دسته‌بندی نشده

رسپی مرگ | بررسی اپلیکیشن AC Fans

2


رسپی مرگ | بررسی اپلیکیشن AC Fans

یادم می آید حدود ۱۰،۱۲ سال پیش که رزیدنت اویل ۴ را برای بار n اُم تمام کردم، یک دفتر با جلد محکم خریدم، چند تا عکس از لیون، ایدا وانگ و وسکر را که خیلی دوست داشتم دادم روی کاغذ روغنی پرینت کنند و شروع کردم به نوشتن کتابچه ی اختصاصی خودم درباره ی رزیدنت اویل. از کاراکترها، دشمن ها، باس ها، اسلحه ها و مُدهای مختلف بازی نوشتم و فن بوی بودن از هر کلمه ام می چکید! نوشتن درباره ی چیزی که عاشق آن هستیم، خیلی راحت است و معمولاً هم خودمان از هر ثانیه نوشتن آن لذت می بریم و هم کسی که آن را می خواند. گروه پرشین پلی (Persian Play)، ابتدا با بتمن، و اکنون با سری Assassin’s Creed این کار را کرده است، خیلی هم شیک و تر و تمیز! چیزی که درباره ی آن حرف می زنیم، اپلیکیشنی بسیار جذاب و مفید برای طرفداران سری اساسینز کرید و کلاً هواداران دنیای بازی هاست. اینکه سازندگان این اپلیکیشن اینقدر با شوق و ذوق این مجموعه را گردآوری کرده اند، قابل تقدیر و توجه است.

فکر کنم خیلی نیازی نیست که از سری Assassin’s Creed (اختصاراً AC) برایتان بنویسم. اساسینز کرید قطعاً یکی از بزرگ ترین، معروف ترین و مخاطب پسند ترین بازی های تاریخ بازی های کامپیوتری است. نسخه ی اول آن در اواخر سال ۲۰۰۷ میلادی توسط استودیوی یوبی سافت ساخته و بر روی پلتفرم های رایج آن زمان، یعنی پلی استیشن ۳، ایکس باکس ۳۶۰ و کامپیوترهای شخصی، منتشر شد. پس از سال ۲۰۰۷، یوبی سافت این سری را به اصطلاح میلک کرد و اینقدر از این طرف و آن طرفش داستان درآورد که امروز کاتالوگ اساسینز کرید یکی از وسیع ترین کاتالوگ ها را در بین بازی ها دارد. در این میان، به نظر می رسد تعدادی از اساسینز کرید ها فقط با اهداف تجاری ساخته و منتشر شدند و خلاقیت و فکر خاصی پشت آن ها نبوده و تعدادی دیگر مانند سه گانه ی افسانه ای اتزیو ادیتوره و آخرین اساسینز کرید، یعنی “Odyssey”، هم فکر خوبی پشت شان داشتند و هم از کیفیت کلی بیشتری نسبت به بازی های دیگر سری برخوردارند. اساسینز کرید حتی زمانی که بازی های گوشی مانند الآن خیلی همه گیر و محبوب نبودند، روی سیستم عامل جاوا هم چند فرنچایز منتشر کرد که نسبت به سایر بازی های این سیستم عامل یک سر و گردن بالاتر بودند. وقتی یک بازی، کاتالوگی به وسعت کاتالوگ اساسینز کرید دارد، یک کتابچه‌ ی راهنما هم نیاز دارد. البته حس می کنم برای این اپلیکیشن، کلمه ی کتابچه کمی کوچک است و باید از کلمه ی دایره المعارف استفاده کنم. حال، مستقیماً بپردازیم به خود اپلیکیشن و اینکه شرکت پرشین پلی چه چیزهایی برای عرضه در این اپلیکیشن دارد.

اساسینز کرید، از معروفترین و پرفروش ترین بازی های تاریخ تا به امروز است.

