http://buy-game.ir

جایی که قانون به پایان رسد، ظلم آغاز می شود… | نقد و بررسی گیم Far Cry 5

0


جایی که قانون به پایان رسد، ظلم آغاز می شود… | نقد و بررسی گیم Far Cry 5

در همین ابتدای مطلب و قبل از شروع مقاله باید عرض کنم جای خوشحالی دارد که وبسایت دنیای گیم آن قدر بزرگ و شناخته شده گرنگاهه است که یکی از بزرگترین کمپانی های دنیا مانند یوبیسافت ما را به رسمیت شناخته تا یکی از بزرگترین و مورد انتظارترین عناوین نسل هشتم خود با نام Far Cry 5 را همزمان با معتبرترین وبسایت های دنیا مثل آی جی ان و گیم اسپات، در اختیار دنیای گیم نیز قرار دهد و ما بتوانیم گیم را خیلی زود و همزمان با نقدهای جهانی برای کاربران عزیزمان بررسی کرده و کاربران ما نخستین کسانی باشند که در ایران، بررسی این عنوان بزرگ را می توانند مطالعه نمایند که از این بابت بسیار خشنودیم و افتخار می کنیم. بگذریم… متوجه شنگاه که این مطلب به نقد و بررسی گیم Far Cry 5 اختصاص دارد که امروز برای پلی استیشن ۴ و ایکس باکس وان و رایانه های شخصی منتشر خواهد شد و قصد داریم تا همزمان با نقدهای جهانی، این عنوان را از تمام زوایای ممکن در تمام بخش ها برای شما عزیزان بررسی نماییم تا بتوانید راحت تر در مورد خرید یا عدم خرید این گیم تصمیم گیری نمایید. پس اگر به هر طریقی به عنوان Far Cry 5 علاقمند هستید پیشنهاد می کنم تا در ادامه مطلب “نقد و بررسی گیم Far Cry 5” با بنده و دنیای گیم همراه شوید.

Far Cry 5 بدون شک یکی از ۲ گیم برتر سری بزرگ فارکرای در کنار نسخه سوم محسوب می شود و باید بگویم اگر دنبال یک گیم تک نفره یا کواپ می گرنگاه که حداکثر لذت ممکن را از آن در ادامه تعطیلات ببرید قطعا و بدون هیچ شکی Far Cry 5 انتخاب اول است که از گیم کردن آن شگفت زده خواهید شد.

آنچه گذشت…

در ابتدای این مطلب بد نیست تا مقداری در مورد تاریخچه این سری بزرگ صحبت کنیم تا شما عزیزان هر چه بیشتر با پیشینه این فرنچایز آشنا شوید. فرنچایز بسیار محبوب و بزرگ Far Cry با وجود این که یکی از بزرگترین سری عناوین شوتر اول شخص در دنیا و یکی از بزرگترین فرنچایزهای کمپانی بزرگ یوبیسافت به حساب می آید، در طول سال ها و دوره ۱۴ ساله خود، فراز و نشیب های زیادی داشته است و گاهی به حد یک گیم معمولی یا خوب رسیده است و گاهی یک شاهکار و یکی از بهترین گیم های سال را شاهد بوده ایم. نسخه اول و شروع یک فرنچایز همواره بسیار مهم است و مهم ترین نقش را در مطرح شدن آن سری و افتادن نام آن بر سر زبان ها دارد که در این زمینه سری Far Cry فوق العاده عمل کرد. در واقع این سری  شروع بسیار خوبی داشت و نسخه اول Far Cry نوید خلق یک فرنچایز زیبا و قدرتمند را داد و طرفداران زیادی را هم در سراسر دنیا برای خود دست و پا  کرد. این گیم که در سال ۲۰۰۴ برای رایانه های شخصی منتشر گرنگاه موفق شد تا امتیاز متای فوق العاده ۸۹ را کسب نموده و تبدیل به یک نام بزرگ در صنعت گیم شود.

باید اعتراف کنم که اصلا قبل از تجربه Far Cry 5 فکر نمی کردم گیم تا این حد خوب و جذاب باشد و در بهترین حالت با این که همیشه عاشق این سری بوده ام، فکر می کردم با یک گیم فقط خوب و جذاب طرف باشم و انتظار نداشتم که با این دنیای فوق العاده و این حجم محتوا که مثل گیم های نقش آفرینی است روبرو شوم

