دسته‌بندی نشده

خالق God of War در گفتگو با کوری بارلوگ: دوست دارم بازیِ ترسناکِ واقعیت مجازی بسازم

0 5


خالق God of War در گفتگو با کوری بارلوگ: دوست دارم بازیِ ترسناکِ واقعیت مجازی بسازم

در دنیای بازی‌ها و در میان بازی‌بازان و مخصوصاً قدیمی‌ترها، کم‌تر کسی است که نام دیوید جفی (David Jaffe) را نشنیده باشد؛ کسی که در Twisted Metal جنون و هیجان را در هم آمیخت و با خلق God of War مرزهای خشم و خشونت را برای همیشه شکست.

هفته‌ی گذشته و در طی یکی از اجراهای زنده‌ی شخصی دیوید جفی، وی تماسی از سوی دوست و همکار قدیمی خود کوری بارلوگ (Cory Barlog)، نویسنده و کارگردان بازی اخیراً منتشر شده‌ی God of War دریافت کرده و این دو درباره‌ی موضوعات مختلفی به صحبت پرداختند. یکی از موضوعات جالبی که در رابطه با آن صحبت شد، پلتفرم واقعیت مجازی و بازی‌های آن بود و از آن‌جایی که جفی از هواداران پروپاقرص عناوین واقعیت مجازی است نظر بارلوگ در این‌باره را جویا شد. بارلوگ پاسخ داد:

نمی‌دانم، چه کسی می‌داند چه آینده‌ای در انتظار واقعیت مجازی است. من هنوز به درجه‌ای نرسیده‌ام که وقتی بیش از ۲۵ دقیقه با واقعیت مجازی بازی می‌کنم، حالت تهوع نگیرم… من Farpoint را تجربه کرده‌ام که بازی کردن با کنترلر اسلحه مانندِ آن به شکل فوق‌العاده‌ای لذت‌بخش بود اما مرد، این‌که [در حین بازی کردن] به این‌ طرف و آن طرف حرکت کنی… یک جورهایی ناخوشایند است. یک بازی جدید دیگر هم وجود دارد که آدام ارث (Adam Orth) روی آن کار کرده است، FireTeam (احتمالاً منظور بارلوگ Firewall Zero Hour است)، این یکی شگفت‌انگیز به نظر می‌رسد! واقعا می‌خواهم آن را بازی کنم ولی من از آن دسته آدم‌ها هستم که می‌گویند: “رفقا، مجبورم بس کنم، حالم دارد بد می‌شود.”

جفی نیز در ادامه، نظرات خود در رابطه با پلتفرم واقعیت مجازی را با بارلوگ درمیان گذاشت:

زمانی که در اتاق‌های مخصوص مقیاس (Room Scale) به بازی کردن با واقعیت مجازی بپردازی، هرگز به عقب بازنخواهی گشت چراکه بسیار شگفت‌انگیز است. واقعیت مجازی عمیقاً در وجود من رخنه کرده و دوست دارم فرصتی محیا کنم که بتوانم با کار برروی واقعیت مجازی، به عرصه‌ی بازی‌سازی بازگردم. بازی‌های واقعیت مجازی که برپایه‌ی اتاق‌های مقیاس ساخته شده‌اند دست‌کم باعث می‌شوند احساس کنی که این آینده‌ی دنیای سرگرمی‌های تعاملی است.

اگر در جریان اخبار باشید حتماً می‌دانید که جفی پس از کار برروی مجموعه‌های Twisted Metal و God of War، استودیوی شخصی خودش به نام Bartlet Jones Supernatural Detective Agency را تاسیس کرد و به توسعه‌ی بازی Drawn to Death مشغول شد؛ عنوانی که چندی پیش مطلع شدیم سرورهای آن تا مدتی دیگر آفلاین خواهد شد.

در ادامه بارلوگ از جفی پرسید که دوست دارد بازی واقعیت مجازی او در چه سبکی باشد و جفی خیلی بی‌پرده و مصمم بیان داشت:

دوست دارم یک بازی ترسناک بسازم؛ عنوانی که تقریباً درباره‌ی خرابی‌هایی باشد که توفند کاترینا به بار آورد. (جفی به حادثه‌ی معروف سال ۲۰۰۵ در ایالات متحده اشاره می‌کند). دوست دارم بازی ترسناکی درباره‌ی آن بسازم، مردم تمام تابوت‌های شهر را شناور کرده و از آن‌ها استفاده کردند… من عاشق این ایده هستم که بازی ترسناکی بسازم که در آن شما به صورت اسکوبا غواصی کنید، روی قایق بنشینید و همزمان باران هم به طور مداوم در حال باریدن باشد. چیزی مانند نسخه‌ی ماوراءالطبیعی فیلم آرواره‌ها (Jaws) که در شهر سیل‌زده‌ی نیواورلئان جریان دارد. دوست دارم بازی ترسناکی برپایه‌ی آن بسازم.

در اواخر گفتگو، جفی با تعریف خاطره‌ای از تجربه‌ی Resident Evil 7 با واقعیت مجازی، توضیح داد که چرا به این پلتفرم و مخصوصاً به بازی‌های ترسناکِ آن علاقه‌ی بسیاری دارد:

قسمتی در این بازی بود که برروی اسکله و کنار مرداب قرار داشتم و خبری از هیولاها یا هرچیز شبیه به آن‌ها در اطراف نبود. در آن لحظه، در آن قسمت، من گفتم از اینجا بیرون می‌روم و برروی اسکله می‌نشینم و در فضای آن غرق می‌شوم. فقط به صدای قورباغه‌های احمق گوش می‌دهم و پرواز پروانه‌های لعنتی را تماشا می‌کنم. این یکی از ده تجربه‌ی برتر تمام عمر من است. در نسخه‌ی پلی‌استیشن وی‌آر بازی Resident Evil 7 احساس می‌کردم درون بازی قرار دارم؛ تا جایی که در آن لحظه با خود می‌گفتم نیازی نیست به یک خانه‌ی جن‌زده بروم چراکه این [بازی] نسبت به آن برتری دارد. لحظه‌ای که شما هدست واقعیت مجازی را بر سر می‌گذارید، ذهن مرا منفجر می‌کند.

صحبت‌های دیوید جفی بسیار خلاقانه و دلپذیر هستند و به نظر می‌رسد اگر فرصت و امکانات کافی برای تحقق ایده‌های خود پیدا کند، می‌تواند دوباره به روزهای اوج گذشته بازگردد. به هر صورت در حال حاضر استودیو Bartlet Jones Supernatural Detective Agency در وضعیت بحرانی قرار گرفته است و آینده‌ی جفی نیز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

در باره نویسنده / 

buy-game

ارسال پاسخ

ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. موارد مورد نیاز علامتگذاری شده است *