اپلیکیشن AC Fans، دومین اپلیکیشن شرکت پرشین پلی در این سبک است و آن ها قبل از این اپلیکیشن، اپلیکیشن دیگری راجع به بازی بتمن و با نام Batcave منتشر کرده بودند که نقد و بررسی آن اپلیکیشن را از همین سایت می توانید مطالعه بفرمایید. AC Fans حدود ۲۲ مگابایت حجم از گوشی شما را اشغال می کند و برای این حجم از اطلاعات، ۲۲ مگابایت واقعاً معقول به نظر می رسد. همین که سازندگان حواس شان بوده که اپلیکیشن از این سنگین تر نشود، خودش یک نکته ی مثبت است. سوای حجم، من چندین بار این اپلیکیشن را در چند گوشی مختلف نصب و اجرا کردم و در هیچ کدام از گوشی ها، با مشکل اجرایی برنخوردم. اپلیکیشن روان و راحت اجرا می شود.

اطلاعات جامع و کاملی درباره‌ی تقریباً همه چیز بازی در این اپلیکیشن آورده شده است.

وقتی وارد محیط اپلیکیشن می شوید، چندین بخش متفاوت مشاهده می کنید. رابط کاربری اپلیکیشن بسیار ساده و بدون پیچیدگی است. بخش هایی مثل مقدمه، شخصیت ها، تمدن اولیه، گروه ها و طرف ها، آبسترگو، مقالات، لباس ها و زره ها و حتی حداقل سیستم مورد نیاز برای اجرای هر یک از فرنچایزهای بازی روی کامپیوترهای شخصی را می توانید مشاهده کنید. زحمتی که برای گردآوری همه ی این بخش ها کشیده واقعاً ستودنی است و تیم پرشین پلی هم تا حالا خوب اپلیکیشن خود را ساپورت کرده است. اولین چیزی که پس از ورود به اپلیکیشن آن را چک کردم، این بود که ببینم آیا چیزی درباره ی Assassin’s Creed Odyssey نوشته شده یا نه. وقتی با حجم عظیمی از اطلاعات درباره ی Odyssey روبرو شدم کمی تعجب کردم. سرعت عمل دست اندر کاران تیم پرشین پلی خوب بوده و به زیبایی تمامی اطلاعات جدید را در یک آپدیت به اپلیکیشن خود اضافه کرده اند. به جز نسخه ی آخر، نسخه های دیگر اساسینز کرید هم پوشش داده شده اند که اگر اشتباه نکنم Assassin’s Creed Rogue از قلم افتاده و در بخش حداقل سیستم مورد نیاز و سایر بخش ها، چیزی درباره ی Rogue به چشمم نخورد. البته با نگاهی بر مطالب آورده شده در اپلیکیشن متوجه شدم که تیم سازنده بیشتر روی فرنچایزهای اصلی و تجاری تر بازی تمرکز کرده اند و در این میان اطلاعات خاصی از مینی سری Assassin’s Creed Chronicles و یا حتی Assassin’s Creed Liberation هم که عناوین حاشیه ای تر این سری بودند آورده نشده. با اضافه کردن اطلاعات مربوط به همه ی بازی های کوچک و بزرگ سری، تیم پرشین پلی می تواند از حداکثر پتانسیل های این اپ استفاده کند. بخصوص اینکه سه گانه ی اتزیو را جمع کثیری از گیمرها بازی کرده اند، اما بازی های حاشیه ای تر سری را خیلی ها از قلم انداخته اند و بودن اطلاعات جامع و کاملی در مورد آن ها، می تواند دانش کاربر را درباره ی این بازی به حداکثر میزان خود برساند. امیدواریم در آپدیت های بعدی اپلیکیشن، این موارد از نظر گذرانده شوند.

اطلاعات بازی تازه و به روز است.

از آنجایی که این اپلیکیشن، یک اپلیکیشن متن-محور است، چیزی که در آن اهمیت فراوان دارد، کیفیت متون نوشته شده است. در این باره باید بگویم متن ها در کلیه ی بخش های اپلیکیشن، نگارشی بسیار روان دارند. در بخش هایی که من مطالعه کردم، اثری از غلط املایی یا اشتباه های نگارشی مشاهده نمی شد و مشخص است که روی ویرایش این بخش ها وقت صرف شده است. وجود غلط املایی در چنین متون مرجعی، می تواند یک توی ذوق زننده ی اساسی باشد، اما خوشبختانه پرشین پلی از این جهت اعتمادسازی کرده است. هر چند این بخش بدون ایراد هم نیست. وقتی شما دارید درباره ی یک محصول بصری مطالعه می کنید، طبیعتاً دل تان می خواهد گالری عکس غنی تری داشته باشید. متون موجود در اپ آنقدر طولانی نیستند که حوصله ی شما را سر ببرند و فونتی هم که با آن نوشته شده اند، فونت خوب و چشم نوازی است، اما باز هم اگر در میان دریایی از متن، چند عکس هم آن وسط اضافه تر داشتیم، تجربه ی کلی بهتری از اپ بدست می آوردیم.