 نسخه دوم این سری با انتشار خود در سال ۲۰۰۸ مقداری کار را خراب کرد و با این که گیم خوبی بود ولی نتوانست در حد و اندازه های عنوان اول ظاهر شود و بسیاری از گیمبازان را از این سری ناامید کرده و برای خیلی ها این طور به نظر می رسید که این سری تنها یک جرقه بوده است زیرا که Far Cry 2 هیچ نشانی از شادابی و طراوت گیم اول را نداشته و شنگاها در چرخه تکرار و طراحی های بی روح و مرده گیر افتاده بود. ابن طور به نظر می رسید که بعد از عنوان Far Cry 2 این سری دیگر نمی تواند به شکوه و عظمت نسخه اول بازگردد و موفقیت های آن را تکرار نماید و در واقع کمتر کسی فکرش را می کرد که این سری با یک شاهکار و یکی از برترین شوترهای اول شخص تاریخ گیم های رایانه ای بازگردد، اما یوبیسافت این اتفاق را رقم زد، آن هم به بهترین شکل ممکن و با شاهکاری به نام Far Cry 3 که چشم های صنعت گیم را خیلی بیشتر از گیم اول سری به خود خیره کرد و کلا نسخه دوم را از یاد همه برد. عنوان زیبای Far Cry 3  توسط استودیو Ubisoft Montreal  ساخته شده و در سال ۲۰۱۲ توسط یوبیسافت در نسل هفتم منتشر گرنگاه. این عنوان پس از انتشار موفقیت های بسیار عالی را کسب کرده و بازخوردهای بی نظیری را از سوی منتقدان و طرفداران دریافت نمود تا نهایتا امتیاز متای فوق العاده عالی ۹۱ را کسب نماید و تبدیل به بهترین گیم این سری، یکی از موفق ترین عناوین یوبیسافت و یکی از برترین شوترهای اول شخص تاریخ شود.

سلاحاتون رو ببرید بالا، عقلهاتون رو بذارید زمین…

 پس از موفقیت رویایی نسخه سوم، یوبیسافت که خوشش آمده بود سریعا دست به کار شد و Far Cry 4 را بررسی و دو سال بعد از گیم سوم در سال ۲۰۱۴ آن را به عنوان یک گیم بین نسلی برای پلی استیشن ۳، پلی استیشن ۴، رایانه های شخصی، ایکس باکس ۳۶۰ و ایکس باکس وان منتشر کرد که خوشبختانه این گیم زیبا نیز با این که در حد گیم شاهکار سوم ظاهر نشد ولی بسیار لذتبخش بوده و یکی از برترین شوترهای اول شخص نسل هفتم و هشتم قلمداد می شود. متاسفانه بعد از Far Cry 4 یوبیسافت تصمیمی عجیب و طمع کارانه گرفت و گیم اسپین آف Far Cry Primal که در عصر حجر دنبال می شد را بررسی و منتشر کرد. باید گفت هنوز که هنوز است به شخصه اصلا نمی دانم که آیا اصلا می شود به Far Cry Primal گفت Far Cry یا خیر! یوبیسافت به صورت زیرکانه ای از همان کلیت نقشه گیم Far Cry 4 دوباره استفاده کرد تا گیم جنگاهی را به فروش برساند که با این که عنوان بد و ضعیفی نبود، اما هرگز در سطح گیم های خوب سری اصلی ظاهر نشد و Far Cry  شروع خوبی در نسل هشتم با اولین عنوانی که فقط برای این نسل ساخته می شد، نداشت.

تک تک شخصیت هایی که در گیم با آنها برخورد داریم از آنتاگونیست اصلی گیم و شخصیت های منفی دیگر گرفته تا همراهان شما و افرادی که در جبهه شما قرار دارند، هر کدام برای خود یک شخصیت کامل و پیچیده و بسیار عالی پردازش شده هستند که شما را به فکر وا می دارند و گیمباز با هر کدام از آن ها به شکلی رابطه برقرار می کند و این توانایی را دارند که کاری کنند که تا مدت ها در یاد شما باقی بمانند.

بعد از Far Cry Primal بسیار ی از گیمبازها منتظر بررسی یک نسخه جنگاه و اصلی از این فرنچایز فوق العاده محبوب و زیبای یوبیسافت بودند که سرانجام نسخه پنجم آن با نام Far Cry 5 قبل از نمایشگاه E3 2017  توسط یوبیسافت به صورت رسمی بررسی شده و انتشار آن نیز برای پلتفرم های پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان و رایانه های شخصی تایید گرنگاه. نمایش هایی که قبل از انتشار Far Cry 5 از این گیم زیبا نگاهیم سبب شد طرفداران اصطلاحا بسیار هایپ شده و این گیم تبدیل به یکی از مورد انتظارترین عناوین سال ۲۰۱۸ گردد. زمان گذشت و سرانجام به روز انتشار گیم Far Cry 5 رسیده ایم تا همزمان با تمام سایت های معتبر دنیا، این گیم را برایتان بررسی نماییم.

ببین اگه نخوای بری بهشت غلط میکنی! یا می کشیمت یا از راه ما برو بهشت!

