دسته‌بندی نشده

تحلیل‌گر NPD: چرخه‌ی سنتی کنسول‌ها به پایان رسیده است

3


تحلیل‌گر NPD: چرخه‌ی سنتی کنسول‌ها به پایان رسیده است

یکی از تحلیل‌گران NPD درباره‌ی فروش بالای کنسول‌های نسل فعلی و دلیل این موضوع صحبت کرده است.

شرکت سونی (Sony) اخیرا اعلام کرد که فروش کنسول پلی‌استیشن ۴ از مرز ۸۶ میلیون دستگاه عبور کرده و این فروش فوق‌العاده باعث شده است تا این شرکت برنامه‌ها و چشم‌اندازهای مالی خود مربوط به پروژه‌های این کنسول را تغییر دهد. با توجه به اینکه حدود ۵ سال از عرضه‌ی کنسول پلی‌استیشن ۴ می‌گذرد، انتشار چنین مطلبی از سوی شرکت سونی کمی عجیب به نظر می‌رسد. البته در حالت عادی چرخه‌ی زندگی یک کنسول، با رسیدن به سال‌های چهارم و پنجم شاهد کاهش میزان فروش دستگاه بودیم ولی کنسول شرکت سونی دچار چنین موضوعی نشده است. البته با توجه به آخرین گزارش مالی منتشر شده از سوی شرکت ماکروسافت (Microsoft)، به نظر می‌رسد این موضوع درباره‌ی کنسول آن‌ها نیز صحت دارد.

با توجه به صحبت‌های تحلیل‌گر NPD، آقای مت پیسکاتلا، دلیل این موضوع این است که «چرخه‌ی سنتی زندگی کنسول‌ها به پایان رسیده است». آقای پیسکاتلاهمچنین چندین دلیل دیگر برای فروش موفق کنسول‌ها در پنجمین سال عرضه را نیز مطرح کرده‌اند. برای مثال ایشان به میزان فروش بازی‌ها اشاره کردند که از همان الگوی کنسول‌ها پیروی کرده و هنوز شاهد فروش موفق برخی عناوین قدیمی‌تر هستیم.

تنها کافی است تا به اعداد و ارقام منتشر شده در گزارش مالی دو شرکت نگاه کنید تا دلیل صحبت‌های آقای پیسکاتلا را متوجه شوید. البته به گفته‌ی ایشان یکی از دلایل اصلی پایداری فروش کنسول‌های نسل فعلی و بازی‌های آن‌ها، عرضه‌ی کنسول‌های میان‌نسلی و ارتقا گرافیکی و کیفی بازی‌ها برای پشتیبانی از این کنسول‌ها بوده است. همچنین یکی از نکاتی که باید به آن توجه کرد، شرکت نینتندو است که مبارزه‌ی سنتی بین کنسول‌ها را رها کرده و یک کنسول هیبریدی و خلاقانه را به بازار عرضه کرده است.

حال باید منتظر ماند و دید این عملکرد و فروش خوب کنسول‌های نسل فعلی تا چه زمان ادامه خواهد داشت و شرکت‌های سونی و مایکروسافت در نهایت چه زمان کنسول‌های نسل بعدی را به بازار عرضه می‌کنند. اگرچه شایعات و اخبار موجود به عرضه‌ و یا معرفی کنسول‌های نسل بعدی تا پایان سال ۲۰۲۰ اشاره دارد ولی اگر کنسول‌های نسل فعلی به فروش بالای خود ادامه دهند ، ممکن است تا چند سال آینده حتی شاهد رونمایی از کنسول‌های نسل بعد هم نباشیم.

در باره نویسنده / 

buy-game