چند اندک اما محتمل برای پول دار شدن خواهند داشت. در گیم اسکین های خاصی از بعضی سلاح ها وجود دارد که برخی از آن ها حتی تا هزاران دلار هم ارزش خواهند داشت و اگر هم فکر می کنید که حتی اگر هم یک اسکین چند صد دلاری به دست آورید باز هم کسی آنقدر آماده به سوزاندن پول هایش نیست که بخواهد اسکین را خریداری کند هم باید گفت که سخت در اشتباه هستید و به هیچ وجه خبری از بازار پر رونق خرید و فروش اسکین های کانتر استرایک ندارید. در هر صورت ولی باز هم باید حواس خودتان را به شدت جمع کنید چون باز هم این بخش ساختاری به شدت کازینو گونه دارد و حتی اگر سالی هم یک نفر بخواهد یک اسکین ارزشمند به دست آورد، باز هم سود اصلی پایدار به جیب استیم سرازیر شده است.

تفاوت های گرافیکی دو نسخه چشمگیر است ولی باز هم CS:GO چندان هم گرافیکی نیست!

دیگر نقطه قوت نسخه جنگاه کانتر، جامعه گیم باز آن است. درست است که گیم پر شده است از بچه های بی اعصاب و روس های بد دهن سوکا گو! ولی باز هم با نگاهی کوتاه به ویدئو های یوتیوب و خلاقیت های سازندگان و یا مسابقات آن به بعد دیگر عظمت این گیم پی می برید. در حقیقت کانتر از دو جهت لذت بخش است، یکی گیم کردن آن توسط خودتان و دیگری تماشای مسابقات آن توسط دیگران. حتی لازم هم نیست که گیم توسط حرفه ای ها و در مسابقات چندین ملیون دلاری هم اجرا شود و صرف تماشای کلیپ های خنده دار گیم و یا Memes گیم هم کافی است تا ساعت ها با تماشای آن سرگرم باشید و خوشبختانه از این جهت هم هیچ کم و کسری وجود ندارد و حتی به نظر می رسد که ولو هم به شدت از این رویه راضی است.

در پایان باید گفت که CS:GO با وجود آن که به غیر از یکی دو مورد تغییرات ظاهری گرافیکی و اضافه شدن اسکین ها و یا افزودن بخش های دیگری مانند تماشای مسابقات درون گیم، چیز خاصی به کانتر افزوده نشده است ولی گیم هنوز هم دارای همان سبک نبرد قدیمی است و به جز تغییرات جزیی در نحوه تیر اندازی برخی سلاح ها این بخش نیز رسما دست نخورده است. البته این امر فقط به دلیل آن است که هسته اولیه کانتر در نسخه های ابتدایی به شدت مستحکم و بی نقص بوده است که سبب شده حالا بعد از حدود یک دهه و حتی بیشتر هیچ نیازی به کوچک ترین تغییری در گیم حس نشود و حتی اگر هم در آینده نسخه جنگاهی هم از گیم عرضه شود باز هم به طور قطع شاهد همین ساختار و چیدمان هستیم. در هر صرت اگر از نسخه های قبلی این گیم لذت بده اید به طور قطع این گیم نیز برای شما لذت بخش خواهد بود و با قیمت مناسب گیم در تخفیف ها نیز خرید آن کار سختی نخواهد بود.

دیدگاهها مسدود است