اگر دین ندارید لااقل آزاده باشید باید بمیرید

داستان، روایت و شخصیت پردازی همواره یکی از بهترین بخش های عناوین فارکرای بوده اند و حتی در عنوانی مانند فارکرای ۲ و پریمال که جزو ضعیف ترین گیم های این سری محسوب می شوند، روند روایت داستان و شخصیت ها مناسب و جذاب بوده اند و همیشه گیم های این سری توانایی این که گیمباز را از لحاظ داستانی به خود جذب کرده و او را علاقمند به فهمیدن ادامه داستان نگاه دارند، در اختیار داشته اند و بعضا شخصیت های بسیار جذاب و فوق العاده ای را نیز مخصوصا در قالب آنتاگونیست های این سری شاهد بوده ایم که بی شک نقطه اوج داستان و شخصیت پردازی در این سری گیم فارکرای  ۳ با حضور یکی از برترین آنتاگونیست های تاریخ یعنی واس مونته نگرو بوده است.

خیلی کیف خواهید کرد با این شخصیت های فوق العاده…

خوشبختانه باید بگویم اکنون در گیم پنجم نیز این سنت به بهترین شکل و حتی بهتر از اکثر عناوین سری حفظ شده است و شاهد شخصیت هایی بی نظیر و عالی پردازش شده هستیم و این موضوع در گیم پنجم فقط محدود به یک نفر نیست و تقریبا تک تک شخصیت هایی که در گیم با آنها برخورد داریم و به ویژه آنتاگونیست اصلی گیم، جوزف سید (که خوشبختانه انگار قانون است همیشه در سری فارکرای خفن باشد!) و همین طور همراهان شما و افرادی که در جبهه شما قرار دارند هر کدام برای خود یک شخصیت کامل و پیچیده و بسیار عالی پردازش شده هستند که شما را به فکر وا می دارند و گیمباز با هر کدام از آن ها به شکلی رابطه برقرار می کند و این توانایی را دارند که کاری کنند که تا مدت ها در یاد شما باقی بمانند.  با توجه به این که گیم تازه امروز منتشر شده و هنوز هیچ کدام از شما عزیزان آن را تجربه نکرده اید در این مطلب ابدا داستان گیم را برای شما اسپویل نخواهیم کرد و تنها به کلیتی از آن و بررسی کیفیت و عمق داستان و شخصیت ها و کیفیت روایت آن، اکتفا خواهیم کرد.

داستان هایی که بر اساس و پایه مبارزه با فرقه های مذهبی تند رو و دیوانه هستند اگر با روایت و شخصیت هایی جذاب و قدرتمند ترکیب شوند می توانند یک داستان به یادماندنی را رقم بزند که خوشبختانه همین اتفاق دقیقا در گیم Far Cry 5 رخ داده است

اساس کلی داستان گیم  Far Cry 5 همان طور که قبلا نیز می دانستیم به نوعی بر اساس مقابله با یک حکومت و فرقه ظلم و جهل است که در باورها و اعتقادات مردم به زور خود را جای داده است و با استفاده از سلاح قدرتمند اعتقادات و باورها دارد بر مردم حکومت می کند. داستان Far Cry 5 در یک سرزمین خیالی به نام Hope County, Montana  رخ می دهد که شخصی به نام Joseph Seed  که یک مبلغ مذهبی است به نوعی بر آن حکومت می کند. او معتقد است که یک برگزیده و انتخاب شده از سوی خداست تا از مردم Hope County در برابر یک فروپاشی قطعی یا “inevitable collapse” محافظت نماید و جامعه ای را تحت نام “دروازه بهشت” یا Eden’s Gate  پنگاه آورده است.

یعنی مگه اصلا حرفی هم باقی می مونه دیگه؟ می شود برای توضیح کل گرافیک گیم همین یک تصویر را گذاشت.

در ظاهر، این جامعه در مسیر دستیابی به هدف الهی برای محافظت از مردم ساخته شده است ولی در واقعیت جوزف یک مبلغ مذهبی رادیکال، افراطی و تند رو است و جامعه او نیز در واقع یک فرقه قاتل نظامی آموزش نگاهه است. افراد او به زور و با خشونت هر چه تمام تر با مردم رفتار کرده و از هر گونه تماس آن ها با دنیای بیرون برای کمک خواهی جلوگیری به عمل می آورند. حال در این بین قطعا مخالفان و معترضانی به پا خواهند ایستاد تا با این ظلم مبارزه کنند و این در واقع وظیفه شخصیت اصلی داستان و گروه اوست تا در برابر این دیوانه تند روی قاتل قدعلم کرده و او را شکست دهند و به این ترتیب داستان گیم شکل می گیرد که در واقع اگر دقت کنید، مانند همیشه داستان مقاومت و مبارزه یک گروه در برابر حاکم ظالم در یک منظقه جدا افتاده از بقیه دنیا است و در گیم های این فرنچایز تقریبا همیشه همین موضوع را شاهد بوده ایم، حالا چه مبارزه با واس و رییس او باشد و چه مبارزه با پاگان مین در نسخه چهارم و چه حالا مبارزه با جوزف سید در گیم پنجم.