متون اپلیکیشن روان و بدون غلط املایی و نگارشی هستند.

مورد دیگری که وجود دارد، این است که اگر اساسینز کرید را بازی نکرده اید و می خواهید بعداً آن را بازی کنید، فعلاً سراغ این اپلیکیشن نروید، یا فقط درباره ی فرنچایزهایی که آن ها را بازی کرده اید مطالعه کنید. چون AC Fans اسپویل های فراوانی دارد که می تواند تجربه ی بازی را برای شما بی ارزش کند. اما بعید است که اپلیکیشنی به نام AC Fans (طرفداران اساسینز کرید) را دانلود کرده باشید و این سری را بازی نکرده باشید. اگر هم نمی خواهید در آینده این سری را بازی کنید که AC Fans کتاب داستان بسیار خوبی برای قبل خواب شماست!

در زمینه ی طراحی گرافیکی اپلیکیشن و رابط کاربری بگویم که متوسط به بالا و حتی خوب است. البته نمی توانم هم بگویم که عالی است. سازنده ها می توانستند از انیمیشن های بیشتری در طراحی بهره ببرند و همچنین کمی فضای اپ را “اساسینز کریدی تر” کنند. برخی قسمت ها کمی خام به نظر می آید و جای کار دارد. از طرف دیگر، سادگی این اپلیکیشن را دوست داشتم. هر چه که می خواهید، بدون توضیح الکی و اضافی جلوی چشم شماست. فقط بخش مورد نظر را انتخاب کنید و مطلب مربوط به آن را مطالعه نمایید. دیگر از هزارتوهای عجیب و غریب بسیاری از اپلیکیشن ها خبری نیست و این موضوع، خودش به عنوان یکی از اصول حرفه ای طراحی اپلیکیشن مطرح می شود. پس، از پرشین پلی می خواهیم در آپدیت های بعدی، دستی هم روی ظاهر گرافیکی اپلیکیشن بکشد و آن را بهتر از چیزی که هست کند.

طراحی هنری منوی بازی که جای پیشرفت دارد.

مورد آخر، موسیقی است. بازی افکت صوتی یا موسیقی خاصی ندارد که جای خالی اش حس می شود. اگر پرشین پلی برای انتخاب آیکون ها، افکت های صوتی ای از داخل بازی اضافه کند (برای مثال، صدای آماده کردن hidden blade ها یا از غلاف در آوردن شمشیر)، و همینطور اپلیکیشن موسیقی متن داشته باشد، حالت تعاملی اپلیکیشن بیشتر شده و مخاطب پسند تر شده و به نمره ی ۱۰ از ۱۰ هم یک قدم نزدیک تر خواهد شد.

سخن آخر اینکه تیم پرشین پلی، با این سری از اپلیکیشن ها که تا حالا دو نسخه اش منتشر شده و گویا باید منتظر نسخه های جدیدتر هم باشیم، گامی نوآورانه در تولید اپلیکیشن های مربوط به بازی ها برداشته که مطمئناً برای جامعه ی گسترده ی گیمرهای ایرانی، این تلاش ها جذاب است. اگر سازندگان بتوانند اشکالات اندکی را که وجود دارد از اپلیکیشن حذف کنند و همچنین زبان انگلیسی را به آن اضافه کنند، این سری، قابلیت فروش خوبی در بازار ایران و خارج را خواهد داشت.

اپلیکیشن AC Fans را از اینجا دانلود کنید.

همچنین برای اطلاعات بیشتر و خواندن داستان کامل سری Assassin’s Creed می توانید به وبسایت سازنده مراجعه کنید.

در باره نویسنده / 

buy-game