تو اینجا به این میگن خرس وسط!!

به طور کلی باید گفت داستان هایی که بر اساس و پایه مبارزه با فرقه های مذهبی تند رو و دیوانه هستند، اگر با روایت و شخصیت هایی جذاب و قدرتمند ترکیب شوند می توانند یک داستان به یادماندنی را رقم بزند که خوشبختانه همین اتفاق دقیقا در گیم Far Cry 5 رخ داده است. در نهایت در خصوص کلیت بخش داستانی، روایت و شخصیت پردازی در گیم Far Cry 5 می توانیم بگوییم از منظر داستان و روایت، این گیم تاکنون برترین نسخه در سری فارکرای به حساب می آید و سازندگان موفق شده اند تا داستانی جذاب و هیجان انگیز و شخصیت های مثبت و منفی عمیق و به یادماندنی و پرتعدادی را برای گیمبازان خلق نمایند.

گرافیک گیم خیلی سرحالتان می آورد… واقعا زیباست

به Hope County خوش آمنگاه… 

گیم های گوناگون سری Far Cry همواره از لحاظ گرافیک و جلوه های بصری جزو برترین های نسل خود بوده اند (اگر پریمال را در نظر نگیریم) و معمولا شاهد دنیایی بسیار خوش آب و رنگ و بی نهایت زیبا و سرسبز (در نسخه های اول و سوم و چهارم) بوده ایم و نسخه دوم هم که در محیطی بیابانی تر و غیر سرسبز دنبال می شد، باز هم گرافیک بالایی داشت و از لحاظ فنی و هنری در وضعیت خوبی قرار داشت. در واقع باید گفت عناوین Far Cry همواره یک سطح استاندارد و زیبا از لحاظ بصری را داشته و همیشه گیم هایی خوش گرافیک محسوب شده اند. اکنون و بعد از تجربه گیم Far Cry 5 باید خدمت شما عرض کنم که در نسخه پنجم سری و در عنوان Far Cry 5 نیز وضعیت به همین شکل است و این گیم یکی از خوش آب و رنگ ترین و سرزنده ترین و از همه مهم تر متنوع ترین جلوه های بصری را بین عناوین نسل هشتم تا به امروز داراست.

الده اسنایپرمنده!!

در واقع  Far Cry 5 نیز به مانند همیشه در این سری شاهد یک گرافیک شسته و رفته و زیبا و محیط های بسیار متنوع از لحاظ طراحی هنری و یک گیم با ثبات و بدون مشکل و باگ و .. از منظر گرافیک فنی هستیم. در زمینه گرافیک هنری سازندگان و طراحان محیط کار بسیار عالی و قابل تحسینی را انجام داده اند و در طراحی محیط‎‏های مختلف و خلق مناطقی زیبا در گیم سنگ تمام گذاشته اند. گیم به شکل هنرمندانه ای مناطق مختلف و متنوع را به تصویر می‎کشد و الحق که در زمینه طراحی و گرافیک هنری هیچ چیزی کم ندارد. طراحان گیم بی نظیر عمل کرده اند و سرزمین خیالی Hope County را به زیبایی هر چه تمام تر در گیم خلق کرده اند و هر جور محیطی که فکرش را بکنید، در Far Cry 5 شاهد خواهید بود و از مناطق جنگلی و سرسبز و زیبا تا مزارع گندم و کلیسا و خانه های محلی و ….همه و همه در گیم خلق شده اند تا تنوع فوق العاده ای را در گیم شاهد باشیم.

فقط کفتر میایه… هیچی دیگه نمی یایه!!

دنیای بی نهایت خوش آب و رنگ و زیبای این گیم ما را تا حدودی از لحاظ کیفیت به یاد شاهکار نسخه سوم این فرنچایز می اندازد و تماشای بخش های مختلف دنیای گیم از مزارع زیبای گندم تا کلیسا و تابش نور خورشید بر دشت ها و مناطق جنگلی و زیبای گیم با آن تنوع و رنگ بندی فوق العاده ای که دارند، بسیار لذتبخش و جذاب است. خوشبختانه Far Cry 5 از لحاظ گرافیک فنی نیز بسیار خوب عمل می کند و در گیم جز در یکی دو مورد خیلی ریز شاهد باگ های مختلف و لگ و افت فربم و … نبودم و گیم ثبات بالایی دارد.  کیفیت گیم در هنگام تجربه کو اپ نیز بسیار بالاست و شاهد موارد گرافیکی مشکل ساز مثل لگ و باگ و .. نیستیم. افکت‎های آتش و انفجارها در گیم فوق العاده است و این کیفیت را تاکنون در کمتر عنوانی شاهد بوده ایم و واقعا افکت های گرافیکی مختلف در گیم عالی کار شده اند و بهتر هم اینجاست که این افکت ها حتی در سنگین ترین و شلوغ ترین حالات، حتی ذره ای هم افت فریم نمی دهند.

بفرمایید خواهش میکنم… چرا پا شنگاه… دو دقیقه اومدیم خودتونو ببینیم!! عیدی نمیخوام من اصلا!

نورپردازی گیم فوق العاده طبیعی و واقعیست و Hope County با این نورپردازی کاملا نسل هشتمی و بی نظیر بسیار زیباتر هم به نظر می رسد. در گیم بارها و بارها در مناطق مختلف و در دوردست ها چنان مناظری را می بینید که شما را شگفت زده می کنند و یا هنگامی که با هواپیما بر روی دنیای گیم در حال پرواز هستید دلتان می خواهد که همین طور به صورت تفریحی مدتی در هوا بچرخید و از مناظر لذت ببرید و اسکرین شات بگیرید. وقتی در آسمان و در حال پرواز با انواع وسایل مختلف و یا لباس پرواز خود هستید و به پایین و مناظر گیم می‎نگرید قطعا با من هم عقیده خواهید بود که یکی از برترین و زیباترین چشم‎اندازها و گرافیک‎هایی که تاکنون در نسل هشتم نگاهه‎اید را مشاهده خواهید کرد و به قدری زیبا و چشم‎نواز هستند که دوست ندارید فرود بیایید و تنها می‎خواهید پرواز کنید و لذت ببرید. البته خوبی اش این است که وقتی پایین بیایید نیز چیزی از این زیبایی کم نمی‎شود و باز هم مناظر و محیط‎های گیم و کیفیت آن‎ها واقعا عالی و با کیفیت کار شده است.

افکت‎های آتش و انفجارها در گیم فوق العاده است و این کیفیت را تاکنون در کمتر عنوانی شاهد بوده ایم و واقعا افکت های گرافیکی مختلف در گیم عالی کار شده اند و بهتر هم اینجاست که این افکت ها حتی در سنگین ترین و شلوغ ترین حالات، حتی ذره ای هم افت فریم نمی دهند.

باید اذعان داشت که کار سازندگان در مورد گرافیک هنری Far Cry 5 واقعا قابل تحسین است و این کیفیت طراحی بالا، نشان دهنده ذوق هنری و البته توانمندی طراحان گیم است که آن را به زیباترین شکل ممکن خلق کرده اند و البته انصافا هم از همان نسخه اول فارکرای تا کنون هرگز غیر از این نبوده است. در مجموع از منظر بصری در مورد گیم Far Cry 5 باید گفت شاهد یک گیم کاملا خوش آب و رنگ و زیبا و نسل هشتمی واقعی هستیم که می تواند سخت گیر ترین طرفداران و منتقدان را راضی نگاه دارد. همچنین گیم از لحاظ ثبات اجرا و همچنین طراحی مراحل و تنوع آن ها نیز موفق عمل کرده و مانند عناوین قبلی این سری و حتی برتر از آن ها خوش می درخشد. گیم از لحاظ بصری کاملا به ریشه های این سری وفادار است و بدون شک یک طرفدار این فرنچایز با نگاهن چند تصویر از محیط این گیم می تواند تا حدود زیادی حدس بزند که این تصاویر مربوط به یک عنوان Far Cry هستند.

همیشه اعضای فرقه ها پاک دیوانه اند..

هر چه از یک شوتر اول شخص می خواهید اینجاست… حتی فراتر از آن

در زمینه گیم پلی عنوان Far Cry 5 به مانند همیشه یک گیم در ژانر شوتر اول شخص و اکشن ماجرایی جهان آزاد است که گیمباز می تواند در دنیای بزرگ آن به صورت کاملا آزادانه به صورت پیاده یا با وسایل نقلیه گوناگون گشت و گذار کند. نکته اصلی  در گیم پلی Far Cry 5 ، نوآوری ها و المان های جنگاهی است که به گیم پلی گیم افزوده شده و به نوعی می توان گفت رنگ و بویی از نقش آفرینی به گیم بخشیده است و سازندگان گیم این المان ها را برای افزودن تنوع بیشتر به Far Cry 5  و خارج کردن آن از حالتی تکراری، به کار گرفته اند و با همین تصمیم، حال و هوای جنگاهی را به گیم بخشیده اند. در واقع در دوره ای که سازندگان عناوین اکثر سبک ها از اساسین گرفته تا گیم های دیگر، همگی برای عمیق تر شدن گیم پلی عناوینشان در حال افزودن المان های نقش آفرینی به گیمهایشان هستند، استفاده از این المان ها در گیم  Far Cry 5 نیز تصمیم درستی بوده است. یکی از این بخش های جنگاه در گیم Far Cry 5 مربوط به بخش خلق شخصیت است که تا به حال در تمامی گیم های قبلی این سری، پروتاگونیست گیم شخصیتی ثابت و از پیش تعیین شده از لحاظ ظاهری و … بود، اما در Far Cry 5 شما می توانید در ابتدای گیم شخصیت خود را از لحاظ ظاهری کاملا شخصی سازی کنید و رنگ پوست و جنسیت و … را به دلخواه خود انتخاب نمایید که یک موضوع کاملا جنگاه در این سری محسوب می شود و بیشتر در گیم های نقش آفرینی شاهد این قابلیت بوده و هستیم.

یعنی مطمئنم که اکثر گیمبازهای دنیا این سگ بی نظیر رو از کل شخصیت های هماره گیم بیشتر دوست خواهند داشت. یکی از بهترین حیوانات همراه در تاریخ گیم های رایانه ای…

در گیم گستره قابل توجهی از سلاح های دورزن و نزدیک زن و انفجاری و .. برای مبارزه با دشمنان در اختیار گیمباز قرار دارند که البته همواره در این سری تنوع سلاح های گرم یک نکته کلیدی به حساب آمده است. اما موضوع جنگاهی که در Far Cry 5 لحاظ شده است، در بخش مبارزات نزدیک یا Mele  است که تا کنون و در گیم های قبلی تمرکز زیادی بر روی آن وجود نداشت اما اکنون در فارکرای ۵ تعداد زیادی سلاح های سرد نیز وجود دارند که مبارزات نزدیک سری را وارد فاز جنگاهی کرده اند. بی شک یکی از نقاط قوت اصلی گیم پلی Far Cry 5 تنوع سلاح ها و مبارزات جذاب گیم است که بی شک یکی از برترین گیم های شوتر اول شخص نسل هشتم رقم زده است و هر لحظه در گیم ممکن است تا ناگهان یک سلاح و یا آیتمی ارزشمند پیدا کنید. انواع مدل ها و کلاس های مختلف سلاح ها از کلت و شاتگان و مسلسل گرفته تا اسنایپر و … در گیم وجود دارند و لحظات هیجان انگیزی را در مبارزات برای شما خلق می کنند. گان پلی و سیستم تیراندازی و نشانه گیری گیم نیز فوق العاده خوش دست و روان از کار در آمده است و شلیک با هر سلاحی حس خاص خودش را دارد و لذت گیم را برایتان چند برابر می کند.

یک کمک خیلی بزرگ…

با وجود این هیجان انگیز بودن مبارزات باید به این نکته نیز اشاره کرد که گاها در برخی مواقع در گیم بخش های مبارزات بسیار طولانی می شوند و همین طور پشت سر هم تکرار می شوند که ممکن است گاها برای گیمباز خسته کننده شود ولی این موضوع همیشگی نیست و تازه مربوط به همه گیمبازان هم نمی شود زیرا برخی مانند بنده اگر از اول تا آخر گیم هم مبارزه باشد کیف می کنند! همچنین در گیم به سان گیم های نقش آفرینی سیستم به کارگیری و استخدام کردن نفرات مختلف نیز وجود دارد که می توانید این کار را با افراد محلی انجام دهید تا در مبارزات به کمک شما بیایند (در نسخه چهارم هم چیزی شبیه به این قابلیت وجود داشت) که این مکانیک شبیه به سیستم “Buddy” است که در فارکرای ۲ وجود داشت.

گاهی وسط مبارزات یه وضعیتی میشه که اصلا سگ صاحبشو نمیشناسه!!

در Far Cry 5 این سیستم، “Guns for Hire” (مثل گیم گوست ریکان وایلدلندز) نام دارد و شما باید افراد محلی را قانع کنید تا به جبهه شما بپیوندند و جالب هم اینجاست که هر کدام از مبارزین همراه، توانایی ها و قابلیت ها و شخصیت مخصوص به خود را دارند. همچنین سیستم رام کردن حیوانات که  “Fang for Hire”  نام دارد و در گیم فارکرای پریمال بررسی شده بود در Far Cry 5 نیز وجود دارد و حیوانات وحشی رام شده که هر کدام قابلیت های خاص خود را دارند در مبارزات به کمک شما می آیند و به دستورات شما نیز گوش می کنند. یک مکانیک ماهیگیری نیز در Far Cry 5 وجود دارد که گیم را جذاب تر می کند و تنوع جالبی به حساب می آید.

نخورید به کوه… خواهش میکنم نخورید به کوه…

شما می توانید کمپین و بخش داستانی گیم را به تنهایی یا در کنار یک همراه در بخش cooperative multiplayer انجام دهید. در گیم انواع وسایل نقلیه را در اختیار دارید و از انواع ماشین های کوچک و بزرگ و هواپیما و .. در گیم وجود دارند که می توانید سوار آن ها شده و در جای جای گیم گشت و گذار نمایید. کنترل این وسایل نقلیه خوب کار شده است ولی راستش را بخواهید در برخی موارد مخصوصا کنترل هواپیماها مقداری زیادی ساده و سطحی است و انگار دارید بادبادک راه می برید! البته انتظار نداریم که گیم مثل یک شبیه ساز ریسینگ یا هواپیما باشد ولی خب کنترل وسایل نقلیه در این گیم نیز چیزی مثل گوست ریکان وایلدلندز به نظر می رسد که بسیار بی وزن و سبک است. گیم دارای یک ادیتور نقشه یا مپ ادیتور نیز هست که قابلیت ها و آپشن های آن نسبت به گیم های قبل بسیار گسترده تر شده است.

این هم دیوانه باحالی است!

از دیگر نکات منفی که در گیم پلی گیم وجود دارد و باید به آن اشاره کنم وجود سیستم نحس “خرید درون برنامه ای” آن هم برای یک گیم تک نفره است که این سیستم یک طاعون برای صنعت گیم محسوب می شود و به شخصه هر گاه در یک گیم کامل ۶۰ دلاری از این جور خریدها هم می بینم حالم به هم می خورد و قطعا از گیم نمره کم خواهم کرد. در واقع راستش را بگویم اصلی ترین نمره ای که از این گیم کسر شده است به خاطر همین موضوع است وگرنه الحق و الانصاف گیم اشکال خیلی بزرگی که بخواهیم بابت آن امتیاز خیلی زیادی از گیم کسر کنیم ندارد. این سیستم خرید درون برنامه ای زمانی فقط برای گیم های رایگان بود ولی دیگر پایش به همه گیم ها مخصوصا گیم های یوبیسافت باز شده است و در Far Cry 5 نیز شاهد آن هستیم و از این طریق کلی آیتم های مختلف مثل سلاح های جذاب و وسایل نقلیه مختلف و .. را می توانید بخرید که خیلی سیستم کثیفی است و این حس به گیمباز دست می دهد که انگار گیم را کامل ندارد و گیمش نقص دارد و چیزی کم دارد، در حالی که پول کامل را برای خرید آن پرداخته است و تازه یک گیم در اصل “تک نفره” هم هست!

جان.. جان… جان.. عزیزم

امیدواریم روزی این سیستم خرید درون برنامه ای در گیم های کامل آن هم تک نفره، به درک واصل شود که البته می دانم آرزوی محالی است و بهتر است بگوییم امیدواریم این سیستم از این بیشتر نشود! در مجموع باید گفت Far Cry 5 در بخش گیم پلی هم عنوانی وفادار به ریشه های سری محسوب می شود و هم به اندازه کافی المان های جنگاه برای متنوع تر کردن گیم و متمایز کردن آن از نسخه های قبلی را در اختیار دارد و از لحاظ میزان و تنوع محتوا نیز تاکنون برترین عنوان این فرنچایز محسوب می گردد که این توانایی را دارد تا بسته به نوع گیم کردن شما و انجام فعالیت های جانبی و گیم کردن ماموریت های مخصوصا بخش کوآپ و … چیزی در حدود ۲۵ تا ۳۵ ساعت تجربه جذاب را در اختیار شما قرار دهد که به صورت تک نفره یا با همکاری دوستان، از آن لذت ببرید.

به از مملکت خودمون نباشه Hope County هم پلنگ خیزه ماشالله! اما خب پلنگ ایرانی یه چیز دیگه اس. 

حرف بزن… بنواز… 

صدا گذاری Far Cry 5 لایق کلمه فوق العاده است و می توانم به راحتی بگویم درصد بسیار زیادی از لذتی که از گیم پلی این عنوان می برید مربوط به همین صداگذاری بی نقص گیم است که کاری می کند تا شما در دنیای گیم غرق شوید و لذت ناب یک شوتر اول شخص با صداگذاری معرکه را تجربه کنید. از صدای محیط گرفته تا صحبت کردن شخصیت ها و صدای تک تک سلاح ها و وسایل نقلیه و …. همه و همه به زیباترین شکل ممکن در گیم قرار داده شده اند و بسیار واقعی هستند. صداگذاران تک تک شخصیت های گیم نیز از جوزف سید گرفته تا هر یک از همراهان شما به بهترین شکل از پس صداگذاری ها بر آمده اند و بخش زیادی از شخصیت پردازی عمیق و جذاب بودن آن ها، به واسطه همین صداگذاری و نوع حرف زدن کاملا با احساس و باکیفیت آن هاست که سبب می شود حس و حال آن ها و داستان گیم را در هر لحظه به طور کامل درک نمایید.  موسیقی های پخش شده در هنگام گیم نیز کاملا در القای حس هیجان بیشتر به شما کمک می کنند و با جو و اتمسفر گیم و مراحل مختلف آن و با داستان و روایت و جو ظلم و ستمی که بر گیم حاکم است دقیقا همخوانی دارند و شاهد موسیقی های کاملا مناسب برای چنین عنوانی هستیم.

ای بترکی الهی!!

این گیم دوست داشتنی…

در نهایت و بعد از بررسی المان ها و بخش های مختلف گیم Far Cry 5 خوشبختانه باید بگویم این عنوان کاملا توانسته است تا به خوبی از تمامی المان های لازم برای تبدیل شدن به یک شوتر اول شخص بی نظیر و نسل هشتمی استفاده نموده و یک گیم جذاب و هیجان انگیز را در اختیار گیمبازان و طرفداران قرار دهد. باید اعتراف کنم که اصلا قبل از تجربه Far Cry 5 فکر نمی کردم گیم تا این حد خوب و جذاب باشد و در بهترین حالت با این که همیشه عاشق این سری بوده ام، فکر می کردم با یک گیم فقط خوب و جذاب طرف باشم و انتظار نداشتم که با این دنیای فوق العاده و این حجم محتوا که مثل گیم های نقش آفرینی است روبرو شوم. اصلا انتظار نداشتم که گیم چنین داستان فکر شده و زیبا و چنین شخصیت های بی نظیر و عمیقی آن هم با این تعداد بالا داشته باشد و هر یک از شخصیت ها از نظر اخلاق و رفتار و حرف زدن گرفته تا پیچیدگی های انسانی و داستان و سرگذشتشان این همه با بقیه فرق داشته باشد.

دور هم یه حیاط وحشی هستیم خلاصه!!

دنیایی بسیار خوش آب و رنگ، زیبا و رویایی از لحاظ طراحی هنری، داستانی فوق العاده و روایتی عالی که کاملا توانایی جذب کردن گیمباز را داراست، شخصیت های بسیار عمیق، پیچیده و پر تعداد، گرافیک فنی قدرتمند و با ثبات، گیم پلی بسیار متنوع و فعالیت های جنگاه نسبت به گیم های قبلی، استفاده از کمک های شخصیت های همراه بسیار جذاب و متنوعی که در گیم حاضر هستند و هرکدام با تخصص خود اعم از تک تیراندازی تا بمباران با هواپیما و … به کمک شما می آیند، گان پلی و سیستم تیراندازی بسیار خوش دست و لذتبخش و تنوع عالی سلاح ها که تاکنون در تمامی عناوین این سری نگاهه ایم و همین طور صداگذاری فوق العاده شخصیت ها، همه و همه سبب می شوند تا معدود ضعف های ریز و کم تعداد Far Cry 5 زیاد به چشم نیایند و قابل چشم پوشی باشند و بتوانیم از Far Cry 5  به عنوان یکی از برترین شوترهای اول شخص نسل هشتم تاکنون نام ببریم و تجربه آن را به تمامی گیمبازان علاقمند به این سری و سبک شوتر اول شخص که می خواهند عنوانی عمیق و جذاب اکشن ماجرایی را تجربه نمایند، توصیه کرده و نام Far Cry 5 را به عنوان یک گیم موفق در کارنامه کمپانی محبوب یوبیسافت ثبت نماییم.

هر چقدر از دوست داشتنی بودن این حیوان بگویم کم گفته ام… دلتان می خواهد از گیم بیاریدش بیرون ازش مراقبت کنید!

 Far Cry 5 یک گیم کاملا پخته و حساب شده از سوی یوبیسافت است و نشان داد که این شرکت هنوز هم از بهترین های صنعت گیم است و وقتی که بخواهد یک گیم قدرتمند بسازد حتما توانایی این کار را دارد. Far Cry 5 بدون شک یکی از ۲ گیم برتر سری بزرگ فارکرای در کنار نسخه سوم محسوب می شود و باید بگویم اگر دنبال یک گیم تک نفره یا کواپ می گرنگاه که حداکثر لذت ممکن را از آن در ادامه تعطیلات ببرید قطعا و بدون هیچ شکی Far Cry 5 انتخاب اول است که از گیم کردن آن شگفت زده خواهید شد. همچنین اگر می خواهید آفلاین و به تنهایی نیز گیم را پیش ببرید باید گفت باز هم Far Cry 5 فوق العاده است و بخش داستانی جذاب و پر از پیچیدگی و چالش با داستانی عمیق و شخصیت هایی بی نظیر  را در اختیار شما قرار می دهد تا از یک شوتر اول شخص فوق العاده جذاب و عمیق بهره ببرید. Far Cry 5 عنوانی است که بدون هیچ شکی کاملا ارزش خرید و تجربه کردن را داراست و می توانید روی آن به عنوان یک گیم عالی در ادامه تعطیلات نوروز ۹۷ حساب باز کنید.

Review Copy Provided By Publisher

دیدگاهها مسدود است